Frustrovaný uchazeč o práci Jamie Gilliam oslavil teprve dvaadvacáté narozeniny, pohovorů už má ale za sebou podle vlastních odhadů asi 200. Všechny bez úspěchu. Přestože loni vystudoval politické vědy na londýnské King's College, stále se mu nedaří, píše server BBC.
Začal si hledat práci, která nejlépe odpovídá jeho vzdělání - jako je asistent v kanceláři některého z poslanců, případně jinde ve státní správě. Ale protože nic nenašel, slevil ze svých požadavků a už je ochoten vzít prakticky jakoukoliv administrativní práci, jen aby získal alespoň pracovní zkušenosti.
"Na hledání práce je teď opravdu hodně těžká doba. Kvůli pandemii je méně příležitostí," říká.
Jamie bydlí s rodiči v Romfordu v hrabství Essex a není zdaleka sám, kdo se potýká s podobnými těžkostmi. Čerstvé studie ukazují, že koronavirovou krizi a její dopady na trh práce pociťují obzvlášť tvrdé právě mladí lidé. Výzkum Institutu pro studia zaměstnanosti (IES) například zjistil, že skoro polovina pracovních míst, která kvůli pandemii zmizela, připadá na lidi do 24 let.
Navíc platí, že více lidí se uchází o méně pracovních míst. Mladí lidé se tak těžko dostávají na trh práce. Jamie říká, že nejvíce deprimující je pro něj zjištění, že zaměstnavatelé nejsou připraveni mu pomoct, aby se zlepšil. Stačilo by prý, kdyby mu řekli, jak si u pohovoru vedl a kdyby mu vysvětlili, v čem byla chyba.
"Je to jednoduché - je tady až příliš mnoho takových lidí, jako jsem já, aby se někdo obtěžoval dát nějakou zpětnou vazbu," říká Jamie. "Není to jen odmítnutí, je to pocit, že ty dveře jsou zamknuté a vy nemáte klíče," dodal ke své zkušenosti s pracovními pohovory.
Jamie si myslí, že když je tolik uchazečů o práci, zaměstnavatelé aktivně hledají důvody, aby ho nemuseli přijmout. "Vypadá to, že když v pohovoru uděláte chybu, už se to nedá vrátit."
Pokles zaměstnanosti za současné pandemie doléhá na 46 procent mladých lidí, kteří ale představují jen každého devátého zaměstnance, zjistila další studie. Ukázala také, že nejhůř jsou na tom ti mladí lidé, kteří jsou z jiného etnického prostředí, zejména pokud jsou to černoši nebo asiaté. To má podle studie rovněž alarmující dopady na ekonomiku.
"Mladí lidé většinou pracují na místech, která pandemie zasáhla nejvíce. A tak jim i nejvíce hrozí, že přijdou o práci," uvádí zpráva, kterou zveřejnila organizace Youth Futures Foundation. V současné době má v Británii práci pouze jeden ze šesti lidí ve věku 16 a 17 let. To je nejméně za dobu, co se tyto údaje sledují, upozorňuje zpráva. Mnoho lidí se nicméně rozhodlo zůstat zatím ve škole, aby vstup na trh práce oddálili.
"Ti z nejméně příznivého prostředí, kteří by spoléhali na částečné úvazky, aby si mohli zaplatit studium, pravděpodobně pocítí dlouhodobější ekonomické dopady a přijdou o cenné pracovní zkušenosti, které by jim pomohly získat práci v budoucnu," uvádí zpráva. Skoro 200.000 mladých lidí, kteří jsou teď v Británii bez práce, jsou přitom nezaměstnaní více než šest měsíců.
Související
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
Upozorňují a změny počasí, přesto nejsou v bezpečí. Evropský stát potírá klimatické aktivisty více než kdo jiný
Aktuálně se děje
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
včera
Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu
včera
Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami
Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.
Zdroj: Libor Novák