G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod, USA omezí dovoz z Ruska

Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Oznámil to dnes podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden. Dodal, že Spojené státy zakážou dovoz ruského alkoholu, mořských plodů a diamantů. Opatření jsou reakcí na ruský útok na Ukrajinu.

Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za "agresora", který musí za své činy "zaplatit". Uvedl rovněž, že USA rozšíří seznam sankcionovaných ruských oligarchů a zakážou vývoz luxusního zboží do Ruska. "Jsou to nejnovější kroky, které podnikáme, ale nikoli kroky poslední," prohlásil.

Odebrání doložky nejvyšších výhod otevírá Spojeným státům a jejich spojencům cestu k uvalení cel na širokou škálu ruského zboží, upozornila agentura Reuters.

Podle společného prohlášení každá z členských zemí G7, tedy Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a USA plus Evropská unie, přislíbila, že podnikne nezávislé kroky ke zrušení doložky nejvyšších výhod, která Rusku zajišťuje nejlepší možné obchodní podmínky, jako jsou nízká cla a málo obchodních překážek. "(Ukončení těchto výhod) ve shodě s ostatními zeměmi, které tvoří polovinu globální ekonomiky, bude další zdrcující ranou pro ruskou ekonomiku," řekl Biden.

Členové G7 také uvedli, že společně usilují o to, aby Rusko nemohlo získat finanční prostředky od předních mnohostranných finančních institucí, jako je Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Jsou také připraveni uvalit další omezení na ruský vývoz a dovoz důležitého zboží a technologií. Budou se rovněž snažit zachovat stabilitu energetických trhů a zajistit potravinou bezpečnost na celém světě.

V USA se doložka nejvyšších výhod označuje jako status trvalých normálních obchodních vztahů (PNTR). Odebrání tohoto statusu Rusku ještě bude muset schválit americký Kongres, zákonodárci v obou komorách i na obou stranách politického spektra již ale signalizovali, že opatření podpoří.

Rusko je 23. největším obchodním partnerem USA. Vzájemná obchodní výměna loni činila 36,1 miliardy dolarů (829 miliard Kč), z čehož 29,7 miliardy dolarů (682 miliard Kč) tvořil dovoz z Ruska. Zhruba tři pětiny připadly na ropu, uhlí a plyn.

Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení, uvedla Harrisová

Ruský prezident Vladimir Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Podle agentury AP to při dnešní návštěvě Rumunska uvedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Členskou zemi NATO zároveň ubezpečila o platnosti závazku kolektivní obrany aliance.

"Podle všeho, co víme a čeho jsme byli svědky, Putin nejeví žádné známky seriózní diplomacie," řekla Harrisová po jednání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem.

Vyzvala také Američany, aby se v souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi připravili na nárůst cen pohonných hmot. "Je to cena, kterou je třeba zaplatit za demokracii. Musíte stát při svých přátelích," řekla Harrisová s tím, že to někdy nebývá snadné.

Americká viceprezidentka ujistila Iohannise o "neochvějné" podpoře Spojených států vůči členům východního křídla NATO a ocenila, že Rumunsko přijalo tisíce lidí prchajících před boji na sousední Ukrajině.

Iohannis zdůraznil potřebu co nejrychlejšího zprovoznění bojové skupiny NATO v Rumunsku a oznámil, že země zvýší výdaje na obranu ze dvou na 2,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyzval také k tomu, aby aliance "od základu přehodnotila" svůj přístup ke svému východnímu křídlu.

Bukurešť byla Harrisové druhou zastávkou při třídenní cestě po východní Evropě. Ve čtvrtek se ve Varšavě setkala s polskými představiteli a ukrajinskými uprchlíky a nabídla zde americkou podporu pro výzvy k mezinárodnímu vyšetřování údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

G7 Rusko Joe Biden Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy