Do Británie míří kondolence z celého světa. Brazílie vyhlásí tři dny státního smutku

Královna Alžběta II. inspirativně vedla svůj národ a stát a zosobňovala slušnost a důstojnost ve veřejném životě. Napsal to indický premiér Naréndra Módí. S úmrtím končí historické panování, reagoval na dnešní zprávu o smrti dlouholeté britské panovnice australský premiér Anthony Albanese. Zármutek nad úmrtím královny vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či zástupci Pákistánu a afrických nebo jihoamerických zemí.

Podle indického premiéra Naréndry Módího byla královna Alžběta II. "věrnou stoupenkyní naší doby". "Zosobňovala slušnost a důstojnost ve veřejném životě," dodal Módí. Dodal, že královna poskytla své zemi a národu "inspirativní vedení".

Zármutek nad úmrtím britské panovnice projevil australský premiér Anthony Albanese, podle kterého dnes končí "historické panování". "Byla panovnicí, která nechala prosvitnout svou lidskou stránku a která plnila své povinnosti s oddaností, čestností a humorem," dodal šéf australské vlády.

Hluboce zarmoucen je také pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. Podle pákistánského prezidenta Árifa Alvího se panování Alžběty II. "zapíše zlatým písmem do análů světových dějin".

Indie a Pákistán jsou dvě nejlidnatější země britského Společenství. Královna Alžběta II. však nebyla na rozdíl od Austrálie a mnoha dalších zemí Společenství jejich oficiální hlavou státu.

"Dozvěděl jsem se zármutkem, že královna Alžběta II. dnes zemřela," uvedl turecký prezident Erdogan.

Kondolence zasílají také představitelé afrických států. "Její výsost byla mimořádnou veřejnou postavou s mezinárodním renomé, která měla pozoruhodný život," zdůraznil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Podle něj vzpomínka na královnu zůstane zapsaná v paměti mnoha lidí po celém světě.

V Brazílii vyhlásí kvůli úmrtí Alžběty II. tři dny státního smutku

Brazílie vyhlásí kvůli úmrtí britské královny Alžběty II. tři dny státního smutku. Oznámil to prezident Jair Bolsonaro. Podle agentury AFP však královna neměla k této jihoamerické zemi hlubší vztah. Vyjádření zármutku nad smrtí panovnice zasílají britské královské rodině i další země ve Střední a Jižní Americe. Je mezi nimi i Argentina, která má s Británií dlouhodobý spor o Falklandské ostrovy.

"V tento pro celý svět smutný den vyhlašujeme tři dny státního smutku a vyzýváme brazilský lid, aby vzdal hold královně Alžbětě II.," uvedl brazilský prezident Bolsonaro. Státní smutek začne platit od data zveřejnění výnosu ve oficiálním věstníku.

Podle agentury AFP však britská královna neměla žádný hlubší vztah k největší latinskoamerické zemí. Podle serveru G1 Alžběta II. oficiálně navštívila Brazílii jen jednou v listopadu roku 1968 a v zemi strávila několik dní se svým chotěm Philipem.

Kondolence do Británie zasílají i další země z regionu, například Mexiko, Venezuela, Panama, Kostarika, Ekvádor či Paraguay. Svůj zármutek a blízkost britskému lidu v bolestném momentu vyjádřila i argentinská vláda. Ta je dlouhodobě ve sporu s Británii ohledně Falklandských ostrovů, kvůli kterým obě země krátce válčily v roce 1982.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy