NÁZOR: Covid se nechová jako chřipka. Na místě je jiné srovnání, tvrdí vědkyně

Podobnost příznaků covidu a chřipky - teplota, kašel, bolesti těla - svádí ke srovnávání těchto dvou nemocí, konstatuje Sarah Pittová v komentáři pro server The Conversation. Vědkyně, která přednáší biomedicínu na Brightonské univerzitě, v něm pokládá otázku, zda jsme si nevybrali špatný příměr.

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid nedávno prohlásil, že je nutné naučit se existenci covidu přijímat a hledat cesty, jak se s ním vypořádat, podobně jako v případě chřipky, poukazuje Pittová. Připomíná, že sezónní chřipku běžně pojímáme jako nemoc, kterou se může nakazit každý, očkujeme pouze ty, kteří jsou náchylní ke komplikacím, a léčíme pacienty s vážnými příznaky, například zápalem plic.

"V ostatních případech si lidé můžou dělat, co chtějí," píše vědkyně a dodává, že počty úmrtí spojené s chřipkou celosvětově dosahují v běžném roce čtyř set tisíc. Připouští že musíme nalézt cestu, jak žít s covidem-19, ale statistiky podle ní naznačují, že zatím zdaleka nenastala doba, abychom k němu přistupovali stejně jako ke chřipce.

Od roku 2020 bylo ve světě zdokumentováno přes 180 milionů nákaz covidem, kterému podlehly nejméně 4 miliony lidí, konstatuje akademička. Podotýká, že navíc nejsou zcela prozkoumány dopady takzvaného dlouhého covidu a u desetiny pacientů přetrvávají problémy déle než 12 týdnů od nákazy, tudíž momentálně zůstávají zdravotní dopady nemoci na obyvatelstvo větší než u chřipky.

Je také známo, že v covid je nakažlivější, což dokazuje i skutečnost, že proticovidová opatření z posledních 18 měsíců chřipku téměř vymýtily, ale zjevně nejsou dostatečná k tomu, aby zastavila šíření covidu, shrnuje Pittová. Připomíná, že počty případů chřipky se blížily nule na jižní polokouli v polovině roku 2020, stejně jako v Evropě a severní Americe během letošní zimy.   

I v zemích s vysokým počtem covidových nákaz jako Jihoafrická republika a Velká Británie nebyl zaznamenán téměř jediný případ chřipky, vyzdvihuje odbornice. To podle ní naznačuje, že metody běžně užívané k boji s chřipkou budou mít na covid-19 jiný dopad a stejný přístup může vést k více nákazám a úmrtím, než je typické pro chřipkovou sezónu.   

Jiné srovnání

"Pochopitelně, SARS-CoV-2 - virus, který způsobuje covid-19 - sdílí s chřipkovými viry některé vlastnosti, což činí srovnání lákavým," pokračuje Pittová. Upozorňuje, že pětina nakažených tímto koronavirem nemá žádné příznaky, stejně jako se onemocnění neprojeví u mnoha nakažených chřipkou.

Oba viry jsou také náchylné k mutacím a závažný průběh hrozí především starým a jedincům s oslabenou imunitou, nikoliv zdravým mladým dospělým, přiznává expertka. Dodává, že obě nemoci se také rychle šíří v domovech seniorů, nemocnicích a školách.

Podobné vlastnosti vykazuje ale i norovirus, který nemusí u některých nakažených vyvolat příznaky a mutuje natolik, že během jedné sezóny se ve stejné nemocnici může objevit hned několik kmenů, uvádí autorka komentáře. Upozorňuje, že během šíření se norovirus dokáže změnit do takové míry, že nové verze nezachytí běžné tetovací sady.

Většina nakažených norovirem trpí průjmem, někteří pacienti úporně zvracejí, nastiňuje Pittová. Vysvětluje, že díky tomu vznikají aerosoly plné viru, které se šíří místností a uplývají na površích, dokud je někdo nezachytí, podobně jako respirační viry. I covid se u některých pacientů projevuje průjmem, tudíž chřipka není jediná nemoc, s níž lze covid srovnávat, podotýká vědkyně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Mezi SARS-CoV-2 a norovirem existuje rovněž mnoho rozdílů, takže pro se zabývat srovnáním?" pokládá otázku odbornice. Odpovídá, že spolu s tím, jak očkování a další opatření dostanou virus pod kontrolu, bude stále více zemí uvolňovat lockdowny, omezení sociálních kontaktů a nošení roušek, ale i tak je nutné pro další roky očekávat epidemie covidu a musí existovat plány, jak během nich postupovat.   

Pittová se domnívá, že dosavadní znalosti nám velí, abychom k SARS-CoV-2 v plánech pro takové epidemie přistupovaly spíše jako k noroviru než ke chřipce. Vysvětluje, že v případě noroviru dochází k izolaci nakažených, rodiče jsou nabádáni, aby nechávali děti s příznaky doma a separováni jsou i nakažení v nemocnicích a domovech seniorů, přičemž tamní personál nosí ochranné pomůcky a pečlivě dezinfikuje povrchy.

Budoucí zvládání covidu bude vyžadovat podobné zásahy, proto by se měla nemoc srovnávat s norovirem, nikoliv se chřipkou, deklaruje odbornice. Konstatuje, že během pandemie byla zavedena dobrá hygienická opatření, například častější mytí rukou a větrání. Rovněž doporučuje, aby lidé, kterým nedělá problém nosit roušky, je nadále využívaly ve vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě.  

"Tato jednoduchá opatření mohou pomoci zastavit šíření mnoha virových nemocí - ať chřipky, noroviru či covidu-19 -, a to dříve, než bude nutný větší zásah," věří Pittová.   

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Velká Británie chřipka

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

Brittney Griner

Rusko propustilo z vězení americkou basketbalistku Grinerovou. Vyměnilo ji s USA za obchodníka se zbraněmi

Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady propustily americkou basketbalistku Brittney Grinerovou výměnou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta vězněného v USA. Výměna je vyvrcholením několika měsíců vyjednávání, jehož předmětem byl i další americký občan, bývalý voják Paul Whelan odsouzený v Rusku za špionáž. Whelan však nadále setrvává v ruském vězení.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Cestovní pas, ilustrační foto

Ukrajinská tajná služba hlásí nález ruských pasů v objektech církve

Ukrajinská tajná služba SBU informovala o tom, že dokončila prohlídky v diecézích ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu v několika oblastech země. Tvrdí, že v nich našla mimo jiné ruské pasy, prokremelskou literaturu nebo vlajku takzvaného Novoruska. Série razií ukrajinských bezpečnostních složek v objektech této církve začala letos v říjnu, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Mladí Francouzi budou mít zdarma kondomy, dostanou je v lékárnách

Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na setkání s mládeží to dnes oznámil prezident Emmanuel Macron a dodal, že to považuje za "malou revoluci v prevenci". Informoval o tom deník Le Monde. Francie se tak snaží bojovat proti nárůstu počtu případů sexuálně přenosných nemocí v posledních letech, zejména u mladých lidí, píše agentura AFP.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

před 2 hodinami

Záchranná služba, ilustrační fotografie.

V Třinci vybuchl kotel, vážně zraněný muž utrpěl popáleniny

Při výbuchu kotle se dnes odpoledne vážně zranil šestadvacetiletý muž v Třinci na Frýdecko-Místecku. Utrpěl popáleniny druhého až třetího stupně zhruba na čtvrtině těla. Letečtí záchranáři ho přepravili do ostravského popáleninového centra. ČTK to sdělil mluvčí zdravotnické služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

před 2 hodinami

Cristiano Ronaldo

Ronaldovy manýry na MS v Kataru pokračují. Šampionát chtěl údajně opustit, vložil se do toho svaz

Jedním z příběhů letošního fotbalového šampionátu píše jedna z největších fotbalových hvězd, Portugalec Cristiano Ronaldo. Poté, co se před turnajem rozhádal s vedením Manchesteru United, kde následně skončil, se - zdá se - dokázal rozhádat s národním týmem. Všechno začalo v posledním prohraném skupinovém zápase s Jižní Koreou, kde sepsul své spoluhráče. V osmifinálovém zápase proti Švýcarsku už Ronaldo chyběl v základní sestavě a spekulovalo se, zda to nebyla reakce na jeho chování. Následně odmítl trénovat s náhradníky a naopak si užíval odpočinku s hráči ze základu. Kromě toho měl kouči Fernandu Santosovi za přesunutí na lavičku pohrozit opuštěním turnaje.

Aktualizováno před 2 hodinami

Papež František se rozplakal u modlitby za mír na Ukrajině

Papež František se rozplakal u modlitby za mír na Ukrajině

Papeže Františka dnes přemohly emoce během tradiční modlitby k Panně Marii, kterou prosil mimo jiné i o mír na Ukrajině. Když se František dostal k pasáži, kde mluvil o válce, zlomil se mu hlas, začal plakat a musel se asi na půl minuty odmlčet, než mohl pokračovat dál. Napsaly o tom agentury AP a Reuters.

před 2 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Sněmovna reprezentantů schválila návrh amerického obranného rozpočtu

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu na příští rok v rekordní výši 858 miliard dolarů (asi 19,8 bilionu korun), což je o 45 miliard více, než navrhoval prezident Joe Biden, píše agentura AP. Rozpočet počítá s rozšířením bezpečnostní spolupráce s Tchaj-wanem a další pomocí pro Ukrajinu. O návrhu zákona bude dále hlasovat Senát.

Aktualizováno před 2 hodinami

Putin popíjející víno vyprávěl, jak za válku může prý Ukrajina.

Opilý Putin: Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové + VIDEO

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenská sněmovna na mimořádné schůzi začala jednat o vyslovení nedůvěry vládě

Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Rozprava bude pokračovat v pátek, samotné hlasování poslanců je naplánováno na příští úterý. Rozhodující patrně bude hlavně postoj nezařazených poslanců. Podle médií návrh hodlá podpořit i jeden poslanec vládní koalice. Heger v projevu před poslanci varoval před rizikem návratu nynější opozice k moci a zmínil kauzy z dob jejího vládnutí.

Aktualizováno před 3 hodinami

Volkswagen

Volkswagen odkládá rozhodnutí o továrně na baterie v Česku

Automobilový koncern Volkswagen o několik měsíců odkládá rozhodnutí o tom, kde ve východní Evropě postaví továrnu na baterie do elektroaut. Koncern v prohlášení, které ČTK dnes poskytl mluvčí automobilky Škoda Auto Pavel Jína, mimo jiné uvádí, že vzhledem k současné energetické krizi není třeba jednat okamžitě. 

před 4 hodinami

Seismograf, ilustrační fotografie.

Zemětřesení v Česku. Zasáhlo Chebsko, otřesy cítili lidé i na Sokolovsku

Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo magnitudo 3,3 stupně, po upřesnění seismologové stanovili jeho sílu na 3,1 stupně, řekla ČTK Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Zda-li jde o jednotlivý otřes, nebo začátek zemětřesného roje, ale nelze zatím s jistotou odhadnout, řekla ČTK. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Chorvatsko

Do Chorvatska bez hraničních kontrol. EU schválila přijetí do Schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí čekat

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující z Česka a dalších částí zóny volného pohybu budou moci do Chorvatska dojet bez hraničních kontrol od začátku příštího roku. Naopak na přijetí Rumunska a Bulharska se ministři neshodli, potvrdili médiím účastníci jednání. Zástupci Rumunska a Bulharska uvedli, že jsou rozhodnutím ministrů zklamáni.

před 5 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko zváží vývoz zbraní do Turecka, očekává souhlas se vstupem do NATO

Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle agentury Reuters během návštěvy Turecka finský ministr obrany Antti Kaikkonen. Helsinky chtějí, aby Turecko ratifikovalo vstup Finska a Švédska do NATO. Ankara Finsko vyzvala, aby před tím začalo povolovat vývoz zbraní do Turecka.

před 5 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry & Meghan.

Netflix vydal dokument Harry & Meghan. Splnila se velká očekávání?

Britský princ Harry prohlásil, že je jeho povinností odhalit "vykořisťování a úplatkářství", kterého se podle něj dopouštějí média. Spolu s manželkou Meghan v šestidílném dokumentárním seriálu, jehož první tři díly dnes ráno zpřístupnila streamovací platforma Netflix, zkritizovali chování médií a promluvili o svých vztazích s rodinou.

před 5 hodinami

Převrat v Německu: Policisté připouští další razie a zatýkání

Další vlnu razií a zatýkání očekává šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF, kde uvedl, že prozatím je obviněno 54 lidí. Spiklence, které němečtí vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, sledovaly bezpečnostní úřady od jara.

Zdroj: ČTK

Další zprávy