Johnson odmítl nařčení, že Británie blokuje vývoz vakcín do EU

Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl úterní tvrzení předsedy Evropské rady Charlese Michela, že Británie zablokovala vývoz vakcín proti koronaviru vyrobených ve Spojeném království. Dodal rovněž, že jeho vláda se staví "proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho podobách", napsala agentura Reuters.

"Nezablokovali jsme vývoz jediné vakcíny proti koronaviru či složky vakcíny," řekl Johnson v parlamentu s tím, že chce "opravit" některé Michelovy dřívější výroky. "Pandemie nás postavila na stejnou stranu v boji za globální zdraví, stojíme proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho formách," dodal premiér.

Michel v úterním vyjádření kritizoval Británii a USA za to, že podle něj zavedly zákaz vývozu vakcín či jejich součástí. Britská vláda však jeho tvrzení okamžitě odmítla. Michel následně na twitteru napsal, že bude rád, pokud reakce Londýna povede k větší transparentnosti a zvýšení vývozu do EU i třetích zemí.

Glad if the UK reaction leads to more transparency & increased exports, to EU and third countries.Different ways of imposing bans or restrictions on vaccines/medicines. EU is providing vaccines for its citizens and rest of the world.No one is safe until everyone is safe.

— Charles Michel (@eucopresident) March 9, 2021

Británie si dnes ráno kvůli incidentu předvolala vysoce postavenou diplomatku EU v Londýně Nicole Mannionovou a šéf britské diplomacie Dominic Raab napsal Michelovi protestní dopis, uvedla agentura AFP.

Některá média poznamenala, že ačkoli Británie zřejmě export schválených vakcín proti covidu-19 vysloveně nezakázala, v praxi se ze země žádné dávky nevyváží. "Země uvedla, že by byla ochotna zpřístupnit dodatečné dávky sousednímu Irsku, ale až poté, co dokončí domácí vakcinační kampaň," napsal dnes list The New York Times.

Naproti tomu z unie vakcíny za její hranice proudí ve velkém, a to především směrem do Británie. Podle informací agentury Bloomberg se k 9. březnu z unie vyvezlo 34 milionů dávek schválených očkovacích látek, z toho 9,1 milionu do Británie. Jen za poslední týden tam údajně putoval asi milion dávek.

Roztržka kolem vakcín je součástí širšího diplomatického sporu mezi Británií a EU poté, co Spojené království evropský blok opustilo a po dlouhých neshodách uzavřelo smlouvu o vzájemných obchodních vztazích, jež provizorně platí od začátku roku. Spor se nejprve vyhrotil v lednu poté, co EU krátce znovu zavedla hraniční kontroly na hranicích s Irskem, jejichž cílem bylo zabránit dodávkám vakcín do Británie. Proti kroku hlasitě protestoval Londýn, Dublin i vedení Severního Irska a EU od opatření rychle upustila.

Vzájemné vztahy pošramotilo rovněž oznámení Británie z minulého týdne, že až do začátku října prodloužila ochrannou lhůtu pro kontroly některých potravin a zemědělských produktů směřujících do Severního Irska. S tím nesouhlasí EU, podle níž se jedná o jednostranné porušení předloni schválené dohody o odchodu Británie z bloku.

Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis dnes rozhodnutí Británie v této věci bránil s tím, že bylo v souladu s dohodou a nutné k zajištění dostatečných dodávek do supermarketů. "Bylo důležité pro stabilitu, pro obyvatele Severního Irska, pro budoucnost (severoirského) protokolu, abychom se nedostali do situace, kdy kvůli tomu, jak se věci zavádí, budeme mít možná za pár týdnů znovu prázdné regály," řekl v parlamentu.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie očkování EU (Evropská unie) Charles Michel

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 8 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 10 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 10 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy