Jak vznikly mutace koronaviru a co přinesou? Virolog naznačil další vývoj

NÁZOR - Je těžké uvěřit, že nemoc covid-19 je s námi více než rok, uvádí virolog Julian Tang v komentáři pro server The Guardian. Profesor Leicesterské univerzity dodává, že koronavirus se podobně jako my začíná přizpůsobovat, což není unikum - je známo, že viry neustále mutují, jelikož během replikace chybují.

Vzorec mutací

Jakmile virus vstoupí do lidského hostitele, musí nalézt správný typ buňky, ve kterém se může replikovat, vysvětluje odborník. Konstatuje, že během tohoto procesu je vystaven imunitní reakci organismu, což jej dostává v mnoha směrech pod tlak, a právě tak vznikají mutace.

Mutace se často objevují v té části viru, která je nejvíce vystavená imunitnímu systému, jako například vnější protein, uvádí profesor. Doplňuje, že v případě viru SARS-CoV-2 jde o spike protein, který se přichytává k buňce, čímž virus získává možnost vstoupit do ní a replikovat se.

"Britská varianta s mutací na spike proteinu spolu s vymazáním několika aminokyselin se prvně objevila loni na podzim v Kentu," pokračuje Tang. Připomíná, že tato varianta je zřejmě nakažlivější, ale z klinického hlediska není závažnější, navíc se zjistilo, že nemá větší dopad na účinnost hlavní vakcíny Pfizer/BioNTech.

Krátce poté se začalo mluvit o další variantě, která vykazuje jiné mutace spike proteinu a zjevně se rychle šíří v jihoafrické populaci, poukazuje virolog. Za znepokojivé považuje to, že jihoafrická varianta výrazně eliminuje účinnost specifických protilátek zaměřených na spike protein, a to včetně těch vznikajících v těle po podání stávající generace vakcín od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Novavax.   

Dále se ukázalo, že jihoafrická varianta snižuje účinnost protilátek v krevní plazmě, která se získává od lidí nakažených starším, wuchanským kmenem viru, konstatuje autor komentáře. Dodává, že podobný vzorec mutací je hlášen z Brazílie, přičemž brazilská varianta je rovněž považována za nakažlivější a dle úvodních výzkumů se dokáže částečně vyhýbat účinkům vakcín.

To, že brazilská varianta nebyla v některých zemích zachycena, podle Tanga neznamená, že se nešíří v místní populaci. Jako příklad dává profesor Velkou Británii, kde tamní vědci přiznávají, že mají kapacity na bližší zkoumání pouhých 5-10 % pozitivních vzorků.

"Navíc je znepokojivá poslední mutace E484K v britské variantě, jelikož tato specifická mutace nese zřejmě hlavní zodpovědnost za vlastnosti umožňující uniknout vakcíně," pokračuje vědec. Dodává, že tato mutace je přítomná také v brazilské a jihoafrické variantě.

Restrikce a každoroční očkování

Vzhledem k větší nakažlivosti britské a jihoafrické varianty a mutaci E484K se expert táže, jaké obavy jsou na místě. "Zřejmě nikterak velké," odpovídá si vzápětí. Vyzdvihuje, že vystavení všem uvedeným variantám viru vyvolává přirozenou reakci imunitního systému proti veškerým virovým proteinům, nikoliv pouze proti spike proteinu, na který se zaměřuje většina stávajících vakcín.

Pokud virus mutuje na spike proteinu, může to snížit účinnost očkování, ale přirozená imunitní reakce bude fungovat na všechny ostatní proteiny a jedince ochrání proti dalším variantám SARS-CoV-2, tvrdí profesor. Domnívá se, že i částečně účinná vakcína v kombinaci s přirozenou imunitní reakcí může snížit riziko závažného průběhu nemoci covid-19 a nutnost hospitalizace.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To ovšem naznamená, že bychom se měli nechat ukolébat, apeluje virolog. Deklaruje, že zamezit příchodu nových variant lze pouze snížením virové replikace v populaci, jelikož viry mutují tehdy, mohou-li se replikovat, tudíž při velkém počtu nakažených lidí mají větší šanci vyvinout se v nakažlivější a vůči očkování rezistentní verze.

Z toho důvodu autor komentáře doporučuje dále nosit roušky, vyhýbat se kontaktu s lidmi a pobývat doma, aby se přenos viru zpomalil a mohl proběhnout masivní očkovací program proti nemoci covid-19.

"Příchod těchto variant je do jisté míry nevyhnutelný, především v prvních letech, kdy se nový, vynořivší se virus šíří a infikuje hostitelskou populaci," píše expert. Očekává, že po mnoha letech, kdy budeme s virem SARS-CoV-2 žít, získáme imunitní zkušenost a ochranu, tudíž veškeré klinické příznaky budou pravděpodobně slabší, podobně jako tomu je u běžných sezónní koronavirových nachlazení a částečně i u sezónní chřipky.  

Tang tedy v dohledné budoucnosti očekává každoroční očkování, podobně jako proti chřipce, a pokračující restriktivní opatření, například roušky v hromadné dopravě a ve veřejných vnitřních prostorách, jelikož nám bude nějakou dobu trvat, než se s virem sžijeme.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie věda

Aktuálně se děje

před 5 minutami

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

Aktualizováno před 31 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru.

před 36 minutami

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

před 1 hodinou

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 1 hodinou

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko

Polsko se připravuje na válku a výrazně zvyšuje své obranné kapacity. Vláda premiéra Donalda Tuska nedávno oznámila ambiciózní plán na rozšíření armády a zavedení dobrovolného vojenského výcviku pro každého dospělého muže v zemi. Tento krok přichází v době, kdy se obavy z ruské agrese stupňují, zejména po invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy