NÁZOR: Covid se nechová jako chřipka. Na místě je jiné srovnání, tvrdí vědkyně

Podobnost příznaků covidu a chřipky - teplota, kašel, bolesti těla - svádí ke srovnávání těchto dvou nemocí, konstatuje Sarah Pittová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Brightonské univerzitě, v něm pokládá otázku, zda jsme si nevybrali špatný příměr.

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid nedávno prohlásil, že je nutné naučit se existenci covidu přijímat a hledat cesty, jak se s ním vypořádat, podobně jako v případě chřipky, poukazuje Pittová. Připomíná, že sezónní chřipku běžně pojímáme jako nemoc, kterou se může nakazit každý, očkujeme pouze ty, kteří jsou náchylní ke komplikacím, a léčíme pacienty s vážnými příznaky, například zápalem plic.

"V ostatních případech si lidé můžou dělat, co chtějí," píše vědkyně a dodává, že počty úmrtí spojené s chřipkou celosvětově dosahují v běžném roce čtyř set tisíc. Připouští že musíme nalézt cestu, jak žít s covidem-19, ale statistiky podle ní naznačují, že zatím zdaleka nenastala doba, abychom k němu přistupovali stejně jako ke chřipce.

Od roku 2020 bylo ve světě zdokumentováno přes 180 milionů nákaz covidem, kterému podlehly nejméně 4 miliony lidí, konstatuje akademička. Podotýká, že navíc nejsou zcela prozkoumány dopady takzvaného dlouhého covidu a u desetiny pacientů přetrvávají problémy déle než 12 týdnů od nákazy, tudíž momentálně zůstávají zdravotní dopady nemoci na obyvatelstvo větší než u chřipky.

Je také známo, že v covid je nakažlivější, což dokazuje i skutečnost, že proticovidová opatření z posledních 18 měsíců chřipku téměř vymýtily, ale zjevně nejsou dostatečná k tomu, aby zastavila šíření covidu, shrnuje Pittová. Připomíná, že počty případů chřipky se blížily nule na jižní polokouli v polovině roku 2020, stejně jako v Evropě a severní Americe během letošní zimy.   

I v zemích s vysokým počtem covidových nákaz jako Jihoafrická republika a Velká Británie nebyl zaznamenán téměř jediný případ chřipky, vyzdvihuje odbornice. To podle ní naznačuje, že metody běžně užívané k boji s chřipkou budou mít na covid-19 jiný dopad a stejný přístup může vést k více nákazám a úmrtím, než je typické pro chřipkovou sezónu.   

Jiné srovnání

"Pochopitelně, SARS-CoV-2 - virus, který způsobuje covid-19 - sdílí s chřipkovými viry některé vlastnosti, což činí srovnání lákavým," pokračuje Pittová. Upozorňuje, že pětina nakažených tímto koronavirem nemá žádné příznaky, stejně jako se onemocnění neprojeví u mnoha nakažených chřipkou.

Oba viry jsou také náchylné k mutacím a závažný průběh hrozí především starým a jedincům s oslabenou imunitou, nikoliv zdravým mladým dospělým, přiznává expertka. Dodává, že obě nemoci se také rychle šíří v domovech seniorů, nemocnicích a školách.

Podobné vlastnosti vykazuje ale i norovirus, který nemusí u některých nakažených vyvolat příznaky a mutuje natolik, že během jedné sezóny se ve stejné nemocnici může objevit hned několik kmenů, uvádí autorka komentáře. Upozorňuje, že během šíření se norovirus dokáže změnit do takové míry, že nové verze nezachytí běžné tetovací sady.

Většina nakažených norovirem trpí průjmem, někteří pacienti úporně zvracejí, nastiňuje Pittová. Vysvětluje, že díky tomu vznikají aerosoly plné viru, které se šíří místností a uplývají na površích, dokud je někdo nezachytí, podobně jako respirační viry. I covid se u některých pacientů projevuje průjmem, tudíž chřipka není jediná nemoc, s níž lze covid srovnávat, podotýká vědkyně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Mezi SARS-CoV-2 a norovirem existuje rovněž mnoho rozdílů, takže pro se zabývat srovnáním?" pokládá otázku odbornice. Odpovídá, že spolu s tím, jak očkování a další opatření dostanou virus pod kontrolu, bude stále více zemí uvolňovat lockdowny, omezení sociálních kontaktů a nošení roušek, ale i tak je nutné pro další roky očekávat epidemie covidu a musí existovat plány, jak během nich postupovat.   

Pittová se domnívá, že dosavadní znalosti nám velí, abychom k SARS-CoV-2 v plánech pro takové epidemie přistupovaly spíše jako k noroviru než ke chřipce. Vysvětluje, že v případě noroviru dochází k izolaci nakažených, rodiče jsou nabádáni, aby nechávali děti s příznaky doma a separováni jsou i nakažení v nemocnicích a domovech seniorů, přičemž tamní personál nosí ochranné pomůcky a pečlivě dezinfikuje povrchy.

Budoucí zvládání covidu bude vyžadovat podobné zásahy, proto by se měla nemoc srovnávat s norovirem, nikoliv se chřipkou, deklaruje odbornice. Konstatuje, že během pandemie byla zavedena dobrá hygienická opatření, například častější mytí rukou a větrání. Rovněž doporučuje, aby lidé, kterým nedělá problém nosit roušky, je nadále využívaly ve vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě.  

"Tato jednoduchá opatření mohou pomoci zastavit šíření mnoha virových nemocí - ať chřipky, noroviru či covidu-19 -, a to dříve, než bude nutný větší zásah," věří Pittová.   

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Velká Británie chřipka

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 50 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 54 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy