Mnoho evropských zemí dnes vstoupilo do zásadní fáze uvolňování opatření proti šíření pandemie covidu-19. Do značné míry byl obnoven volný pohyb osob uvnitř schengenského prostoru a život se dál přiblížil normálu v jednotlivých státech.
Ode dneška lze například opět vysedávat uvnitř pařížských kaváren, v Anglii se mohly otevřít zbývající obchody, v Itálii divadla a kina. Řecko zahájilo turistickou sezonu, zatímco sousední Turecko ovšem zaznamenalo nejvyšší počet případů nákazy virem SARS-CoV-2 od poloviny května.
Velká část Evropy učinila rozhodný krok k normálnímu životu. Ve Francii lze za jeho symbol považovat zpřístupnění vnitřních prosotor pařížských kaváren či restaurací, což je poprvé od poloviny března. Ve Francii se začaly návštěvníkům otevírat i památky. Některé se ale otevřou v nadcházejících týdnech, například Eiffelova věž 25. června.
V Anglii se poprvé od 23. března znovu otevřely obchody, jež nenabízejí nezbytně nutné zboží. Zavřené zatím musí zůstat ty, které nemají vlastní vstup z ulice. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě. Skotsko a Wales zatím termín opětovného otevření obchodů nestanovily. Británie oznámila 38 nových úmrtí s koronavirem, bilance tak vzrostla na 41.736 mrtvých. Jde o podobný nárůst jako o den dříve.
Epidemiologická situace je stále klidnější v nejhůře zasaženém evropském státu: Itálie dnes ohlásila 26 nových úmrtí souvisejících s covidem-19, což je nejméně od 2. března. V zemi dosud zemřelo 34.371 lidí.
Dnešek je také ve znamení rozsáhlého otvírání hranic mezi evropskými zeměmi. Není ale úplné. Například Francie zatím nezrušila omezení na hranicích se Španělskem a Británií. Kontroly zůstávají i na hranici mezi Moravskoslezským krajem a polským Slezským vojvodstvím, které je považováno za region se zvýšeným nebezpečím koronavirové nákazy. Lidé v Těšíně proti omezením protestují. Zato například Německo o půlnoci ukončilo veškeré kontroly na svých hranicích.
Fungovat opět začíná 25 italských letišť včetně prvního terminálu na největším severoitalském letišti v Miláně. V Řecku jsou ode dneška v provozu dvě hlavní letiště - v Aténách a v Soluni.
Řecko dneškem obnovuje turistickou sezonu, ale zůstane obezřetné vůči lidem přijíždějícím z rizikových evropských zemí. Budou otestováni na koronavirus a v případě pozitivního výsledku budou muset na dva týdny do karantény. Platí to pro pasažéry z Británie a Turecka.
Španělsko si zatím mohou po čase užít první turisté díky speciálnímu projektu, jenž umožňuje postupné vpuštění více než 10.000 německých turistů na Baleárské ostrovy. Týden před plánovaným otevřením Španělska pro turisty se tak má otestovat, zda masová turistika v jedné z nejpostiženějších zemí může pokračovat.
Přehledné informace související s pandemií a uvolňováním opatření jsou pro cestující po Evropě ode dneška k dispozici na webu reopen.europa.eu, který spustila Evropská komise.
V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 8246 potvrzených případů nákazy, což je nejnižší denní přírůstek infikovaných od 1. května. Naopak v Turecku se v neděli potvrdilo 1562 případů infekce, což je nejvyšší denní nárůst v zemi od poloviny května.
V Brazílii, která má po USA druhý největší počet nakažených (867.624) i zemřelých (43.332) na světě, přibylo za neděli 612 úmrtí s nemocí covid-19 a 17.110 nakažených koronavirem, tedy méně než o den dříve. Světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně vývoj v Brazílii sleduje s obavami.
Stejně je tomu i v Pákistánu s více než 100.000 případů nákazy od zrušení karanténních opatření 9. května; tehdy bylo v zemi nakaženo asi 25.000 lidí.
Pevninská Čína dnes oznámila 49 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, z toho většinu z Pekingu. O den dříve hlásila 57 nově potvrzených nakažených, což byl nejvyšší denní nárůst za dva měsíce. Údaje vyvolaly obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se vir loni koncem roku objevil poprvé. WHO ujistila, že nové ohnisko je prověřováno. Pracuje i s hypotézou, že příčinou je dovoz lososů.
Související

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
evropa , Lidé , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
před 17 minutami

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
před 23 minutami

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
před 1 hodinou

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
před 2 hodinami

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
před 2 hodinami

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
před 3 hodinami

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
před 3 hodinami

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
před 3 hodinami

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
před 3 hodinami

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
před 3 hodinami

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
před 4 hodinami

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
před 5 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
před 6 hodinami

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie
před 6 hodinami

EU už nechce hrát druhé housle. Aby se zbavila závislosti na USA? chystá masivní investici
před 7 hodinami

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu
před 7 hodinami

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink
před 8 hodinami

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku
před 8 hodinami

Největší výzkum svého druhu vyvrátil představu o pustém vesmíru. Superzemě jsou obvyklejší, než se čekalo
před 8 hodinami
Trump si podal Ramaphosu tvrdě, ale zbytečně. Tvrzení o genocidě bílých farmářů je lež
Prezident Spojených států Donald Trump opět čelí kritice za šíření dezinformací, když během středečního setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o údajné „genocidě“ bílých farmářů v Jihoafrické republice. Tato tvrzení však neodpovídají realitě a dlouhodobě je podle CNN šíří zejména bělošské nacionalistické skupiny.
Zdroj: Libor Novák