Británie chce na konci června otevřít cestovní koridory do Evropy

Británie chce k 29. červnu otevřít cestovní koridory do evropských zemí s dobrou epidemickou situací. Britští občané by se tak po návratu z dovolené vyhnuli povinné dvoutýdenní karanténě. Podle agentury Reuters o tom dnes informovalo britské turistické sdružení s odvoláním na vysoké vládní činitele.

Británie od pondělí zavedla dvoutýdenní karanténu pro cestující ze zahraničí. A to navzdory varování ze strany velkých britských aerolinek, letišť a dalších, kteří tvrdí, že takový krok zdecimuje domácí turistiku a bude mít neblahé dopady i na export.

Lobbistická organizace Zrušte karanténu (Quash Quarantine), která sdružuje 500 britských firem podnikajících v cestovním ruchu, dnes podle Reuters v prohlášení uvedla, že soukromě dostala ujištění od nejvyšších vládních představitelů, že na konci měsíce budou vytvořeny takzvané cestovní koridory, které umožní lidem příjezd do země bez nutnosti absolvovat karanténu.

Členové britské vlády veřejně uvedli, že o cestovních koridorech či takzvaných leteckých mostech se zeměmi bezpečnými z hlediska rizika nákazy koronavirem uvažují. Oficiálně plán ale zatím nepředstavili a premiér Boris Johnson minulý týden vybídl občany, aby dovolenou raději trávili doma.

Aerolinky chtějí, aby byla karanténa zrušena úplně. Podle Reuters by zástupci společností British Airways, Ryanair a EasyJet mohli dnes proti tomuto vládnímu opatření podat společnou žalobu.

Tu zvažuje i sdružení Zrušte karanténu. "Zvažujeme právní kroky (...), ale upřednostňovali bychom, aby byl termín 29. června, k němuž budou zřízeny cestovní koridory, co nejdříve potvrzen," řekl jeho mluvčí Paul Charles.

Nejpopulárnější destinace britských turistů jsou Portugalsko, Španělsko, Francie, Řecko a Itálie. Ačkoliv tyto země netrpělivě vyhlížejí turisty ze zahraničí, vůči zřízení cestovních koridorů s Británií panuje v Evropě jistá skepse, připomíná deník The Financial Times. Týká se především stále relativně vysokých přírůstků nakažených koronavirem ve Spojeném království.

Španělsko, které se chystá otevřít hranice pro zahraniční návštěvníky až 1. července, o vytvoření cestovního koridoru s Británií momentálně nevyjednává. Podle zdroje Reuters na španělském ministerstvu zahraničí se tak ani nechystá učinit, neboť usiluje o celoevropské řešení ohledně otevírání hranic. Portugalsko, pro něž Britové představují nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků, naopak do rozhovorů s Londýnem o zřízení cestovních koridorů již vstoupilo.

V pondělí ohlásilo britské ministerstvo zdravotnictví přibližně 1200 nakažených za posledních 24 hodin. Celkově se zde koronavirem infikovalo už 287.000 lidí, z nichž přes 40.500 komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie cestování cestovní ruch Turisté Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy