Co chystají Lukašenko s Putinem? Renomovaný deník má obavy z vývoje v Bělorusku

NÁZOR - Maxim Znak, jeden z posledních předních příslušníků běloruské opoziční koordinační rady, který se ještě nacházel na svobodě, vyjádřil minulé pondělí obavy ze zadržení a násilí proti své osobě, připomíná editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník dodává, že o dva dny později byl tento právník a aktivista zajištěn maskovanými muži v Minsku.

Lukašenko neodejde, nebude-li přinucen

Na svobodě zůstala pouze dvaasedmdesátiletá nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, k jejímuž bytu spěchali evropští diplomaté poté, co oznámila, že se do něj snaží dobýt jiní maskovaní muži, poukazuje britský server. Doplňuje, že o pár hodin dříve byla zatčena Maria Kolesnikovová kvůli podezření z velezrady, která roztrhala svůj pas ve chvíli, kdy jí úřady hrozily deportací "zaživa či po kouscích".

Zbylí členové koordinační rady byli pozatýkáni či z Běloruska museli uprchnout, upozorňuje The Guardian. Konstatuje, že po šestadvaceti letech u moci a měsíc poté, co zfalšované volby vyvolaly protesty, běloruský vládce Alexander Lukašenko demonstruje slovy i nemilosrdnými činy, že neodejde, pokud k tomu nebude přinucen.        

"(Lukašenko) nadále ovládá bezpečnostní síly," píše prestižní deník. Podotýká, že Moskva, která původně zjevně zvažovala své možnosti, dospěla k přesvědčení, že by měla podpořit muže, který ji často irituje, a to alespoň do chvíle, než se objeví vhodná příležitost k jeho nahrazení někým vhodnějším.

Ruský prezident Vladimir Putin, který se s Lukašenkem sejde v nadcházejícím týdnu, nikterak netouží po vítězství demokraticky zvoleného představitele běloruské opozice, jelikož takový vývoj by mohl povzbudit opozici v Rusku, tvrdí editorial. Deklaruje, že Lukašenko potřebuje rváče i Kreml, protože ztratil svůj lid.

Ti Bělorusové, které nepobouřily další sporné volební výsledky, jsou rozzuřeni mučením demonstrantů, nastiňuje britský deník. Připomíná, že demonstrace před sídlem běloruského prezidenta pokračují již čtvrtý týden v řadě a minulou neděli se protestů zúčastnilo 100 tisíc lidí.

Opozici nelze opustit

Lukašenko sází na to, že perzekuce opozice a pohrůžky pokojným demonstrantům postaví zemi zpět do latě, tvrdí renomovaný server. Zmiňuje však slova Alexejevičové, že zatčené nahradí stovky nových osob, jelikož jde o decentralizované, spontánní, živé a vytrvalé hnutí, které se povzbuzuje k akci "dům od domu" a skrze šifrovanou aplikaci Telegram, přičemž v čele protestů stojí jednou ženy, podruhé zaměstnanci, jindy studenti.

Lukašenkova schůzka s Putinem zřejmě určí, jakou míru podpory může běloruský prezident očekávat a za jakou cenu, očekává prestižní server. Pokládá proto otázku, na jakou podporu se mohou spolehnout protestující.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Plán EU uvrhnout sankce na vysoké běloruské činitele byl údajně pozastaven roztržkou mezi Tureckem a Kyprem," upozorňuje editorial. Obává se, že možnosti Západu omezují nejen vnitřní spory, ale také strach, že Lukašenko využije větší západní angažmá k vystupňování svých tvrzení, že jeho odpůrci jsou loutky cizích vlád, a posílení ruské role ve své zemi.

I když sympatizanti běloruské opozice nemohou činit mnoho, neměli by rezignovat a nečinit nic, nabádá The Guardian. Opatření jako návštěva diplomatů u Alexejevičové označuje sice za symbolická, ale důležitá.

Nemělo by se rezignovat a čekat na rozdrcení běloruské opozice, byť výhled demonstrantů vypadá pochmurně, apeluje editorial. Dodává, že pokud protestující odmítají přijmout porážku, neměli by tak za ně činit jiní.

"Jak řekl Znak před svým zadržením, větší než strach ze zatčení a násilí jsou jiné obavy: že se dalších 26 let nic nezmění," píše The Guardian. Podotýká, že Lukašenko jasně ukázal, že odejít neplánuje, ale ti, kteří se mu postavili, jsou stejně odhodlaní.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Alexandr Lukašenko Rusko Vladimír Putin demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 9 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy