Akademička se postavila proti nadřazenosti bílé rasy. Hájí se následovně

Výroky, které na Twitteru pronesla akademička z Cambridgské univerzity Priyamvada Gopalová, že na bílých životech, jakož i bělošství, nezáleží, vyvolaly hněv. Doktorka se okamžitě stala terčem nenávisti, ale škola se za ní postavila. Vzhledem ke své zkušenosti by zmiňovaná pedagožka uvítala, kdyby se její univerzita více zabývala rasovými otázkami.

Celému incidentu předcházel přelet letadla nad fotbalovým stadionem během utkání anglické Premiér League s transparentem "White Lives Matter", tedy v překladu "Na bílých životech záleží". Jednalo se o kontrareakci na dosavadní kampaň "Black Lives Matter", tedy "Na černých životech záleží". Tu spustil případ americkým policistou usmrceného Afroameričana George Floyda. 

Gopalová v reakci na to napsala na svém twitterovém účtu, že na bílých životech, jakož i bělošství, které by mělo být vymýceno, nezáleží. Jejím cílem byla kampaň proti systémové diskriminaci jiných ras, která ve světě stále přetrvává. Ač mohly její výroky vyznít jakkoli kontroverzně, šlo z její strany zejména o kritiku exkluzivity bílé rasy.

Doktorka ve svém rozhovoru pro britský deník Guardian uvedla, že její odpůrci nepochopili přesný kontext jejích slov, případně se je pomocí překrucování snažili proti ní obrátit. Účelem jejího postu nebyl útok na bílou rasu jako takovou, nýbrž pouhý nesouhlas se společenským uspořádáním vycházejícím z předpokladu nadřazenosti europoidní rasy. 

Účelem výroku, že na bílých životech nezáleží, byla podle akademičky snaha poukázat na skutečnost, že hodnota lidské existence by neměla vycházet z rasy, či jakékoliv ideologii předpokládající exkluzivitu některé z nich. "Že na životě záleží, nevychází z příslušnosti k bílé rase jako takové, nýbrž pouze z toho, že prostě život sám o sobě má vysokou cenu," objasnila své stanovisko.

Bílí své místo na slunci mají, ale černí nikoliv

"Proti hnutí Black Lives Matter nelze vystupovat s odůvodněním, že i na bílých životech záleží, neboť srovnáváte nesrovnatelné. Bílí už své místo na slunci mají, černí nikoliv," dodala Gopalová a následně ukázala nenávistné zprávy, které ji ihned začaly chodit, včetně petice požadující její odvolání z univerzity kvůli rasismu a nenávistným projevům. Twitter dokonce její posty s tímto odůvodněním smazal.

Cambridgeská univerzita se za ní postavila s odůvodněním, že chrání akademické svobody, tudíž i právo členů své obce na svobodu projevu, byť sebekontroverznější. Doktorka v souvislosti s tím řekla, že by se její škola měla více zabývat otázkou rasové diskriminace, jelikož ne všichni ještě chápou povahu rasismu ve Spojeném království.

"Kromě úsilí o zachování principů diverzity při příjímání nových studentů se snažíme také řešit i otázku stále přetrvávající rasové nerovnosti, a to ve spolupráci s posluchači, akademiky i odbornou veřejností. Plně si uvědomujeme rozsah celého problému a usilujeme o zlepšení podpůrných podmínek pro celou obec, jakož i včasný záchyt všech případných překážek pro studium a působení lidí jiných ras a etnik," uvedl mluvčí univerzity.

Priyamvada Gopalová Black lives matter George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) rasismus Univerzita Cambridge (UK)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy