Britští hudebníci vyzvali vládu, aby jim pomohla překonat krizi

Paul McCartney, Ed Sheeran či kapela The Rolling Stones se připojili k výzvě britských hudebníků, která vládu premiéra Borise Johnsona žádá, aby pomohla hudebnímu průmyslu překonat následky koronavirové krize. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Budoucnost koncertů, festivalů a stovek tisíc lidí, které v tomto odvětví pracují, vypadá bledě," stojí v dopise adresovaném ministrovi kultury Oliverovi Dowdenovi.

Podle autorů otevřeného dopisu se bude moci hudební branže ke stavu před pandemií vrátit nejdříve v roce 2021. Vládní podpora tak prý bude klíčová, aby se zabránilo masovým insolvencím a zániku celého odvětví, které má podle hudebníků na světě výjimečné postavení.

V roce 2019 se podle autorů výzvy hudební odvětví podílelo na britské ekonomice 4,5 miliardy liber (téměř 133 miliard Kč) a navázáno na něj bylo 210.000 pracovních míst.

Johnsonova vláda by měla podle muzikantů mimo jiné jasně říci, kdy bude možné opět pořádat koncerty a festivaly. Firmy a zaměstnance by měla podpořit také finančně, aby těžké období dokázali překlenout.

Pod výzvu se podepsalo více než 1500 hudebníků, producentů či provozovatelů koncertních hal a klubů. Kromě McCartneyho, Sheerana a kapely The Rolling Stones například i Rod Stewart, Eric Clapton, Bob Geldof, Liam Gallagher, skupina Coldplay, Sting či Dua Lipaová.

Ministr Dowden v reakci na otevřený dopis na twitteru napsal, že obavy hudebníků chápe a rozumí i tomu, že chtějí znát termín, kdy budou akce znovu povolené. Aby bylo možné jasný plán představit, je podle něj třeba učinit "velmi těžká rozhodnutí týkající se rozestupů mezi lidmi, o kterých víme, že zachraňují životy".

Kvůli opatření, které britská vláda kvůli šíření koronaviru zavedla na konci března, se letos nemohou v Británii - stejně jako v řadě dalších zemí světa - konat žádné festivaly a koncerty. Zrušen byl i letošní ročník festivalu Glastonbury, který je největší akcí svého druhu na světě.

Čtyři části Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales i Severní Irsko - o opatřeních proti koronaviru rozhodují zvlášť. Nyní restrikce v různém tempu uvolňují. Anglii, o jejímž postupu rozhoduje ústřední vláda v Londýně, chystá poslední velkou etapu rušení restrikcí na sobotu.

V Británii zemřelo s covidem-19 podle středečních informací ministerstva zdravotnictví celkem 42.906 lidí. Podle agentury Reuters, která do svých dat zahrnuje i případy, které nebyly potvrzeny laboratorně, si ale epidemie v zemi vyžádala téměř 55.000 životů.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Paul McCartney skupina Rolling Stones Hudba Ed Sheeran Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy