Británie chce restart vztahů s EU i vylepšení brexitové dohody

Británie dnes vyzvala k "restartu" vztahů s Evropskou unií a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU, informovala agentura Reuters.

Vztahy mezi Bruselem a Londýnem v uplynulých letech zatěžovala tvrdá jednání o vystoupení Británie z EU a o podobě následných vzájemných vztahů. Atmosféra citelně ochladla minulý měsíc, kdy unie pohrozila, že uplatní ochranná opatření, aby zastavila vývoz vakcín z bloku do Severního Irska. "Sedmadvacítka" tím reagovala na spor s britsko-švédskou firmou AstraZeneca, která v rozporu s původní dohodou oznámila výrazné snížení množství vakcíny, kterou hodlá do EU dodat do konce března.

Obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Británie řeší v brexitové dohodě - uzavřené mezi EU a Británií - protokol o Severním Irsku. Ten má bránit vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem, které je členem EU, a britským Severním Irskem tím, že Severní Irsko zůstane de facto součástí jednotného unijního trhu. Aktivace ochranných opatření - definovaná severoirským protokolem - by však tvrdou hranici částečně vytvářela.

Brusel po kritice od svého záměru rychle upustil, avšak Londýn chce podle agentury Reuters přešlapu využít, aby docílil změn v brexitové dohodě, která způsobila narušení obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

"Byl to okamžik, kdy se důvěra vytratila, kdy byla napáchána škoda a kde je potřeba posun k zajištění vhodného přenastavení," řekl parlamentnímu výboru britský ministr Michael Gove, který má na starosti uvedení brexitové dohody do praxe.

Gove bloku vyčetl, že pohrůžkou kontrol vakcín na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem upřednostnil své členy před obyvateli Severního Irska, čehož se Brusel přitom chtěl podle svých slov vždy vyhnout. Britští i unijní politici se při brexitových jednáních shodovali, že vznik tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohl vést k obnovení letitého konfliktu mezi severoirskými protestanty a katolíky.

Gove minulý týden poslal dopis místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, v němž žádal některé změny severoirského protokolu v brexitové dohodě. Požadoval až dvouletý odklad kontrol potravin putujících mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

"Je řada otázek, kde si myslím, že potřebujeme vylepšení způsobu, jak protokol funguje, aby byl... v zájmu lidí v Severním Irsku," řekl Gove zákonodárcům. Kontrola zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie je trnem v oku části severoirských unionistů usilujících o co nejpevnější svazek s Londýnem, podle nich způsobuje výpadky dodávek zboží v supermarketech a brání i dodávkám dalšího zboží.

EU se s Británií dohodla, že zahájí intenzivní jednání, která by měla vést k vyřešení neshod. Šefčovič by se měl s Govem v této věci setkat ve čtvrtek.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 
Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 49 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 5 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 10 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna

Česko si v minulém týdnu užilo tropické teploty, nyní se očekávají vydatné dešťové srážky. Z dlouhodobého hlediska má nadcházející období přinést průměrné letní počasí. Naznačuje to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy