Británie zahájila očkování proti covidu. Jako první dostala vakcínu 90letá seniorka

Ve Spojeném království dnes začalo hromadné očkování proti infekční nemoci covid-19. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTec jako první dostala 90letá žena ze Severního Irska. Margaret Keenanová ze severoirské obce Enniskillen je prvním člověkem na světě, který dostal vakcínu Pfizer/BioNTec po fázi testování, píše BBC.

Británie tak zahájila aplikaci vyzkoušené a svými úřady schválené vakcíny. Britská vláda očkování látkou vyvinutou ve spolupráci americké a německé firmy schválila minulou středu.

První takto očkované ženě bude příští týden 91 let. Dříve pracovala matka dvou dětí a babička čtyř vnoučat v klenotnictví. Očkována byla v 06:30 (07:30 SEČ) v univerzitní nemocnici v Coventry. BBC uvedla, že druhým očkovaným člověkem v Británii je 81letý jmenovec nejslavnějšího britského dramatika Williama Shakespeara z hrabství Warwickshire.

"Je pro mě velkou poctou být prvním člověkem očkovaným proti covidu-19. Je to nejlepší předčasný dárek k narozeninám, jaký jsem si mohla přát, protože to znamená, že se konečně mohu těšit na čas strávený s rodinou a s přáteli v novém roce poté, co jsem většinu letošního roku byla sama," prohlásila Keenanová.

"If I can do it, so can you."Margaret Keenan came into hospital last Wednesday for a routine appointment. She will be discharged later today after making history.Read more as the Pfizer/BioNTech #COVID19 vaccine roll out begins in the UK ? https://t.co/HgRukINDfb

— Sky News (@SkyNews) December 8, 2020

Vakcinační centra v Británii chtějí nejdříve očkovat osoby starší 80 let a zdravotnický a pečovatelský personál. Svůj úmysl nechat se očkovat už oznámila i čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. Cílem programu je ochránit ty nejzranitelnější a vrátit život v zemi k normálu.

Today the first vaccinations in the UK against COVID-19 begin. Thank you to our NHS, to all of the scientists who worked so hard to develop this vaccine, to all the volunteers - and to everyone who has been following the rules to protect others. We will beat this together. https://t.co/poOYG1vHQe

— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 8, 2020

Britský premiér Boris Johnson dnes zahájení vakcinačního programu uvítal a poděkoval zdravotníkům, vědcům i lidem, kteří na sobě nechali novou vakcínu dobrovolně testovat. "Společně to porazíme," uvedl Johnson na sociálních sítích a zároveň vyzval veřejnost, aby i nadále dodržovala pravidla, která mají omezit šíření koronaviru.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock vyjádřil naději, že život v Británii se vrátí k normálu na jaře příštího roku. "Díky tomu, že jsme dokázali tento vakcinační program spustit dříve než kdokoli jiný na světě, budeme schopni tu chvíli trochu uspíšit. Upínám velké naděje k létu 2021 a doufám, že budeme moci na jaře zrušit omezení," řekl Hancock BBC.

Šestašedesátimilionová Británie si zatím objednala 40 milionů očkovacích dávek, což umožní očkovat 20 milionů lidí. V tomto týdnu má mít k dispozici 800.000 dávek. Podle vládního mluvčího by mělo být 20 milionů Britů imunizováno v první polovině příštího roku.

Některé své občany už svými svými preparáty očkovaly Rusko a Čína. Jejich vakcíny však nejsou považovány za regulérně schválené podle západních standardů.

Británie je covidem-19 nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Epidemie si tu vyžádala už více než 61.000 mrtvých. Dnes britská vláda hlásila 14.718 nových případů infekce za uplynulý den a 189 dalších úmrtí.

Premiér Johnson doufá, že díky brzké vakcinaci dostane Británie infekci pod kontrolu dříve než Spojené státy nebo Evropská unie, kterou letos jeho země opustila.

Unijní Evropská agentura pro léčivé přípravky zatím žádnou vakcínu proti covidu-19 neschválila a před týdnem oznámila, že přípravek od Pfizer/BioNTech doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci 29. prosince. Britská agentura MHRA vakcínu povolila už 2. prosince. V USA se má regulátor FDA radit o podmínečném schválení očkovací látky ve čtvrtek.

Evropská komise objednává jednotlivé slibné vakcíny ve velkém tak, aby je měly včas k dispozici všechny členské státy. Například nákup až 300 milionů dávek vakcíny od Pfizeru a BioNTechu schválila už v listopadu. Brusel už má smlouvy také s výrobci AstraZeneca, Moderna, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac.

Pro Británii představuje hromadné očkování i logistickou výzvu, protože první schválená vakcína musí být převážena při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Preparát vyráběný v Belgii chce britská vláda podle médií případně dovážet i s pomocí vojenských letounů.

Související

Více souvisejících

očkování Královna Alžběta II. Boris Johnson Velká Británie Matt Hancock (britský politik) Pfizer Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy