Akademička se postavila proti nadřazenosti bílé rasy. Hájí se následovně

Výroky, které na Twitteru pronesla akademička z Cambridgské univerzity Priyamvada Gopalová, že na bílých životech, jakož i bělošství, nezáleží, vyvolaly hněv. Doktorka se okamžitě stala terčem nenávisti, ale škola se za ní postavila. Vzhledem ke své zkušenosti by zmiňovaná pedagožka uvítala, kdyby se její univerzita více zabývala rasovými otázkami.

Celému incidentu předcházel přelet letadla nad fotbalovým stadionem během utkání anglické Premiér League s transparentem "White Lives Matter", tedy v překladu "Na bílých životech záleží". Jednalo se o kontrareakci na dosavadní kampaň "Black Lives Matter", tedy "Na černých životech záleží". Tu spustil případ americkým policistou usmrceného Afroameričana George Floyda. 

Gopalová v reakci na to napsala na svém twitterovém účtu, že na bílých životech, jakož i bělošství, které by mělo být vymýceno, nezáleží. Jejím cílem byla kampaň proti systémové diskriminaci jiných ras, která ve světě stále přetrvává. Ač mohly její výroky vyznít jakkoli kontroverzně, šlo z její strany zejména o kritiku exkluzivity bílé rasy.

Doktorka ve svém rozhovoru pro britský deník Guardian uvedla, že její odpůrci nepochopili přesný kontext jejích slov, případně se je pomocí překrucování snažili proti ní obrátit. Účelem jejího postu nebyl útok na bílou rasu jako takovou, nýbrž pouhý nesouhlas se společenským uspořádáním vycházejícím z předpokladu nadřazenosti europoidní rasy. 

Účelem výroku, že na bílých životech nezáleží, byla podle akademičky snaha poukázat na skutečnost, že hodnota lidské existence by neměla vycházet z rasy, či jakékoliv ideologii předpokládající exkluzivitu některé z nich. "Že na životě záleží, nevychází z příslušnosti k bílé rase jako takové, nýbrž pouze z toho, že prostě život sám o sobě má vysokou cenu," objasnila své stanovisko.

Bílí své místo na slunci mají, ale černí nikoliv

"Proti hnutí Black Lives Matter nelze vystupovat s odůvodněním, že i na bílých životech záleží, neboť srovnáváte nesrovnatelné. Bílí už své místo na slunci mají, černí nikoliv," dodala Gopalová a následně ukázala nenávistné zprávy, které ji ihned začaly chodit, včetně petice požadující její odvolání z univerzity kvůli rasismu a nenávistným projevům. Twitter dokonce její posty s tímto odůvodněním smazal.

Cambridgeská univerzita se za ní postavila s odůvodněním, že chrání akademické svobody, tudíž i právo členů své obce na svobodu projevu, byť sebekontroverznější. Doktorka v souvislosti s tím řekla, že by se její škola měla více zabývat otázkou rasové diskriminace, jelikož ne všichni ještě chápou povahu rasismu ve Spojeném království.

"Kromě úsilí o zachování principů diverzity při příjímání nových studentů se snažíme také řešit i otázku stále přetrvávající rasové nerovnosti, a to ve spolupráci s posluchači, akademiky i odbornou veřejností. Plně si uvědomujeme rozsah celého problému a usilujeme o zlepšení podpůrných podmínek pro celou obec, jakož i včasný záchyt všech případných překážek pro studium a působení lidí jiných ras a etnik," uvedl mluvčí univerzity.

Priyamvada Gopalová Black lives matter George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) rasismus Univerzita Cambridge (UK)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy