Johnson odmítl nařčení, že Británie blokuje vývoz vakcín do EU

Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl úterní tvrzení předsedy Evropské rady Charlese Michela, že Británie zablokovala vývoz vakcín proti koronaviru vyrobených ve Spojeném království. Dodal rovněž, že jeho vláda se staví "proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho podobách", napsala agentura Reuters.

"Nezablokovali jsme vývoz jediné vakcíny proti koronaviru či složky vakcíny," řekl Johnson v parlamentu s tím, že chce "opravit" některé Michelovy dřívější výroky. "Pandemie nás postavila na stejnou stranu v boji za globální zdraví, stojíme proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho formách," dodal premiér.

Michel v úterním vyjádření kritizoval Británii a USA za to, že podle něj zavedly zákaz vývozu vakcín či jejich součástí. Britská vláda však jeho tvrzení okamžitě odmítla. Michel následně na twitteru napsal, že bude rád, pokud reakce Londýna povede k větší transparentnosti a zvýšení vývozu do EU i třetích zemí.

Glad if the UK reaction leads to more transparency & increased exports, to EU and third countries.Different ways of imposing bans or restrictions on vaccines/medicines. EU is providing vaccines for its citizens and rest of the world.No one is safe until everyone is safe.

— Charles Michel (@eucopresident) March 9, 2021

Británie si dnes ráno kvůli incidentu předvolala vysoce postavenou diplomatku EU v Londýně Nicole Mannionovou a šéf britské diplomacie Dominic Raab napsal Michelovi protestní dopis, uvedla agentura AFP.

Některá média poznamenala, že ačkoli Británie zřejmě export schválených vakcín proti covidu-19 vysloveně nezakázala, v praxi se ze země žádné dávky nevyváží. "Země uvedla, že by byla ochotna zpřístupnit dodatečné dávky sousednímu Irsku, ale až poté, co dokončí domácí vakcinační kampaň," napsal dnes list The New York Times.

Naproti tomu z unie vakcíny za její hranice proudí ve velkém, a to především směrem do Británie. Podle informací agentury Bloomberg se k 9. březnu z unie vyvezlo 34 milionů dávek schválených očkovacích látek, z toho 9,1 milionu do Británie. Jen za poslední týden tam údajně putoval asi milion dávek.

Roztržka kolem vakcín je součástí širšího diplomatického sporu mezi Británií a EU poté, co Spojené království evropský blok opustilo a po dlouhých neshodách uzavřelo smlouvu o vzájemných obchodních vztazích, jež provizorně platí od začátku roku. Spor se nejprve vyhrotil v lednu poté, co EU krátce znovu zavedla hraniční kontroly na hranicích s Irskem, jejichž cílem bylo zabránit dodávkám vakcín do Británie. Proti kroku hlasitě protestoval Londýn, Dublin i vedení Severního Irska a EU od opatření rychle upustila.

Vzájemné vztahy pošramotilo rovněž oznámení Británie z minulého týdne, že až do začátku října prodloužila ochrannou lhůtu pro kontroly některých potravin a zemědělských produktů směřujících do Severního Irska. S tím nesouhlasí EU, podle níž se jedná o jednostranné porušení předloni schválené dohody o odchodu Británie z bloku.

Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis dnes rozhodnutí Británie v této věci bránil s tím, že bylo v souladu s dohodou a nutné k zajištění dostatečných dodávek do supermarketů. "Bylo důležité pro stabilitu, pro obyvatele Severního Irska, pro budoucnost (severoirského) protokolu, abychom se nedostali do situace, kdy kvůli tomu, jak se věci zavádí, budeme mít možná za pár týdnů znovu prázdné regály," řekl v parlamentu.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie očkování EU (Evropská unie) Charles Michel

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy