Evropské země zásadně rozvolňují opatření. Lidé mohou cestovat i chodit do restaurací

Mnoho evropských zemí dnes vstoupilo do zásadní fáze uvolňování opatření proti šíření pandemie covidu-19. Do značné míry byl obnoven volný pohyb osob uvnitř schengenského prostoru a život se dál přiblížil normálu v jednotlivých státech.

Ode dneška lze například opět vysedávat uvnitř pařížských kaváren, v Anglii se mohly otevřít zbývající obchody, v Itálii divadla a kina. Řecko zahájilo turistickou sezonu, zatímco sousední Turecko ovšem zaznamenalo nejvyšší počet případů nákazy virem SARS-CoV-2 od poloviny května.

Velká část Evropy učinila rozhodný krok k normálnímu životu. Ve Francii lze za jeho symbol považovat zpřístupnění vnitřních prosotor pařížských kaváren či restaurací, což je poprvé od poloviny března. Ve Francii se začaly návštěvníkům otevírat i památky. Některé se ale otevřou v nadcházejících týdnech, například Eiffelova věž 25. června.

V Anglii se poprvé od 23. března znovu otevřely obchody, jež nenabízejí nezbytně nutné zboží. Zavřené zatím musí zůstat ty, které nemají vlastní vstup z ulice. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě. Skotsko a Wales zatím termín opětovného otevření obchodů nestanovily. Británie oznámila 38 nových úmrtí s koronavirem, bilance tak vzrostla na 41.736 mrtvých. Jde o podobný nárůst jako o den dříve.

Epidemiologická situace je stále klidnější v nejhůře zasaženém evropském státu: Itálie dnes ohlásila 26 nových úmrtí souvisejících s covidem-19, což je nejméně od 2. března. V zemi dosud zemřelo 34.371 lidí.

Dnešek je také ve znamení rozsáhlého otvírání hranic mezi evropskými zeměmi. Není ale úplné. Například Francie zatím nezrušila omezení na hranicích se Španělskem a Británií. Kontroly zůstávají i na hranici mezi Moravskoslezským krajem a polským Slezským vojvodstvím, které je považováno za region se zvýšeným nebezpečím koronavirové nákazy. Lidé v Těšíně proti omezením protestují. Zato například Německo o půlnoci ukončilo veškeré kontroly na svých hranicích.

Fungovat opět začíná 25 italských letišť včetně prvního terminálu na největším severoitalském letišti v Miláně. V Řecku jsou ode dneška v provozu dvě hlavní letiště - v Aténách a v Soluni.

Řecko dneškem obnovuje turistickou sezonu, ale zůstane obezřetné vůči lidem přijíždějícím z rizikových evropských zemí. Budou otestováni na koronavirus a v případě pozitivního výsledku budou muset na dva týdny do karantény. Platí to pro pasažéry z Británie a Turecka.

Španělsko si zatím mohou po čase užít první turisté díky speciálnímu projektu, jenž umožňuje postupné vpuštění více než 10.000 německých turistů na Baleárské ostrovy. Týden před plánovaným otevřením Španělska pro turisty se tak má otestovat, zda masová turistika v jedné z nejpostiženějších zemí může pokračovat.

Přehledné informace související s pandemií a uvolňováním opatření jsou pro cestující po Evropě ode dneška k dispozici na webu reopen.europa.eu, který spustila Evropská komise.

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 8246 potvrzených případů nákazy, což je nejnižší denní přírůstek infikovaných od 1. května. Naopak v Turecku se v neděli potvrdilo 1562 případů infekce, což je nejvyšší denní nárůst v zemi od poloviny května.

V Brazílii, která má po USA druhý největší počet nakažených (867.624) i zemřelých (43.332) na světě, přibylo za neděli 612 úmrtí s nemocí covid-19 a 17.110 nakažených koronavirem, tedy méně než o den dříve. Světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně vývoj v Brazílii sleduje s obavami.

Stejně je tomu i v Pákistánu s více než 100.000 případů nákazy od zrušení karanténních opatření 9. května; tehdy bylo v zemi nakaženo asi 25.000 lidí.

Pevninská Čína dnes oznámila 49 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, z toho většinu z Pekingu. O den dříve hlásila 57 nově potvrzených nakažených, což byl nejvyšší denní nárůst za dva měsíce. Údaje vyvolaly obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se vir loni koncem roku objevil poprvé. WHO ujistila, že nové ohnisko je prověřováno. Pracuje i s hypotézou, že příčinou je dovoz lososů.

Související

EU

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry

Evropský kontinent v posledních měsících zažívá výrazný obrat v přístupu k obraně. Zatímco po desetiletí podceňoval své vojenské kapacity a spoléhal se především na Spojené státy, dnes plánuje rekordní investice do obrany. Vzniká tak otázka, zda by tato nutná militarizace nemohla zároveň oživit chřadnoucí evropskou ekonomiku. Pokud se podaří efektivně propojit vojenský vývoj s civilním využitím, mohla by se obrana stát motorem inovací a růstu. Ale tento plán s sebou nese rizika a je vše jiné než jistý.
Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

Více souvisejících

evropa Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 17 minutami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 23 minutami

před 1 hodinou

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 3 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

před 6 hodinami

Děti

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie

Neurovývojová porucha, která je často mylně připisovaná nesprávné výchově nebo rozvoji moderních technologií, ovlivňuje schopnost se soustředit a rovněž brání regulaci fyzické aktivity. Ačkoli je ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) většinou spojována s dětmi – ve velké míře se projevuje také u dospělých lidí, i když ve většině případů diagnóza přetrvává už z dětství.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Cyril Ramaphosa

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.

před 7 hodinami

David Kämpf byl součástí loňského mistrovského týmu.

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink

Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.

před 8 hodinami

Policie USA

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku

Ve středu večer došlo u Kapitolu Spojených států k tragédii, která opět zvedla napětí kolem izraelsko-palestinského konfliktu i otázky antisemitismu. Dva zaměstnanci izraelské ambasády byli smrtelně postřeleni při odchodu z události v Capital Jewish Museum v centru Washingtonu. Americké úřady a izraelská vláda hovoří o brutálním antisemitském činu, jehož pachatelem je třicetiletý Elias Rodriguez z Chicaga.

před 8 hodinami

vesmir

Největší výzkum svého druhu vyvrátil představu o pustém vesmíru. Superzemě jsou obvyklejší, než se čekalo

Exoplaneta neboli extrasolární planeta je planeta, která se nachází mimo naši sluneční soustavu a obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Superzemě je jedním z typu exoplanet a vyznačuje se tím, že je velikostně i hmotnostně větší než naše Země, ale menší než ledoví obři jako Uran a Neptun. Nový výzkum, vedený Centrem pro astrofyziku Harvard & Smithsonian (CfA), ukázal, že exoplanety jsou v Mléčné dráze běžnější, než se dosud předpokládalo.

před 8 hodinami

Trump si podal Ramaphosu tvrdě, ale zbytečně. Tvrzení o genocidě bílých farmářů je lež

Prezident Spojených států Donald Trump opět čelí kritice za šíření dezinformací, když během středečního setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o údajné „genocidě“ bílých farmářů v Jihoafrické republice. Tato tvrzení však neodpovídají realitě a dlouhodobě je podle CNN šíří zejména bělošské nacionalistické skupiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy