NÁZOR - Pozornost vědců, kteří zkoumají pijácké zvyky populace, se v poslední době zaměřila na to, jak karanténa ovlivňuje míru konzumace alkoholu, konstatují socioložka Emily Nichollsová a psycholog Dominic Conroy v komentáři pro server The Conversation. Odborníci z University od Portsmouth a University of East London rozebrali dopady březnového uzavření britských hospod - nedílné součásti života Britů - v rámci koronavirové karantény.
Rozmach britských hospod z 90. let je sice dávno pryč, ale i tak zůstávají místem, kde se lidé setkávají ve známém prostředí a cítí vazbu na komunitu, nastiňují akademici. Dodávají, že hospoda také poskytuje kulturně přijatelný prostor pro konzumaci velkého množství alkoholu.
V Británii nyní sílí obavy z nebezpečného pití v důsledku karantény, upozorňují autoři komentáře. Poukazují, že se diskutuje jak problém řešit při rozvolňování karantény, protože poslední průzkumy ukazují, že během ní zvýšila konzumaci alkoholu více než čtvrtina lidí.
"Naše rozhovory s lidmi během karantény ale nabízejí smíšenější obraz," pokračují Nichollsová a Conroy. Jejich zatím nedokončený výzkum naznačuje, že mnoho Britů sice hospody postrádá, ale po jejich znovuotevření se do nich nehrnou.
Pití doma vs. suchá karanténa
Rozhovory ohledně pijáckých návyků Britů, kteří dle svých slov "pijí společensky ", ukázaly rozdíly nejen v jejich dosavadním chování, ale také chování během karantény, uvádějí socioložka a psycholog. Přiznávají, že některé vedla nepříjemná zkušenost s absencí každodenní rutiny a stres z karantény k větší a častější konzumaci.
Jedním z důsledků uzavření hospod tak může být postupné přivyknutí na pití doma, upozorňují odborníci. Připomínají, že v Británii vzrostl prodej alkoholu v obchodech, což vyvolalo obavy z osamělého pití v karanténě z důvodu nudy či uvolnění stresu.
"Naše data v zásadě zrcadlí tyto obavy," píšou autoři komentáře. Zmiňují rozhovor se sedmatřicetiletou projektovou manažerkou, matkou malé dcery, která ke svému překvapení zjistila, že pije pětkrát až šestkrát týdně, ačkoliv před karanténou pila třikrát až čtyřikrát týdně - alkohol ji totiž pomáhal uvolnit se a přečkat den během pandemie.
Naopak, jiní respondenti využili karanténu jako příležitost k abstinenci, vyzdvihují Nichollsová a Conroy. Dodávají, že mnozí lidé také během karantény preferovali umírněnější pití právě kvůli uzavření hospod a nedostatečné socializaci, protože dle svých slov pijí pouze "společensky", a tak mohli omezit či vysadit alkohol bez obav ze sociálních dopadů, které by takový krok měl před karanténou.
Jako příklad uvádějí experti jednačtyřicetiletou učitelku, která chodí pravidelně do hospody, ale karanténu využila ke "zdravotní očistě", přestala téměř pít a naopak se zaměřila na stravu a cvičení. Je jinou otázkou, zda po karanténě obnoví své dřívější zvyky, ale výzkum naznačuje, že udržet si zdravější životní styl - omezit alkohol, přestat kouřit a začít cvičit - bude lehčí pro lidi ve vyšším postavení a stabilnější finanční situaci, dodávají akademici.
Virtuální hospoda
Respondenti, kteří vyjadřovali odpor k osamocenému pití a postrádali společenský rozměr návštěvy hospod, oceňovali virtuální socializaci a přiznávali, že během karantény pijí během videohovorů s rodinou či kamarády, uvádějí Nichollsová a Conroy. Jejich předchozí výzkum ukázal velkou vazbu mezi pitím alkoholu a přátelstvím, přičemž mnoho jejich respondentů přiznalo, že alkohol má u nich pozitivní roli při ulehčování intimity a sounáležitosti při online setkáních i v karanténě.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Někteří mluvili o pokusech vytvořit si doma prostředí hospody, dokonce nazývali své online setkání virtuální hospodou," píšou autoři komentáře. Dodávají, že někteří hráli online i hospodské hry a dva kreativní respondenti si dokonce vytvořili na zahradě noční bar s tradičním osvětlením a hlasitou hudbou.
Výzkum potvrzuje, že abstinence ve chvílích, kdy ostatní pijí, může mít negativní důsledky, například odsudky, pocit vykořenění a sociálního vyloučení, vyzdvihují psycholog a socioložka. Domnívají se, že virtuální hospoda tak může pomoci lidem uvolnit se, zároveň ale s sebou nese tlak na konzumaci alkoholu.
Poslední objednávka?
Uživatelé virtuálních hospod zpravidla tvrdili, že skutečnou hospodu nemůže ta virtuální nahradit, poukazují odborníci. Zmiňují, že respondenti nejčastěji kritizovali absenci osobního kontaktu nebo příležitosti ochutnávat pivo společníka, a tak znovuotevření hospod uvítali s nadšením.
Jiní si ale uvědomovali, že znovuotevření hospod neznamená návrat k normálu, protože v britských hospodách nadále platí opatření k omezení mezilidského kontaktu, nastiňují Conroy a Nichollsová. Zmiňují aplikace k rezervaci míst a objednávání nápojů, striktní pravidla rozestupů a zákaz srocování se u baru, které hospody obírají o jejich spontánnost, intimitu a mezilidskou interakci.
Někteří respondenti navíc vyjadřovali nechuť a obavy ohledně návratu do své hospody, konstatují výzkumníci. Odkazují na osmapadesátiletou ženu, která pochybuje, že hospody se aktuálními pravidly jsou skutečné hospody, a navíc se obává o svou bezpečnost v uzavřených prostorách. "Jde o důležité úvahy a teprve se ukáže, kdy - zdali vůbec někdy - budou hospody těmi hospodami, které jsme znali dříve, jak vplouváme do pokaranténního světa," uzavírají autoři komentáře.
Související

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
Velká Británie , Restaurace , Alkohol , Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
před 1 hodinou

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
před 1 hodinou

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
před 2 hodinami

Poláci volí nového prezidenta, který nahradí Dudu. Očekává se druhé kolo
před 3 hodinami

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
před 4 hodinami

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
před 5 hodinami

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
před 5 hodinami

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
před 6 hodinami

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
před 7 hodinami

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
před 8 hodinami

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
před 9 hodinami

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
včera

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
včera

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
včera

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
včera
Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.
Zdroj: Jakub Jurek