NÁZOR - Je covid-19 smrtelnější a nakažlivější než sezónní chřipka? Tuto otázku si v komentáři pro server Guardian kladou statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. Odpovídají, že stručná odpověď zní ano, ale jedním dechem dodávají, že vědci se mají v tomto směru stále co učit.
Důležité rozdíly
Covid-19 a chřipka představují shodně respirační onemocnění, připouštějí autoři komentáře. Zároveň vyzdvihují, mezi covidem-19 a chřipkou existují důležité rozdíly. Dodávají, že statistika nám je může pomoci lépe pochopit.
"Zaprvé, (virus) SARS-CoV-2 je více nakažlivý než sezónní chřipka," píšou Spiegelhalter a Masters. Odkazují na často zmiňované reprodukční číslo R, které značí, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s virem v těle.
V populaci, kde neexistuje žádná imunita a neplatí žádná opatření, například omezení mezilidských kontaktů, se reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 nyní odhaduje na 3, poukazují statistici. Doplňují, že u nových mutací viru číslo dále stoupá.
Pro srovnání odborníci zmiňují reprodukční číslo sezónní chřipky, které se sice každoročně liší, ale osciluje okolo hodnoty 1,3. Některé typy chřipky mají reprodukční číslo vyšší, u té španělské, která vyvolala pandemii z roku 1918, je odhadováno na 1,8, dodávají statistici.
To podle autorů komentáře vysvětluje, proč omezení mezilidských kontaktů a další přijatá opatření, která dokážou srazit reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 ze tří pod hodnotu jedna, stačí k téměř úplnému potlačení sezónní chřipky.
"Zadruhé, nový virus (SARS-CoV-2) je mnohem smrtelnější," pokračují Spiegelhalter a Masters. Připouštějí, že riziko úmrtí po nákaze novým koronavirem se v různých věkových skupinách velmi odlišuje od průměru, podotýkají však, že během první vlny byla smrtnost nemoci covid-19 ve vyspělých státech světa odhadována na 1,1 %. Díky pokrokům v léčbě nemoci bude smrtnost v druhé vlně ale o poznání nižší, doplňují autoři komentáře.
Pro srovnání statistici zmiňují údaj Světové zdravotnické organizace, která uvádí, že míra smrtnosti běžné chřipky se zpravidla pohybuje pod 0,1 %. Smrtnost běžné chřipky je tedy proti covidu-19 zhruba desetinová, upozorňují Masters a Spiegelhalter.
Důvod úmrtí
Dalším aspektem je mnohem vyšší dopad nemoci covid-19 na celkovou úmrtnost než v případě sezónní chřipky, konstatují experti. Odkazují na čísla z Anglie, kde chřipka průměrně přispívá ke zhruba 10 tisícům úmrtí ročně.
Tato čísla se rok od roku výrazně liší, přiznávají statistici. Poukazují, že v zimě 2018/2019 to bylo zhruba 4 tisíce úmrtí, avšak o rok dříve, během mimořádně tuhé zimy, až 22 tisíc úmrtí.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Čísla přitom nepocházejí z úmrtních listů, jelikož v oblastech Anglie je ročně v průměru zhruba jen v 800 případech úmrtí uvedena jako hlavní příčina smrti nákaza chřipkovým virem, upozorňují odborníci. Vysvětlují že jde o modely odhadu počtu obětí v jednotlivých zimách na základě chladnosti počasí.
Proti tomu Anglie hlásí od začátku pandemie v minulém roce více než 100 tisíc úmrtí, ve kterých byl přítomen virus SARS-CoV-2, přičemž více než polovina - 55 tisíc - připadá na období od loňského září, shrnují statistici. Podotýkají, že v 90 % těchto případů je nemoc covid-19 uváděna jako hlavní příčina smrti.
"Stále se toho máme hodně co učit o novém koronaviru, ale je zajisté horší než sezónní chřipka," rekapitulují závěrem Spiegelhalter a Masters.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , chřipka , věda , statistika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě