Johnsonův poradce Sabinsky rezignoval. Spojil rasu s IQ, pohrdal "věčnou spodinou"

Jeden z poradců britského premiéra Borise Johnsona v pondělí rezignoval na svou funkci poté, co se dostal pod tlak kvůli výroku, v němž spojoval inteligenci a rasu. V minulosti také navrhoval, aby určití lidé povinně brali antikoncepci a "nevznikala tak věčná spodina", informovala agentura AP.

Muž v Downing Street začal pracovat poté, co premiérův hlavní poradce Dominic Cummings zveřejnil výzvu, že do svého týmu shání podivíny se zvláštními schopnostmi.

Agentura AP napsala, že Cummingsův nový podřízený Andrew Sabisky, který má magisterský titul v psychologii vzdělávání, v roce 2014 napsal, že "jedním ze způsobů, jak se vypořádat s problémem neplánovaných těhotenství, jenž stojí za vznikem věčné spodiny, by bylo zákonem vynucené dlouhodobé používání antikoncepce od nástupu puberty". Jako vzor by podle něho mohly posloužit zákony týkající se očkování. Sabisky podle AP také naznačil, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Mluvčí premiéra Johnsona se k roli Sabiského v Downing Street dnes odmítl vyjádřit, nechtěl ani říci, zda předseda vlády s názory tohoto poradce souhlasí.

Sabisky v pondělí večer oznámil, že na svou funkci poradce rezignuje, aby jeho kauza neodváděla pozornost od důležitých věcí. "Mediální hysterie kolem starých věcí, které jsem zveřejnil on-line, je šílená, ale chtěl jsem pomoci a nerozptylovat pozornost," zdůvodnil svůj krok Sabisky.

Kritici Sabiského tvrdí, že z jeho vyjádření je znát podpora eugeniky, považované dnes za nebezpečnou pavědu. Propagovala cílené křížení lidského druhu v zájmu zušlechtění rasy a s cílem zlepšit genetickou výbavu lidí bránila "defektním" jedincům v zakládání rodin.

Ani minulost samotného Johnsona není bez poskvrny, připomněla AP. Původní obyvatele Papuy-Nové Guineje nazval "lidožrouty" a nechal se slyšet, že děti matek-samoživitelek jsou "ignorantské, agresivní a nezákonné".

Poslankyně Caroline Nokesová, která je členkou Johnsonových konzervativců a která předsedá parlamentnímu výboru pro ženy a rovnost, na twitteru napsala, že nemůže uvěřit tomu, že se premiérův úřad k Sabiskému odmítl vyjádřit. "Nevím o něm (Sabiském) ani ň, ale (...) ve vládě nemůže být prostor pro takové názory, jaké dal najevo," uvedla Nokesová.

Cannot believe No 10 has refused to comment on Andrew Sabisky. I don’t know him from a bar of soap, but don’t think we’d get on ....... must be no place in Government for the views he’s expressed

— Caroline Nokes (@carolinenokes) February 17, 2020

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová řekla, že Johnsonova vláda "by se měla urychleně probudit a ukázat základní, ale zásadní hodnoty co se týče naší veřejné debaty".

Dominic Cummings stál za úspěchem kampaně Vote Leave před referendem o odchodu Británie z Evropské unie z roku 2016. Role hlavního poradce v Downing Street se ujal loni v červenci po Johnsonovu nástupu do premiérské funkce.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson rasismus Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Dominic Cummings černoši

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 55 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy