Existuje trvalá imunita vůči covidu-19? Profesorka odmítá skeptický pohled

NÁZOR - Nově zveřejněný výzkum z Británie naznačuje, že úroveň protilátek proti koronaviru oproti začátku testování poklesla, uvádí profesorka Sheena Cruickshanková v komentáři pro server The Conversation. Expertka na biomedicínu z Manchesterské univerzity pokládá otázku, nakolik by nás toto zjištění mělo znepokojovat.

Protilátky nejsou vše

Studie, která náhodně otestovala 365 tisíc Britů (ale zatím neprošla recenzním řízením), odhaduje, že na konci června mělo protilátky proti koronaviru 6 % britské populace, ale v září jen 4,4 %, uvádí odbornice. Pokládá otázku, zda to znamená, že imunitu proti nemoci covid-19 nelze získat.

Při odpovědi musíme vzít v potaz, co protilátky jsou a co nám o imunitě říkají, upozorňuje profesorka. Vysvětluje, že pokud je člověk infikován, jeho imunitní systém rychle reaguje, pokouší se hrozbu zadržet a minimalizovat poškození organismu, o což se v první fázi starají vrozené imunitní buňky přítomné v našich tkáních, které rozpoznávají a zabíjejí infekci, ale pokud jde o větší výzvu, musí nastoupit jiná součást imunitního systému, lymfocyty.

"Lymfocyty jsou flexibilnější buňky, které jsou 'vyškolené' k rozpoznávání a útoku na konkrétní infekční látky," píše Cruickshanková. Dodává, že existují jejich dvě hlavní varianty - B lymfocyty, které produkují protilátky, a T lymfocyty, které pomáhají B lymfocytům reagovat či přímo zabíjet patogeny, přičemž obě varianty spolu při potlačování infekce spolupracují.

Jakmile se podaří hrozbu zvládnout, část těchto "vyškolených" lymfocytů, které vědí, jak si s konkrétním patogenem poradit, přežívá v podobě paměťových buněk, které jsou pozoruhodně dlouhověké a čekají, až budou opět potřeba, konstatuje odbornice. Doplňuje, že tento systém se nazývá adaptivní imunitní odpovědí a protilátky jsou pouze jednou z jejích součástí.

Abychom správně pochopili a změřili imunitu po prodělání infekce, ideálně bychom měli vyhodnotit T i B lymfocyty a následně se podívat, co se děje, pokud člověk čelí stejné infekci, deklaruje expertka. Uvádí, že zjišťování těchto buněk je sice možné, ale drahé a nepraktické pro velký počet lidí, protože si žádá nákladné a zdlouhavé testovací postupy.

Jelikož protilátky lze snadno změřit v krevním vzorku, často jsou právě ony využívány jako indikátor správné adaptivní imunitní odpovědi, nastiňuje autorka komentáře. Upozorňuje, že časem ale počet těchto protilátek v krvi přirozeně klesá, aniž by člověk ztrácel ochranu, protože přežívá část "vyškolených" paměťových buněk, včetně B lymfocytů, které v případě potřeby mohou rychle vytvořit více protilátek.

Zjištění zmíněné studie tedy nezbytně neznamená, že lidé imunitu vůči nemoci covid-19 ztrácejí, vyzdvihuje profesorka. Podotýká, že některé studie zkoumaly přímo T lymfocyty a zaznamenaly jejich reakci i u pacientů, kteří měli lehký průběh nemoci, což přináší optimismus, že lidé mohou získat trvalou ochranu proti novému koronaviru.

Velká skládanka

"Můžeme se také podívat na další viry coby vodítko," pokračuje Cruickshanková. Vysvětluje, že covid-19 způsobuje beta koronavirus, kterých se mezi lidmi vyskytuje velké množství a jsou známé jako běžné nachlazení. Trvalejší imunita vůči těmto virům zjevně nebývá velká, ale opak platí u závažnějších stavů vyvolaných koronaviry MERS a SARS, uvádí odbornice. Přiznává, že zatím nevíme, zda se u viru způsobujícího covid-19 blížíme spíše nachlazení, nebo právě SARS, ale potenciálně dlouhodobou imunitu vůči SARS považuje za nadějnou.

Zmíněná studie také zkoumala pouze to, co se děje po prodělání nákazy, tudíž musíme mít na paměti, že imunita vyvolaná vakcínou může fungovat jinak, upozorňuje vědkyně. Podotýká, že lymfocyty zjišťují patogeny výběrem jejich unikátních rysů, které si pamatují a následně na ně reagují, přičemž tento proces může ovlivnit mnoho faktorů, například způsob, jakým je tento rys lymfocytu předán, či počet lymfocytů, které rys znají.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To sice umožňuje enormní flexibilitu při rozpoznávání patogenů, ale nemusí jít vždy nezbytně o nezbytně nejlepší způsob zabíjení virů do budoucna, vysvětluje expertka. Doplňuje, že ve vakcíně lze vybrat ty nejvhodnější části patogenu, na které se mají T a B lymfocyty zaměřit, což může vyvolat větší a lepší paměťovou odpověď - tento faktor byl při vývoji vakcín brán v potaz a mnoho aktuálně testovaných přípravků vykazuje velmi dobrou a účinnou paměťovou reakci T a B lymfocytů.

I kdyby trvalá imunita existovala, nemusí platit pro všechny skupiny v populaci - zmíněná studie například zjistila, že u starých, kteří jsou covidem-19 ohroženi výrazně více, protilátky mizí rychleji, varuje Cruickshanková. To podle ní může být důsledkem toho, že staří lidé mají méně lymfocytů, včetně B lymfocytů potřebných k ochraně protilátkami.

"Toto zjištění vyzdvihuje potřebu sledovat různé skupiny lidí, abychom plně pochopili, zda je imunita vůči covidu-19 možná, především při vývoji vakcín," píše profesorka. Podotýká, že přesně to je nyní hodnoceno v třetí fázi testování vakcín a momentálně není důvod se výrazněji znepokojovat. Covid-19 je podle expertky zkrátka velká skládačka, kterou postupně dáváme dohromady a s každým dalším kouskem roste naše znalost i schopnost infekci porazit.  

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Více souvisejících

věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 22 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy