Kyjev obvinil povstalce z porušení příměří v Donbasu

Na frontě mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny začalo platit nové příměří. Ukrajinská armáda ovšem obvinila "ruské žoldnéře", že po půlnoci ostřelovali ukrajinské námořní pěšáky z ručních zbraní, velkorážných kulometů a protitankových granátometů. Uvedla to agentura Interfax-Ukrajina. Separatisté to podle ruské tiskové agentury TASS popřeli.

"Situace na frontové linii je stabilní a pod kontrolou," ujistil velitel ukrajinských sil, generálporučík Volodymyr Kravčenko. Asi dvacetiminutové ostřelování si podle něj nevyžádalo žádné ztráty a ukrajinské jednotky "zatím mlčí", tedy tentokráte neodpověděly na noční ostřelování odvetnou palbou. Nepřítel podle něj také o deváté ráno na jiném úseku fronty vypálil tři výstřely z granátometů, nabitých protipěchotními minami.

"Nikdo nemůže zakázat vojákům, aby se bránili v případě jasné agrese. To zaručuje mezinárodní právo," řekl generál. Varoval, že pokud protivník poruší příměří a ohrozí životy vojáků, odpověď ukrajinských sil bude okamžitá a rozhodná. "Skutečně toužíme po míru, ale ať si naši mírumilovnost nepřítel neplete se slabostí," prohlásil.

"Toto prohlášení se jeví další informační provokací ukrajinské strany, která má destabilizovat situaci. Jednotky (separatistů) přísně dodržují přijaté závazky," ujistili povstalci z Doněcka podle agentury TASS. Ukrajinskké prohlášení má podle nich jen "ospravedlnit ukrajinskou agresi".

Ještě před vstupem nového příměří v platnost se střílelo i v neděli. "Ruští žoldáci během neděle třináctkrát stříleli po ukrajinských pozicích, jeden voják byl zraněn," citovala agentura Interfax-Ukrajina z dnešního ukrajinského armádního komuniké.

Podle něj separatisté k ostřelování ukrajinských pozic kromě ručních zbraní použili i minomety, vypálili tři střely ráže 122 milimetrů a pokusili se zaminovat ukrajinské pozice u jedné vsi za pomoci granátometů, ze kterých lze kromě protitankových střel vystřelovat i protipěchotní miny POM-2. Ty jsou ale podle prohlášení "zakázané takzvanou ottawskou úmluvou (o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení) a vyráběné výlučně v Rusku". Raněný voják je podle lékařů v uspokojivém stavu.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 mrtvých.

Související

R-360 Neptun (ukrajinsky Р-360 «Непту́н») je ukrajinská podzvuková protilodní střela vyvinutá v Kyjevské konstrukční kanceláři Luč v letech 2012–2020. Střela slouží k ničení válečných lodí a jiných plavidel do výtlaku 5000 tun, popřípadě pozemních cílů.

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu

Rusko naznačuje možnost omezení útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu právě ve chvíli, kdy Ukrajina nasazuje svou novou výkonnou střelu s plochou dráhou letu Long Neptune. Tento nový zbraňový systém představuje významný posun v ukrajinské strategii proti ruské ropné infrastruktuře a může mít dlouhodobý dopad na válečnou dynamiku.

Více souvisejících

Armáda Ukrajina Ukrajinská krize Ukrajina Donbass Doněck Rusko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 14 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 30 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 4 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Trump je opět úplně mimo. Kanada na mléčné výrobky z USA nikdy neuvalila 300% cla

Během středečního projevu prezident Donald Trump znovu zopakoval své dřívější tvrzení, že Kanada uvaluje extrémně vysoká cla na americké mléčné produkty. Skutečnost je ale daleko komplikovanější. Kanada totiž uvaluje 300% cla ve chvíli, kdy je překonána dovozní kvóta, což se v případě dovozu z USA ještě nikdy nestalo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy