Cichanouská: Lukašenko není legitimní prezident

Bělorusku pomohou jedině nové, spravedlivé volby, ve kterých si země bude moci zvolit opravdového prezidenta, protože Alexandr Lukašenko ztratil veškerou legitimitu. Prohlásila to dnes ve Varšavě podle polských médií vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská po jednání s premiérem Mateuszem Morawieckým.

Svjatlana Cichanouská
doporučujeme

Ten jí předal symbolické klíče od varšavské vily, která se stala novým sídlem Běloruského domu coby centra běloruské menšiny, a ujistil, že Polsko je připraveno pomáhat sousedům bojujícím o svobodu a demokracii ve své zemi. Hodlá také brzy předložit hospodářský plán, který podle něj prokáže, že vůči Bělorusku je otevřená i Evropa.

Cichanouská kandidovala v prezidentských volbách z 9. srpna namísto svého uvězněného manžela. Volby podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, vládnoucí zemi již 26 let, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco Cichanouská jako nejsilnější z ostatních kandidátů dostala jen deset procent. Vzápětí vypukly v zemi protesty, největší od rozpadu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti země, protože hodně Bělorusů pokládá tyto výsledky za zfalšované. Uznat volby odmítla i Evropská unie. Cichanouská nicméně pod nátlakem úřadů musela den po volbách odjet z vlasti do Litvy. Cesta do Polska je pro ni první v roli opoziční vůdkyně.

Cichanouská podle Radia Zet na společné tiskové konferenci s Morawieckým zdůraznila, že běloruský národ se probudil a začal bojovat o svá práva - o právo říkat, co si myslí, o právo volit své představitele a o právo rozhodovat, jaká bude budoucnost země. Zemi podle ní pomohou jedině "nové a spravedlivé volby, abychom si zvolili opravdového prezidenta, který si nebude vybírat, s jakým sousedem se budeme přátelit, ale povede politiku otevřenosti vůči všem sousedním zemím". Poděkovala také Polákům za dosavadní podporu.

Cichanouská na ekonomickém fóru ve městě Karpacz nedaleko hranic s Českem podle agentury Reuters prohlásila, že každá země by se měla rozhodnout, jak bude přistupovat k Lukašenkovi po 5. listopadu, kdy vyprší jeho dosavadní mandát hlavy státu. Opoziční vůdkyně zde také prohlásila, že Bělorusko by se nemělo odvrátit od Ruska, ale mělo by si zachovat dobré vztahy s východním sousedem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama