Podobnost příznaků covidu a chřipky - teplota, kašel, bolesti těla - svádí ke srovnávání těchto dvou nemocí, konstatuje Sarah Pittová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Brightonské univerzitě, v něm pokládá otázku, zda jsme si nevybrali špatný příměr.
Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid nedávno prohlásil, že je nutné naučit se existenci covidu přijímat a hledat cesty, jak se s ním vypořádat, podobně jako v případě chřipky, poukazuje Pittová. Připomíná, že sezónní chřipku běžně pojímáme jako nemoc, kterou se může nakazit každý, očkujeme pouze ty, kteří jsou náchylní ke komplikacím, a léčíme pacienty s vážnými příznaky, například zápalem plic.
"V ostatních případech si lidé můžou dělat, co chtějí," píše vědkyně a dodává, že počty úmrtí spojené s chřipkou celosvětově dosahují v běžném roce čtyř set tisíc. Připouští že musíme nalézt cestu, jak žít s covidem-19, ale statistiky podle ní naznačují, že zatím zdaleka nenastala doba, abychom k němu přistupovali stejně jako ke chřipce.
Od roku 2020 bylo ve světě zdokumentováno přes 180 milionů nákaz covidem, kterému podlehly nejméně 4 miliony lidí, konstatuje akademička. Podotýká, že navíc nejsou zcela prozkoumány dopady takzvaného dlouhého covidu a u desetiny pacientů přetrvávají problémy déle než 12 týdnů od nákazy, tudíž momentálně zůstávají zdravotní dopady nemoci na obyvatelstvo větší než u chřipky.
Je také známo, že v covid je nakažlivější, což dokazuje i skutečnost, že proticovidová opatření z posledních 18 měsíců chřipku téměř vymýtily, ale zjevně nejsou dostatečná k tomu, aby zastavila šíření covidu, shrnuje Pittová. Připomíná, že počty případů chřipky se blížily nule na jižní polokouli v polovině roku 2020, stejně jako v Evropě a severní Americe během letošní zimy.
I v zemích s vysokým počtem covidových nákaz jako Jihoafrická republika a Velká Británie nebyl zaznamenán téměř jediný případ chřipky, vyzdvihuje odbornice. To podle ní naznačuje, že metody běžně užívané k boji s chřipkou budou mít na covid-19 jiný dopad a stejný přístup může vést k více nákazám a úmrtím, než je typické pro chřipkovou sezónu.
Jiné srovnání
"Pochopitelně, SARS-CoV-2 - virus, který způsobuje covid-19 - sdílí s chřipkovými viry některé vlastnosti, což činí srovnání lákavým," pokračuje Pittová. Upozorňuje, že pětina nakažených tímto koronavirem nemá žádné příznaky, stejně jako se onemocnění neprojeví u mnoha nakažených chřipkou.
Oba viry jsou také náchylné k mutacím a závažný průběh hrozí především starým a jedincům s oslabenou imunitou, nikoliv zdravým mladým dospělým, přiznává expertka. Dodává, že obě nemoci se také rychle šíří v domovech seniorů, nemocnicích a školách.
Podobné vlastnosti vykazuje ale i norovirus, který nemusí u některých nakažených vyvolat příznaky a mutuje natolik, že během jedné sezóny se ve stejné nemocnici může objevit hned několik kmenů, uvádí autorka komentáře. Upozorňuje, že během šíření se norovirus dokáže změnit do takové míry, že nové verze nezachytí běžné tetovací sady.
Většina nakažených norovirem trpí průjmem, někteří pacienti úporně zvracejí, nastiňuje Pittová. Vysvětluje, že díky tomu vznikají aerosoly plné viru, které se šíří místností a uplývají na površích, dokud je někdo nezachytí, podobně jako respirační viry. I covid se u některých pacientů projevuje průjmem, tudíž chřipka není jediná nemoc, s níž lze covid srovnávat, podotýká vědkyně.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Mezi SARS-CoV-2 a norovirem existuje rovněž mnoho rozdílů, takže pro se zabývat srovnáním?" pokládá otázku odbornice. Odpovídá, že spolu s tím, jak očkování a další opatření dostanou virus pod kontrolu, bude stále více zemí uvolňovat lockdowny, omezení sociálních kontaktů a nošení roušek, ale i tak je nutné pro další roky očekávat epidemie covidu a musí existovat plány, jak během nich postupovat.
Pittová se domnívá, že dosavadní znalosti nám velí, abychom k SARS-CoV-2 v plánech pro takové epidemie přistupovaly spíše jako k noroviru než ke chřipce. Vysvětluje, že v případě noroviru dochází k izolaci nakažených, rodiče jsou nabádáni, aby nechávali děti s příznaky doma a separováni jsou i nakažení v nemocnicích a domovech seniorů, přičemž tamní personál nosí ochranné pomůcky a pečlivě dezinfikuje povrchy.
Budoucí zvládání covidu bude vyžadovat podobné zásahy, proto by se měla nemoc srovnávat s norovirem, nikoliv se chřipkou, deklaruje odbornice. Konstatuje, že během pandemie byla zavedena dobrá hygienická opatření, například častější mytí rukou a větrání. Rovněž doporučuje, aby lidé, kterým nedělá problém nosit roušky, je nadále využívaly ve vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě.
"Tato jednoduchá opatření mohou pomoci zastavit šíření mnoha virových nemocí - ať chřipky, noroviru či covidu-19 -, a to dříve, než bude nutný větší zásah," věří Pittová.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , věda , Velká Británie , chřipka
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě