Británie chce restart vztahů s EU i vylepšení brexitové dohody

Británie dnes vyzvala k "restartu" vztahů s Evropskou unií a "zpřesnění" brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU, informovala agentura Reuters.

Vztahy mezi Bruselem a Londýnem v uplynulých letech zatěžovala tvrdá jednání o vystoupení Británie z EU a o podobě následných vzájemných vztahů. Atmosféra citelně ochladla minulý měsíc, kdy unie pohrozila, že uplatní ochranná opatření, aby zastavila vývoz vakcín z bloku do Severního Irska. "Sedmadvacítka" tím reagovala na spor s britsko-švédskou firmou AstraZeneca, která v rozporu s původní dohodou oznámila výrazné snížení množství vakcíny, kterou hodlá do EU dodat do konce března.

Obchod mezi Severním Irskem a zbytkem Británie řeší v brexitové dohodě - uzavřené mezi EU a Británií - protokol o Severním Irsku. Ten má bránit vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskem, které je členem EU, a britským Severním Irskem tím, že Severní Irsko zůstane de facto součástí jednotného unijního trhu. Aktivace ochranných opatření - definovaná severoirským protokolem - by však tvrdou hranici částečně vytvářela.

Brusel po kritice od svého záměru rychle upustil, avšak Londýn chce podle agentury Reuters přešlapu využít, aby docílil změn v brexitové dohodě, která způsobila narušení obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

"Byl to okamžik, kdy se důvěra vytratila, kdy byla napáchána škoda a kde je potřeba posun k zajištění vhodného přenastavení," řekl parlamentnímu výboru britský ministr Michael Gove, který má na starosti uvedení brexitové dohody do praxe.

Gove bloku vyčetl, že pohrůžkou kontrol vakcín na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem upřednostnil své členy před obyvateli Severního Irska, čehož se Brusel přitom chtěl podle svých slov vždy vyhnout. Britští i unijní politici se při brexitových jednáních shodovali, že vznik tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohl vést k obnovení letitého konfliktu mezi severoirskými protestanty a katolíky.

Gove minulý týden poslal dopis místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, v němž žádal některé změny severoirského protokolu v brexitové dohodě. Požadoval až dvouletý odklad kontrol potravin putujících mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

"Je řada otázek, kde si myslím, že potřebujeme vylepšení způsobu, jak protokol funguje, aby byl... v zájmu lidí v Severním Irsku," řekl Gove zákonodárcům. Kontrola zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie je trnem v oku části severoirských unionistů usilujících o co nejpevnější svazek s Londýnem, podle nich způsobuje výpadky dodávek zboží v supermarketech a brání i dodávkám dalšího zboží.

EU se s Británií dohodla, že zahájí intenzivní jednání, která by měla vést k vyřešení neshod. Šefčovič by se měl s Govem v této věci setkat ve čtvrtek.

Související

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy