Chřipka versus koronavirus: Statistici přicházejí s důležitými čísly

NÁZOR - Je covid-19 smrtelnější a nakažlivější než sezónní chřipka? Tuto otázku si v komentáři pro server Guardian kladou statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. Odpovídají, že stručná odpověď zní ano, ale jedním dechem dodávají, že vědci se mají v tomto směru stále co učit.

Důležité rozdíly

Covid-19 a chřipka představují shodně respirační onemocnění, připouštějí autoři komentáře. Zároveň vyzdvihují, mezi covidem-19 a chřipkou existují důležité rozdíly. Dodávají, že statistika nám je může pomoci lépe pochopit.

"Zaprvé, (virus) SARS-CoV-2 je více nakažlivý než sezónní chřipka," píšou Spiegelhalter a Masters. Odkazují na často zmiňované reprodukční číslo R, které značí, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s virem v těle.

V populaci, kde neexistuje žádná imunita a neplatí žádná opatření, například omezení mezilidských kontaktů, se reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 nyní odhaduje na 3, poukazují statistici. Doplňují, že u nových mutací viru číslo dále stoupá.

Pro srovnání odborníci zmiňují reprodukční číslo sezónní chřipky, které se sice každoročně liší, ale osciluje okolo hodnoty 1,3. Některé typy chřipky mají reprodukční číslo vyšší, u té španělské, která vyvolala pandemii z roku 1918, je odhadováno na 1,8, dodávají statistici.

To podle autorů komentáře vysvětluje, proč omezení mezilidských kontaktů a další přijatá opatření, která dokážou srazit reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 ze tří pod hodnotu jedna, stačí k téměř úplnému potlačení sezónní chřipky.

"Zadruhé, nový virus (SARS-CoV-2)  je mnohem smrtelnější," pokračují Spiegelhalter a Masters. Připouštějí, že riziko úmrtí po nákaze novým koronavirem se v různých věkových skupinách velmi odlišuje od průměru, podotýkají však, že během první vlny byla smrtnost nemoci covid-19 ve vyspělých státech světa odhadována na 1,1 %. Díky pokrokům v léčbě nemoci bude smrtnost v druhé vlně ale o poznání nižší, doplňují autoři komentáře.

Pro srovnání statistici zmiňují údaj Světové zdravotnické organizace, která uvádí, že míra smrtnosti běžné chřipky se zpravidla pohybuje pod 0,1 %. Smrtnost běžné chřipky je tedy proti covidu-19 zhruba desetinová, upozorňují Masters a Spiegelhalter.

Důvod úmrtí

Dalším aspektem je mnohem vyšší dopad nemoci covid-19 na celkovou úmrtnost než v případě sezónní chřipky, konstatují experti. Odkazují na čísla z Anglie, kde chřipka průměrně přispívá ke zhruba 10 tisícům úmrtí ročně.

Tato čísla se rok od roku výrazně liší, přiznávají statistici. Poukazují, že v zimě 2018/2019 to bylo zhruba 4 tisíce úmrtí, avšak o rok dříve, během mimořádně tuhé zimy, až 22 tisíc úmrtí.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čísla přitom nepocházejí z úmrtních listů, jelikož v oblastech Anglie je ročně v průměru zhruba jen v 800 případech úmrtí uvedena jako hlavní příčina smrti nákaza chřipkovým virem, upozorňují odborníci. Vysvětlují že jde o modely odhadu počtu obětí v jednotlivých zimách na základě chladnosti počasí.

Proti tomu Anglie hlásí od začátku pandemie v minulém roce více než 100 tisíc úmrtí, ve kterých byl přítomen virus SARS-CoV-2, přičemž více než polovina - 55 tisíc - připadá na období od loňského září, shrnují statistici. Podotýkají, že v 90 % těchto případů je nemoc covid-19 uváděna jako hlavní příčina smrti.

"Stále se toho máme hodně co učit o novém koronaviru, ale je zajisté horší než sezónní chřipka," rekapitulují závěrem Spiegelhalter a Masters.     

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka věda statistika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy