Británie patrně zpřísní opatření proti koronaviru. Řada lidí se chová sobecky, řekl ministr

Britská vláda ještě zpřísní opatření proti šíření koronaviru, pokud Britové nebudou dodržovat doporučení a neomezí sociální kontakty. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, podle kterého se řada lidí chová v současné krizi "velmi sobecky". Hancock také slíbil, že vláda doručí zdravotníkům chybějící ochranné prostředky. Do jejich distribuce se zapojí i armáda.

V Británii se potvrdilo již 5683 případů nákazy koronavirem. Na nemoc COVID-19, kterou způsobuje, zemřelo 281 pacientů ve věku od 18 do 102 let.

"Samozřejmě, že si vynutíme a zavedeme další přísná opatření, pokud to bude třeba," řekl Hancock stanici Sky News.

Stay at home if at all possible to protect our NHS in our national effort to fight #coronavirus https://t.co/hDTwy4f472

— Matt Hancock (@MattHancock) March 23, 2020

Už o víkendu varoval i premiér Boris Johnson, že v případě potřeby vláda bez váhání přitvrdí. "Jsme rozhodně připraveni to udělat, pokud budeme muset, protože cíl je zcela jasný: zastavit šíření viru," řekl dnes Hancock. Podle něj se řada lidí nyní chová "velmi sobecky".

Stanice BBC s odvoláním na své zdroje uvedla, že Johnsonův kabinet uvažuje mimo jiné o tom, že by po vzoru jiných evropských zemí nařídil uzavřít obchody se zbožím, které není nutné pro denní potřebu.

Podle agentury Reuters slunečné počasí o víkendu vylákalo ven miliony Britů, kteří se navzdory doporučením scházeli v parcích a na dalších místech ve větších skupinách. "Zaznamenali jsme největší návštěvnost, co si pamatuji," řekl například Emyr Williams, ředitel národního parku Snowdonia, který leží jihozápadně od Liverpoolu.

Ministr Hancock dnes rovněž slíbil, že vyřeší problém s nedostatkem ochranných pomůcek v nemocnicích. Britští lékaři si podle agentury Reuters v posledních dnech na nedostatek zdravotnického materiálu hojně stěžují. V dopise adresovaném premiérovi Johnsonovi například více než 6000 lékařů uvedlo, že je stát nutí nasazovat životy a nedává jim přitom k dispozici moderní ochranné prostředky.

Hancock dnes oznámil, že nemocnice po celé zemi dostanou brzy miliony ochranných pomůcek včetně ústenek a respirátorů. Doručí jim je britská armáda. Současný stav v zemi označil ministr za "válku proti viru", do které se logicky zapojili i vojáci. Zároveň upozornil, že státní zdravotní systém NHS má nyní k dispozici 12.000 dýchacích přístrojů. Na počátku epidemie COVID-19 v Británii to bylo podle něj jen 5000.

Britská vláda po počátečním váhání, kvůli kterému si vysloužila kritiku, v posledních dnech zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. Nařídila mimo jiné uzavřít hospody, kluby, posilovny a další sportovní střediska. Ode dneška se v zemi snížil také počet pravidelných vlakových spojů. Do odvolání byla dnes také přerušena všechna soudní líčení s účastí poroty.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Matt Hancock (britský politik) Boris Johnson Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy