NÁZOR - Mezinárodní měnový fond označuje koronavirem způsobenou ekonomickou krizi jako "velké uzamčení", poukazuje Hanna Szymborská v komentáři pro server The Conversation. Ekonomka z Birmingham City University dodává, že fráze evokuje "velkou depresi" z 20. let minulého století a "velkou recesi", která přišla po globální finanční krizi v letech 2007-2008.
Pojem "velké uzamčení" je podle odbornice zavádějící, protože naznačuje, že kořeny stávající ekonomické deprese vycházejí z negativních dopadů pandemie. "Ale rozsah problémů ekonomiky nelze přičíst výhradně koronaviru," deklaruje Szymborská. Tvrdí, že leckde rekordní nezaměstnanost a dramatický propad ekonomického růstu je přímým důsledkem politických rozhodnutí podporovaných ekonomickým paradigmatem, které světu dominuje od 80. let a které tvrdí, že volný trh je nejlepší způsob uspořádání ekonomického života.
Tato teze hájí zájmy finančního sektoru, zatímco oslabuje investice a prostředky ve veřejném sektoru, včetně těch pro boj s pandemií, deklaruje ekonomka. Soudí, že zotavení z koronaviru si žádá nové ekonomické myšlení, které upřednostní blaho společnosti před úspěchem jedince a zásadně přehodnotí, co ekonomika cení a finančně odměňuje.
"Dnešní ekonomická politika má kořeny v myšlení osmdesátých let, které rozkvetlo v letech devadesátých," píše Szymborská. V jádru podle ní leží myšlenka, že ekonomiku definují nedostatky trhu, které mohou vést ke krizím, pokud udeří vnější rána, jako například pandemie, protože příjmy, výdaje a míra výroby se nepředvídatelně mění a mnoho pracovníků se může náhle ocitnout bez práce.
Uvedené paradigma předpokládá, že tyto nedostatky lze snadno vyřešit dočasnými vládními zásahy a že lidé činí převážně racionální rozhodnutí založená na matematickém ekonomickém modelu, tudíž jistá míra vládních výdajů a úprava úrokových sazeb dokáže přivést trhy do normálu, nastiňuje expertka. Dodává, že to má v dlouhodobém horizontu nastolit zdravou rovnováhu, kdy lidé, kteří chtějí pracovat, získají novou práci.
Tyto myšlenky tvoří základní kámen ekonomie středního proudu, která má rozhodující vliv na ekonomickou politiku kapitalistických zemí od 80. let, deklaruje Szymborská. Podotýká, že prioritou se tak v posledních dekádách stalo brzdění inflace, které je řazeno nad jiné důležité cíle spojené se sociální spravedlností a udržitelností.
Ekonomie hlavního proudu věří, že dlouhodobé rozsáhlé vládní výdaje, třeba ve zdravotnictví, vzdělávání či na trvalejší projekty jako obnovitelné zdroje energie, přináší víc škod než užitku, uvádí autorka komentáře. Vysvětluje, že tomu tak má být, protože uvedené výdaje stejně nemají dlouhodobě vliv na míru nezaměstnanosti a HDP, ale vedou k inflaci.
Nevyhnutelná krize
"Toto dominantní paradigma diktuje, že vlády intervenují pouze v 'mimořádných časech' - jako po globální finanční krizi a nyní, během koronavirové pandemie," pokračuje ekonomka. Připomíná, že v reakci na pandemii politici nalili do ekonomiky biliony skrze vládní podporu, rekordně nízké úrokové sazby a rozsáhlé programy kvantitativního uvolňování.
Zkušenost uplynulých desetiletí ale nezaručuje, že ekonomické krize jsou něco mimořádného a herodotoxní ekonomie, k níž se Szymborská hlásí, naopak tvrdí, že tyto krize jsou nedílnou součástí kapitalismu. Dominantní ekonomické paradigma přežilo velkou recesi, a tak se některé vlády uchýlily k utrácení, aby stimulovaly pokrizovou ekonomiku, jen aby od roku 2010 nastalo desetiletí úspor, které mělo ničivý dopad na společnost, tvrdí expertka. Poukazuje, že například ve Velké Británii roky omezování financí pro zdravotnictví měly za následek jeho neschopnost poradit si se současnou pandemií.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Stejně jako velká recese z roku 2007 odhaluje i současná pandemie kontradikce v tzv. vyspělých ekonomikách, které vedou ke krizím, deklaruje ekonomka. Tvrdí, že s ohledem na zadluženost soukromého sektoru, přetrvávající příjmovou a majetkovou nerovnost, závislost pracovního trhu na nechráněných pracovních pozicích a vítězství oligopolů, které ovládají trhy, není koronavirus příčina stávajících ekonomických problémů, ale pouze jejich katalyzátor.
Není ovšem jasné, zda pandemie podnítí nový způsob ekonomického myšlení a naopak to vypadá, že koronavirus zapadá do mainstreamového výkladu dávajícího krize za vinu "vnějším otřesům", které nesouvisejí se strukturou a fungováním ekonomiky samotné, přiznává Szymborská. Konstatuje ovšem, že hlubší příčiny, které tyto krize činí tak ničivými - například nerovnosti, nezabezpečená pracovní místa a uzurpace trhů -, leží právě v ekonomickém myšlení a ekonomické politice hlavního proudu.
"Pomalé zotavení po velké recesi z roku 2007, které dokládají přetrvávající problémy s výrobou, nízká úroveň růstu, neřešené rasové nerovnosti a stále větší nerovnost v mnoha vysokopříjmových zemích, je důkazem neúčinnosti dominantního ekonomického paradigmatu," tvrdí Szymborská.
Mimořádná příležitost
Máme mimořádnou příležitost zásadně přehodnotit priority stávající ekonomické politiky a ekonomického myšlení, které ji zakládá, míní autorka komentáře. Reakce na pandemii podle ní ukazuje, že vlády mají prostředky, aby investovaly do zdravotnictví, vzdělání, výzkumu a podpory zaměstnanců a malých firem.
Taková opatření pomáhají mnoha lidem získat finanční zajištění, které zvyšuje utrácení domácností a celkovou ekonomickou aktivitu, uvádí ekonomka. Dodává, že herodotoxní ekonomie dlouhodobě zdůrazňuje, že pozornost se musí přesunout k větším vládním výdajům do veřejných investičních projektů a veřejných služeb i k dohledu nad tím, jak tržní aktivita ovlivňuje společnost.
Vytvoření lepší ekonomiky po pandemii si žádá upřednostnit blahobyt společnosti a životní prostředí před soukromým ziskem, a proto je zásadní vést během zotavování ekonomiky diskuzi o tom, jak financovat větší vládní výdaje, nikoliv se ohánět tvrzením, že alternativa k současné ekonomické politice neexistuje, nabádá Szymborská. Volá tak po vážném zvážení odlišného přístupu k veřejnému zadlužení, zdanění, zelené měnové politice a zvládání inflace.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
Ekonomika , veřejné finance , Ekonomická krize , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 53 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák