GLOSA: Před třiceti lety se rozšířilo NATO. Díky Rusku se brzy rozroste znovu

Před třiceti lety se řady Severoatlantické aliance rozšířily o Španělsko. Na krok, který byl vzhledem k dědictví fašistického režimu Francisca Franca ve své době vnímán jako do jisté míry kontroverzní, může letos navázat jiné, historicky mnohem pozoruhodnější rozšíření zmíněné organizace o dva dosud neutrální skandinávské státy.

Cesta Španělska do NATO byla dlouhá a v mnohém komplikovaná. Přijetí země podporovaly Spojené státy, zatímco mnozí jejich západoevropští spojenci vyjadřovali svůj nesouhlas. V době založení Severoatlantické aliance sice americký prezident Harry Truman choval vůči frankistickému režimu hluboký odpor, na pozadí eskalace studené války však ve Washingtonu rychle zvítězil pragmatismus a dojem, že i fašistické Španělsko představuje ze strategického hlediska vítaného spojence proti komunistickému Sovětskému svazu.

Washington a Madrid tak od roku 1953 pojila smlouva o hospodářské a vojenské spolupráci. Postoj západoevropských zemí byl výrazně striktnější. Španělsko s ohledem na svůj nedemokratický charakter ostatně zůstávalo dlouho vně evropské integrace. Situaci výrazně proměnila Francova smrt v roce 1975, nastolení konstituční monarchie a demokratizace španělského politického systému. Nutno dodat, že právě vidina integrace do struktur prosperující západní Evropy byla jejím značným katalyzátorem.

Konec fašistického režimu zdánlivě odstranil i hlavní překážku pro španělské členství v NATO. Nově však proti němu vystupovala tamní, dlouhá desetiletí perzekvovaná levice, a to s odkazy na nemorální podporu, kterou Francovi od padesátých let poskytovaly Spojené státy. Španělští socialisté a komunisté namísto vstupu do Severoatlantické aliance prosazovali neutralitu, z níž v té době těžilo hned několik evropských zemí.

Přijetí Španělska bylo z procedurálního hlediska velmi rychlé. Po příslušném rozhodnutí parlamentu požádala vláda centristy Leopoldo Calvo-Sotela v prosinci 1981 o vstup do aliance, který byl o pouhý týden později potvrzen ministry zahraničních věcí tehdejších patnácti členských zemí. Přístupový protokol byl všemi členy ratifikován v následujících pěti měsících a Španělsko se oficiálně stalo šestnáctým státem NATO 30. května 1982.

Dodejme, že o necelé čtyři roky později, po nástupu vlády premiéra Felipeho Gonzáleze a socialistické strany, se v zemi konalo referendum o členství v NATO. Španělé v něm odmítli opuštění aliance mírnou většinou 56 % hlasů. Je příznačné, že referendum proběhlo krátce poté, co se země stala členem Evropského hospodářského společenství. Nelze jej tedy vnímat pokus vyvést Španělsko ze západních struktur, ale spíše jako historicky podmíněný projev distance španělské levice od vojenské spolupráce s Washingtonem.   

Vojenská neutralita byla dlouho, přestože ze zcela jiných důvodů, klíčovým pilířem zahraniční politiky Švédka a Finska. Nyní se zdá, že třicet let po přijetí Španělska do NATO, se řady aliance rozšíří právě o tyto státy. Důvod, proč Stockholm a Helsinky hodlají přehodnotit svůj historický status, je zřejmý a přímočarý – ruská agrese proti Ukrajině demonstrovala, že ani v 21. století není válka v Evropě nemyslitelná, přičemž se ukazuje, jakou velkou potenciální hrozbou je bezpečnostní nezakotvenost.

Ruští politici v čele s Vladimirem Putinem označují rozšiřování NATO na východ jako jeden z hlavních zdrojů rostoucího napětí ve vztazích Západu s Moskvou. Prezentují jej jako potenciální riziko pro bezpečnost Ruska. Paradoxně je to agresivní vojenský postup Kremlu na východě Evropy, který s velkou pravděpodobností povede k rozšíření Severoatlantické aliance o dva vojensky silné státy, které si dosud zakládaly na neutralitě. Stěží najdeme výmluvnější doklad nepromyšlenosti a krátkozrakosti současných ruských akcí.

Autor je historik.

Související

Více souvisejících

NATO Španělsko Švédsko Finsko Rusko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 3 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 3 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 8 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy