Jak vznikly mutace koronaviru a co přinesou? Virolog naznačil další vývoj

NÁZOR - Je těžké uvěřit, že nemoc covid-19 je s námi více než rok, uvádí virolog Julian Tang v komentáři pro server The Guardian. Profesor Leicesterské univerzity dodává, že koronavirus se podobně jako my začíná přizpůsobovat, což není unikum - je známo, že viry neustále mutují, jelikož během replikace chybují.

Vzorec mutací

Jakmile virus vstoupí do lidského hostitele, musí nalézt správný typ buňky, ve kterém se může replikovat, vysvětluje odborník. Konstatuje, že během tohoto procesu je vystaven imunitní reakci organismu, což jej dostává v mnoha směrech pod tlak, a právě tak vznikají mutace.

Mutace se často objevují v té části viru, která je nejvíce vystavená imunitnímu systému, jako například vnější protein, uvádí profesor. Doplňuje, že v případě viru SARS-CoV-2 jde o spike protein, který se přichytává k buňce, čímž virus získává možnost vstoupit do ní a replikovat se.

"Britská varianta s mutací na spike proteinu spolu s vymazáním několika aminokyselin se prvně objevila loni na podzim v Kentu," pokračuje Tang. Připomíná, že tato varianta je zřejmě nakažlivější, ale z klinického hlediska není závažnější, navíc se zjistilo, že nemá větší dopad na účinnost hlavní vakcíny Pfizer/BioNTech.

Krátce poté se začalo mluvit o další variantě, která vykazuje jiné mutace spike proteinu a zjevně se rychle šíří v jihoafrické populaci, poukazuje virolog. Za znepokojivé považuje to, že jihoafrická varianta výrazně eliminuje účinnost specifických protilátek zaměřených na spike protein, a to včetně těch vznikajících v těle po podání stávající generace vakcín od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Novavax.   

Dále se ukázalo, že jihoafrická varianta snižuje účinnost protilátek v krevní plazmě, která se získává od lidí nakažených starším, wuchanským kmenem viru, konstatuje autor komentáře. Dodává, že podobný vzorec mutací je hlášen z Brazílie, přičemž brazilská varianta je rovněž považována za nakažlivější a dle úvodních výzkumů se dokáže částečně vyhýbat účinkům vakcín.

To, že brazilská varianta nebyla v některých zemích zachycena, podle Tanga neznamená, že se nešíří v místní populaci. Jako příklad dává profesor Velkou Británii, kde tamní vědci přiznávají, že mají kapacity na bližší zkoumání pouhých 5-10 % pozitivních vzorků.

"Navíc je znepokojivá poslední mutace E484K v britské variantě, jelikož tato specifická mutace nese zřejmě hlavní zodpovědnost za vlastnosti umožňující uniknout vakcíně," pokračuje vědec. Dodává, že tato mutace je přítomná také v brazilské a jihoafrické variantě.

Restrikce a každoroční očkování

Vzhledem k větší nakažlivosti britské a jihoafrické varianty a mutaci E484K se expert táže, jaké obavy jsou na místě. "Zřejmě nikterak velké," odpovídá si vzápětí. Vyzdvihuje, že vystavení všem uvedeným variantám viru vyvolává přirozenou reakci imunitního systému proti veškerým virovým proteinům, nikoliv pouze proti spike proteinu, na který se zaměřuje většina stávajících vakcín.

Pokud virus mutuje na spike proteinu, může to snížit účinnost očkování, ale přirozená imunitní reakce bude fungovat na všechny ostatní proteiny a jedince ochrání proti dalším variantám SARS-CoV-2, tvrdí profesor. Domnívá se, že i částečně účinná vakcína v kombinaci s přirozenou imunitní reakcí může snížit riziko závažného průběhu nemoci covid-19 a nutnost hospitalizace.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To ovšem naznamená, že bychom se měli nechat ukolébat, apeluje virolog. Deklaruje, že zamezit příchodu nových variant lze pouze snížením virové replikace v populaci, jelikož viry mutují tehdy, mohou-li se replikovat, tudíž při velkém počtu nakažených lidí mají větší šanci vyvinout se v nakažlivější a vůči očkování rezistentní verze.

Z toho důvodu autor komentáře doporučuje dále nosit roušky, vyhýbat se kontaktu s lidmi a pobývat doma, aby se přenos viru zpomalil a mohl proběhnout masivní očkovací program proti nemoci covid-19.

"Příchod těchto variant je do jisté míry nevyhnutelný, především v prvních letech, kdy se nový, vynořivší se virus šíří a infikuje hostitelskou populaci," píše expert. Očekává, že po mnoha letech, kdy budeme s virem SARS-CoV-2 žít, získáme imunitní zkušenost a ochranu, tudíž veškeré klinické příznaky budou pravděpodobně slabší, podobně jako tomu je u běžných sezónní koronavirových nachlazení a částečně i u sezónní chřipky.  

Tang tedy v dohledné budoucnosti očekává každoroční očkování, podobně jako proti chřipce, a pokračující restriktivní opatření, například roušky v hromadné dopravě a ve veřejných vnitřních prostorách, jelikož nám bude nějakou dobu trvat, než se s virem sžijeme.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy