Britský soud rozhodne o vydání Assange do USA na začátku ledna

Britský soud rozhodne o vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států 4. ledna 2021. Do té doby zůstane ve vazbě. Oznámily to dnes tiskové agentury. Australan v USA čelí obvinění ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, za což mu hrozí 175 let vězení.

"Jestliže nebude podána další žádost o propuštění na kauci, zůstanete do 4. ledna ve vazbě. A to ze stejných důvodů jako dosud," sdělila Assangeovi soudkyně trestního tribunálu Old Bailey Vanessa Baraitserová.

Soud už dříve odmítl pustit Assange na kauci kvůli obavám z jeho útěku. Assange porušil kauci v roce 2012. Tehdy na ekvádorské ambasádě v Londýně požádal o azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska, kde čelil obviněním ze sexuálních deliktů.

Assange vinu popíral a švédská prokuratura nakonec stíhání zastavila. Pobytem na ambasádě se poté snažil vyhnout také hrozícímu vydání do USA. Ekvádor mu však loni azyl odebral, načež Assange zatkla britská policie.

Dnešním dnem skončila čtyřtýdenní fáze, kdy soud mimo jiné vyslýchal svědky. Assangeovi obhájci požádali o čtyři týdny času, než přednesou závěrečnou řeč. O další dva týdny později závěrečnou řeč pronesou právní zástupci reprezentující Spojené státy. Assangeův právní tým pak mít několik dní na to, aby mohl reagovat.

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009, a tajných amerických diplomatických depeší.

Související

Více souvisejících

Julian Assange

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy