Jak zachytit nakažené koronavirem včas? Expert naznačil možnost, která má háček

NÁZOR - Jednou z nejlepších cest k omezení šíření koronaviru je rychle zachytit nakažené a zabránit jim v předání viru dalším, konstatuje profesor Tim Spector v komentáři pro server The Conversation. Epidemiolog z londýnské King's College dodává, že jako nástroj zachycení nakažených ve veřejném prostoru se používá především měření teploty, přestože neexistuje prakticky žádný vědecký důkaz, že by šlo o spolehlivou metodu.

Bezdotykové teploměry měří pouze teplotu kůže, která se může lišit na různých místech těla, navíc nejsou vždy spolehlivé, varuje odborník. Odkazuje také na zjištění, že 57 % lidí, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni, nikdy teplotu nemělo a u těch, u nichž se projevila, trvala průměrně jen 2 dny.

"Je nepřekvapivé, že snímání teploty na letištích nedokáže odhalit většinu nakažených lidí," pokračuje epidemiolog. Pokládá otázku, co lze dělat jiného, když nám měření teploty poskytuje pouze falešnou bezpečnost.

Testy čichu

Data 4 milionů uživatelů aplikace ZOE COVID, na jejímž vývoji se autor komentáře podílel, potvrzují, že v dubnu byla klíčovým projevem nemoci covid-19 ztráta čichu, na základě čehož ji mnoho zemí zařadilo mezi oficiální symptomy. V článku publikovaném v odborném časopise Lancet pak Spector se svými kolegy uvedl, že ztrátu čichu hlásí 65 % dospělých, u nichž byl covid-19 potvrzen, ale velká část z nich nikdy neměla teplotu - ta trápí pouze 40 % nakažených.

U 16 % pozitivně testovaných byla ztráta čichu dokonce jediným příznakem, vyzdvihuje profesor. Podotýká, že během nemoci covid-19 trvá ztráta čichu typicky 7 dní i déle, zatímco teplota nesužuje lidi většinou déle než 3 dny.

Také studie vědců z University College London ukázala, že 75 % lidí testovaných v Británii pozitivně na protilátky během první vlny pandemie ztratilo čich, pouze 25 % nemělo žádné typické příznaky, uvádí expert. Z celkových dat tedy vyvozuje, že náhlá ztráta čichu je častějším prvotním symptomem covidu-19 ve všech věkových skupinách než teplota, přičemž je až dvacetkrát lepší předzvěstí pozitivního testu u mladých a třináctkrát u starých.  

"Na základě těchto zjištění by mohlo být využití 'čichových testů' namísto měření teploty lepším způsobem širokého testování na místech jako letiště a nemocniční haly," píše profesor. Dodává, že myšlenka je sice dobrá v teorii, v praxi má ale naneštěstí háček.  

Špatný nápad

Zaprvé, ztráta čichu je poměrně běžná a téměř pětina dospělých jí do jisté míry trpí, upozorňuje Spector. Podotýká, že u lidí nad 75 let je to již 80 %, tudíž je nepravděpodobné, že by tito jedinci měli jakýkoliv důkaz o již existující ztrátě čichu, který by je vyvázal z restrikcí vyplývajících z čichových testů.

Zadruhé, podíváme-li se na data ze zmíněné aplikace, zjistíme, že většině lidí se sice čich vrací zhruba po týdnu, ale desetina z nich ztrácí tento smysl na tři a více týdnů, konstatuje epidemiolog. Doplňuje, že v té době již nejsou s velkou pravděpodobností infekční.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nakonec, mnoho lidí ztrácí čich i při ucpaném nosu během běžného nachlazení, zánětu nosních dutin či senné rýmě, poukazuje Spector. Dodává, že ucpaný nos není považován za projev covidu-19, jednoduchý čichový test mezi tím ale nedokáže rozlišit.   

"To znamená, že ačkoliv čichové testy mohou identifikovat lidi s covidem-19 v době nakažení, bylo by zde také podstatné množství nenakažených lidí, kteří by testem rovněž neprošli a čelili zbytečným omezením," pokračuje odborník. Upozorňuje, že čichové testy tedy nejsou řešením, nicméně náhlá změna čichových schopností je zřejmě nejlepším indikátorem počáteční nákazy koronavirem.

Aplikace ZOE COVID ukázala, že tento projev je méně častý u dětí, to ale může být tím, že u této skupiny nákazu zpravidla odhalí až test, tvrdí profesor. Zdůrazňuje, že sledování změn čichu je snadné a lze jej každodenně praktikovat doma s pomocí kávy, citronu, bylinek či aromatického sýru.

Pokud na sobě či svých dětech člověk pozoruje změny čichu, měl by se izolovat a co nejrychleji otestovat na covid-19, apeluje závěrem expert.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz

Nabuzeni dalším senzačním čtvrtfinálovém vyřazení Kanady, které přišlo od českých hokejových juniorů do 20 let na světovém šampionátu opět po roce, chtěli čeští junioři překvapit dalšího zámořského favorita, tedy Spojené státy. Ty svěřenci kouče Patrika Augusty sice sympaticky také trápili, ale nakonec odešli po výsledku 1:4 jako poražení. Stejně jako loni si i letos Češi na turnaji zahrají o bronz, tentokrát však nikoli proti Finsku, ale proti jinému severskému soupeři Švédsku (dnes 21:30).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony

Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil. 

před 8 hodinami

Zima, ilustrační fotografie.

V Česku hrozí kvůli ledovce kalamita. Na problémy už se připravují na železnici

Lidé by v neděli, kdy končí dlouhé vánoční prázdniny, měli počítat s kalamitou kvůli ledovce, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli ráno. Počasí bude způsobovat značné komplikace, zejména v dopravě a pravděpodobně i v energetice. Například České dráhy už v sobotu večer avizovaly, že jsou na situace připraveny. 

před 10 hodinami

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový

S největší pravděpodobností už se bude muset fotbalová Slavia ve zbytku sezóny obejít bez brankáře Antonína Kinského. Zásluhou podzimních výkonů měl zaujmout vedení londýnského Tottenhamu a v nejbližších hodinách by se tak měl stát dalším českým fotbalistou, který kdy okusí anglické ligové fotbalové trávníky. Jako o hotovém přestupu, jakkoli to ještě obě strany nepotvrdily, informují v tomto případě anglická média The Athletic a Sky Sports.

včera

James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe

Spojené státy americké se v sobotu začaly loučit s bývalým prezidentem Jimmy Carterem, který byl hlavou státu mezi lety 1977 až 1981. Carter zemřel 29. prosince ve věku rovných sto let. I za těchto okolností myslí budoucí prezident Donald Trump na sebe. Vadí mu totiž, že na jeho inauguraci možná budou vlajky na půl žerdi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Kaliňák chce obnovit četnictvo, protože policie nestíhá. V historii zanechalo krvavou stopu

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák by rád obnovil četnické vojsko neboli takzvané žandáry. Řekl to ve vánočním rozhovoru pro stanici TA3. Nepřipomněl však, jakou roli hrála tato složka státní moci v dobách nacistické okupace a slovenské kolaborace s režimem Adolfa Hitlera. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy