NÁZOR - Pozornost vědců, kteří zkoumají pijácké zvyky populace, se v poslední době zaměřila na to, jak karanténa ovlivňuje míru konzumace alkoholu, konstatují socioložka Emily Nichollsová a psycholog Dominic Conroy v komentáři pro server The Conversation. Odborníci z University od Portsmouth a University of East London rozebrali dopady březnového uzavření britských hospod - nedílné součásti života Britů - v rámci koronavirové karantény.
Rozmach britských hospod z 90. let je sice dávno pryč, ale i tak zůstávají místem, kde se lidé setkávají ve známém prostředí a cítí vazbu na komunitu, nastiňují akademici. Dodávají, že hospoda také poskytuje kulturně přijatelný prostor pro konzumaci velkého množství alkoholu.
V Británii nyní sílí obavy z nebezpečného pití v důsledku karantény, upozorňují autoři komentáře. Poukazují, že se diskutuje jak problém řešit při rozvolňování karantény, protože poslední průzkumy ukazují, že během ní zvýšila konzumaci alkoholu více než čtvrtina lidí.
"Naše rozhovory s lidmi během karantény ale nabízejí smíšenější obraz," pokračují Nichollsová a Conroy. Jejich zatím nedokončený výzkum naznačuje, že mnoho Britů sice hospody postrádá, ale po jejich znovuotevření se do nich nehrnou.
Pití doma vs. suchá karanténa
Rozhovory ohledně pijáckých návyků Britů, kteří dle svých slov "pijí společensky ", ukázaly rozdíly nejen v jejich dosavadním chování, ale také chování během karantény, uvádějí socioložka a psycholog. Přiznávají, že některé vedla nepříjemná zkušenost s absencí každodenní rutiny a stres z karantény k větší a častější konzumaci.
Jedním z důsledků uzavření hospod tak může být postupné přivyknutí na pití doma, upozorňují odborníci. Připomínají, že v Británii vzrostl prodej alkoholu v obchodech, což vyvolalo obavy z osamělého pití v karanténě z důvodu nudy či uvolnění stresu.
"Naše data v zásadě zrcadlí tyto obavy," píšou autoři komentáře. Zmiňují rozhovor se sedmatřicetiletou projektovou manažerkou, matkou malé dcery, která ke svému překvapení zjistila, že pije pětkrát až šestkrát týdně, ačkoliv před karanténou pila třikrát až čtyřikrát týdně - alkohol ji totiž pomáhal uvolnit se a přečkat den během pandemie.
Naopak, jiní respondenti využili karanténu jako příležitost k abstinenci, vyzdvihují Nichollsová a Conroy. Dodávají, že mnozí lidé také během karantény preferovali umírněnější pití právě kvůli uzavření hospod a nedostatečné socializaci, protože dle svých slov pijí pouze "společensky", a tak mohli omezit či vysadit alkohol bez obav ze sociálních dopadů, které by takový krok měl před karanténou.
Jako příklad uvádějí experti jednačtyřicetiletou učitelku, která chodí pravidelně do hospody, ale karanténu využila ke "zdravotní očistě", přestala téměř pít a naopak se zaměřila na stravu a cvičení. Je jinou otázkou, zda po karanténě obnoví své dřívější zvyky, ale výzkum naznačuje, že udržet si zdravější životní styl - omezit alkohol, přestat kouřit a začít cvičit - bude lehčí pro lidi ve vyšším postavení a stabilnější finanční situaci, dodávají akademici.
Virtuální hospoda
Respondenti, kteří vyjadřovali odpor k osamocenému pití a postrádali společenský rozměr návštěvy hospod, oceňovali virtuální socializaci a přiznávali, že během karantény pijí během videohovorů s rodinou či kamarády, uvádějí Nichollsová a Conroy. Jejich předchozí výzkum ukázal velkou vazbu mezi pitím alkoholu a přátelstvím, přičemž mnoho jejich respondentů přiznalo, že alkohol má u nich pozitivní roli při ulehčování intimity a sounáležitosti při online setkáních i v karanténě.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Někteří mluvili o pokusech vytvořit si doma prostředí hospody, dokonce nazývali své online setkání virtuální hospodou," píšou autoři komentáře. Dodávají, že někteří hráli online i hospodské hry a dva kreativní respondenti si dokonce vytvořili na zahradě noční bar s tradičním osvětlením a hlasitou hudbou.
Výzkum potvrzuje, že abstinence ve chvílích, kdy ostatní pijí, může mít negativní důsledky, například odsudky, pocit vykořenění a sociálního vyloučení, vyzdvihují psycholog a socioložka. Domnívají se, že virtuální hospoda tak může pomoci lidem uvolnit se, zároveň ale s sebou nese tlak na konzumaci alkoholu.
Poslední objednávka?
Uživatelé virtuálních hospod zpravidla tvrdili, že skutečnou hospodu nemůže ta virtuální nahradit, poukazují odborníci. Zmiňují, že respondenti nejčastěji kritizovali absenci osobního kontaktu nebo příležitosti ochutnávat pivo společníka, a tak znovuotevření hospod uvítali s nadšením.
Jiní si ale uvědomovali, že znovuotevření hospod neznamená návrat k normálu, protože v britských hospodách nadále platí opatření k omezení mezilidského kontaktu, nastiňují Conroy a Nichollsová. Zmiňují aplikace k rezervaci míst a objednávání nápojů, striktní pravidla rozestupů a zákaz srocování se u baru, které hospody obírají o jejich spontánnost, intimitu a mezilidskou interakci.
Někteří respondenti navíc vyjadřovali nechuť a obavy ohledně návratu do své hospody, konstatují výzkumníci. Odkazují na osmapadesátiletou ženu, která pochybuje, že hospody se aktuálními pravidly jsou skutečné hospody, a navíc se obává o svou bezpečnost v uzavřených prostorách. "Jde o důležité úvahy a teprve se ukáže, kdy - zdali vůbec někdy - budou hospody těmi hospodami, které jsme znali dříve, jak vplouváme do pokaranténního světa," uzavírají autoři komentáře.
Související

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
Velká Británie , Restaurace , Alkohol , Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
včera

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
včera

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno včera

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
včera
Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu.
Zdroj: Jan Hrabě