Dohoda o Karabachu vyvolala protesty v Arménii, zatčeno 10 vůdců opozice

Deset předáků arménské opozice zadržely úřady po čtvrtečních protestech v Jerevanu, oznámila dnes agentura AFP. Lidé v arménské metropoli protestovali proti mírové dohodě, která zpečetila faktické ázerbájdžánské vítězství v déle než měsíc trvajících bojích s arménskými silami o Náhorní Karabach.

Opoziční činitelé podle prokuratury čelí podezřením z nezákonné organizace masových násilných nepokojů, z veřejných výzev k uchopení moci a z porušení restrikcí zavedených v rámci válečného stavu. Podle ruské agentury RIA Novosti jim hrozí až pět let vězení.

Thousands of protesters in Armenia’s Yerevan are calling for the PM to step down after he signed a deal to end fighting in Nagorno-Karabakh ? pic.twitter.com/lgZEYp8qKW

— Al Jazeera English (@AJEnglish) November 12, 2020

Dohodu uzavřel arménský premiér Nikol Pašinjan spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v noci z 9. na 10. listopadu. Zatímco v Baku vypukly spontánní oslavy, v Jerevanu odpůrci dohody vtrhli do sídla parlamentu a na úřad vlády, kde zpustošili premiérovu kancelář. Opozice pokládá dohodu za zradu a požaduje premiérovo odstoupení.

Pašinjan se hájí, že dohodu o ukončení bojů o horskou enklávu, kterou po čtvrt století ovládali tamní arménští separatisté, si vynutila situace na bojišti a že tak podařilo uchránit to, o co by Arméni v Karabachu jinak přišli. Opozici se ale nepodařilo ani uspořádat mimořádné zasedání parlamentu, protože kvůli neúčasti poslanců vládního tábora nebyla schůze usnášeníschopná.

Mezi zatčenými je bývalý šéf tajné služby Artur Vanecjan, který vede stranu Vlast, vůdce strany Vzkvétající Arménie Gagik Carukjan, vůdce strany Národní bezpečnost Garnik Isaguljan, politolog Suren Surenjanc, představitelé nacionalistické Arménské revoluční federace Dašnakcutjun, dva bývalí místopředsedové parlamentu či zakladatel strany Jednotná Arménie Artur Kazinjan.

Poslední boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Dohoda zavazuje Arménii stáhnout vojska ze oblasti konfliktu a do konce listopadu vrátit Ázerbájdžánu tři dříve obsazené okresy. Kromě toho Ázerbájdžán bude kontrolovat jih Karabachu a druhé největší město Šuša. Na naplňování dohody má dohlížet ruský kontingent o síle téměř 2000 vojáků.

Související

Více souvisejících

arménie Náhorní Karabach ázerbájdžán Nikol Pašinjan

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy