Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách obdoby

Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince Harryho (35) a jeho o tři roky starší manželky Meghan opustit role předních členů královského dvora a začít více nezávislý život. Po jednání s královským palácem bylo rozhodnuto, že od 1. dubna přestanou vykonávat povinnosti členů královské rodiny.

Prohlášení Harryho a Meghan z letošního 8. ledna, že se vzdají role v královské rodině a budou pracovat, které pár zveřejnil na instagramu, zaskočilo ostatní představitele monarchie včetně královny Alžběty II. a vyvolalo řadu otázek.

Královská rodina vzápětí oznámila, že respektuje jejich přání žít nezávisleji, byť by preferovali, kdyby zůstali naplno členy královské rodiny. Na základě dohodnutých podmínek nebudou princ a jeho manželka nadále disponovat titulem královská výsost, i když tento titul jim formálně zůstane.

Dále nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině, přijdou o kancelář v hlavním sídle královny a přestanou pobírat peníze britských daňových poplatníků. Ty však tvoří pouze pět procent jejich životních nákladů, zatímco drtivou většinu pokrývaly prostředky ze soukromých příjmů prince Charlese. Tyto příjmy jim zůstanou. Jak ujednání s manželským párem fungují, by měl královský palác po roce zhodnotit.

"Sussexovi" se také zavázali, že státní pokladně vrátí prostředky ve výši 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla Frogmore Cottage v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu. Za pronájem nemovitosti budou nyní platit komerční nájem.

Harry a Meghan původně plánovali žít střídavě v Británii a v Kanadě, kde Meghan prožila značnou část herecké kariéry, a chtěli některé své povinnosti v rámci rodiny dál vykonávat. Ale ukázalo se, že to není možné. Princ Harry později přiznal, že je z toho smutný.

Do Kanady také oba odjeli krátce po svém lednovém prohlášení. Princ Harry se vrátil do Británie po více než měsíci 26. února, aby zde absolvoval sérii posledních veřejných vystoupení coby přední člen královské rodiny. A jednou z posledních oficiálních akcí "Sussexových" v Británii byla účast na předávání cen válečným veteránům v Londýně na začátku března.

S veřejností budou princ a jeho manželka nadále komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, která se měla původně jmenovat Sussex Royal. Tuto značku, o jejíž registraci loni požádali, ale nebudou moci po odchodu do ústraní používat. Buckinghamskému paláci podle médií vadí především slovo "royal", tedy královský. Mluvčí páru uvedla, že důvodem tohoto kroku jsou vládní předpisy.

Královský pár rovněž přijde o svoji ochranu v Kanadě. Tu od loňského listopadu, kdy tam rodina britského prince pobývala na šestitýdenní dovolené, zajišťovala s přestávkami místní policie. Kanadská vláda ale 27. února oznámila, že se tak už dít nebude.

Mezi příčinami bezprecedentního kroku Harryho a jeho manželky by mohl být přístup britských médií. Podle nedávné analýzy zveřejněné britským listem The Guardian vycházelo o Meghan v nedávné minulosti dvakrát více negativních článků než pozitivních. Harry a Meghan si na bulvár stěžují v podstatě od samého počátku jejich vztahu.

Meghan je druhou Američankou, kvůli které se nějaký člen britské královské rodiny vzdal svých povinností. První byla rozvedená Američanka Wallis Simpsonová. Do ní se britský král Edward VIII. zamiloval natolik, že se v roce 1936 vzdal trůnu, aby se s ní mohl oženit, což byl první případ svého druhu v dějinách rodu Windsorů.

Související

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Princ Harry může být v hledáčku Trumpových. Je to prý v zájmu Američanů

Už mnohokrát se spekulovalo o tom, co nakonec rozdělí prince Harryho a jeho ženu Meghan. Nyní mezi ně může vrazit klín zvolený americký prezident Donald Trump. Mladší syn britského krále Karla III. totiž zřejmě zalhal v žádosti o víza. Soud sice nedávno neshledal důvod k uveřejnění dokumentu, ale výsledek voleb může případ znovu otevřít. 

Více souvisejících

Princ Harry Meghan Markleová

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy