NÁZOR - Je covid-19 smrtelnější a nakažlivější než sezónní chřipka? Tuto otázku si v komentáři pro server Guardian kladou statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. Odpovídají, že stručná odpověď zní ano, ale jedním dechem dodávají, že vědci se mají v tomto směru stále co učit.
Důležité rozdíly
Covid-19 a chřipka představují shodně respirační onemocnění, připouštějí autoři komentáře. Zároveň vyzdvihují, mezi covidem-19 a chřipkou existují důležité rozdíly. Dodávají, že statistika nám je může pomoci lépe pochopit.
"Zaprvé, (virus) SARS-CoV-2 je více nakažlivý než sezónní chřipka," píšou Spiegelhalter a Masters. Odkazují na často zmiňované reprodukční číslo R, které značí, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s virem v těle.
V populaci, kde neexistuje žádná imunita a neplatí žádná opatření, například omezení mezilidských kontaktů, se reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 nyní odhaduje na 3, poukazují statistici. Doplňují, že u nových mutací viru číslo dále stoupá.
Pro srovnání odborníci zmiňují reprodukční číslo sezónní chřipky, které se sice každoročně liší, ale osciluje okolo hodnoty 1,3. Některé typy chřipky mají reprodukční číslo vyšší, u té španělské, která vyvolala pandemii z roku 1918, je odhadováno na 1,8, dodávají statistici.
To podle autorů komentáře vysvětluje, proč omezení mezilidských kontaktů a další přijatá opatření, která dokážou srazit reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 ze tří pod hodnotu jedna, stačí k téměř úplnému potlačení sezónní chřipky.
"Zadruhé, nový virus (SARS-CoV-2) je mnohem smrtelnější," pokračují Spiegelhalter a Masters. Připouštějí, že riziko úmrtí po nákaze novým koronavirem se v různých věkových skupinách velmi odlišuje od průměru, podotýkají však, že během první vlny byla smrtnost nemoci covid-19 ve vyspělých státech světa odhadována na 1,1 %. Díky pokrokům v léčbě nemoci bude smrtnost v druhé vlně ale o poznání nižší, doplňují autoři komentáře.
Pro srovnání statistici zmiňují údaj Světové zdravotnické organizace, která uvádí, že míra smrtnosti běžné chřipky se zpravidla pohybuje pod 0,1 %. Smrtnost běžné chřipky je tedy proti covidu-19 zhruba desetinová, upozorňují Masters a Spiegelhalter.
Důvod úmrtí
Dalším aspektem je mnohem vyšší dopad nemoci covid-19 na celkovou úmrtnost než v případě sezónní chřipky, konstatují experti. Odkazují na čísla z Anglie, kde chřipka průměrně přispívá ke zhruba 10 tisícům úmrtí ročně.
Tato čísla se rok od roku výrazně liší, přiznávají statistici. Poukazují, že v zimě 2018/2019 to bylo zhruba 4 tisíce úmrtí, avšak o rok dříve, během mimořádně tuhé zimy, až 22 tisíc úmrtí.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Čísla přitom nepocházejí z úmrtních listů, jelikož v oblastech Anglie je ročně v průměru zhruba jen v 800 případech úmrtí uvedena jako hlavní příčina smrti nákaza chřipkovým virem, upozorňují odborníci. Vysvětlují že jde o modely odhadu počtu obětí v jednotlivých zimách na základě chladnosti počasí.
Proti tomu Anglie hlásí od začátku pandemie v minulém roce více než 100 tisíc úmrtí, ve kterých byl přítomen virus SARS-CoV-2, přičemž více než polovina - 55 tisíc - připadá na období od loňského září, shrnují statistici. Podotýkají, že v 90 % těchto případů je nemoc covid-19 uváděna jako hlavní příčina smrti.
"Stále se toho máme hodně co učit o novém koronaviru, ale je zajisté horší než sezónní chřipka," rekapitulují závěrem Spiegelhalter a Masters.
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , chřipka , věda , statistika
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
včera

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
včera

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
včera

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
včera

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
včera

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
včera
Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
Ruská policie od pondělí vyšetřuje smrt odvolaného ministra dopravy Romana Starovojta. Zatím všechno nasvědčuje tomu, že si exministr sám vzal život. S vyšetřovací verzí sebevraždy pracují i kriminalisté.
Zdroj: Lucie Podzimková