Británie se loučí s královnou Alžbětou II. Sešli se všichni její potomci

Lidé se opět mohou řadit do fronty vedoucí k budově parlamentu v centru Londýna, aby se mohli poklonit rakvi se zemřelou britskou královnou Alžbětou II. Ve frontě lidé stráví asi 24 hodin a během noci mají počítat s velmi nízkými teplotami. Oznámila to dnes večer britská vláda, která přístup do fronty dopoledne pozastavila, protože již byla příliš dlouhá.

Mezi čekajícími se dnes objevil také bývalý kapitán britské fotbalové reprezentace David Beckham. Měl na sobě černý oblek a uvedl, že se přišel poklonit královně. Ve frontě strávil 13 hodin, média mu věnovala velkou pozornost.

Při čekání se stalo také několik incidentů. Policie zadržela devatenáctiletého muže, který se svlékl a sexuálně obtěžoval dvě ženy ve frontě. Před policií se pokoušel uniknout skokem do Temže, byl však zadržen, když vyplaval, uvedl server Sky News.

Podle údajů londýnské záchranné služby potřebovalo lékařské ošetření 435 lidí a za dva předchozí dny bylo 42 truchlících odvezeno do nemocnice, píše DPA.

Zástup se táhl v délce téměř osmi kilometrů od Westminsterského sálu britského parlamentu po pravém břehu Temže za most Tower Bridge až k parku Southwark, kde již nebyla kapacita pro další čekající. "Nesnažte se do fronty připojit, dokud nebude oznámeno její znovuotevření," napsalo dopoledne na twitteru ministerstvo kultury.

Doba čekání ve frontě se v tom okamžiku odhadovala na 14 hodin. Veřejnost má až do pondělního časného rána možnost osobně se rozloučit s panovnicí, která zemřela před týdnem ve svém skotském sídle Balmoral. Britské úřady očekávají, že zesnulé se přijde poklonit na 750.000 lidí, uvádí agentura Reuters. Pohřeb bude v pondělí 19. září ve Westminsterském opatství.

Pohřbu se podle zdroje z britského ministerstva zahraničí, na který se odvolává Reuters, zúčastní zhruba 500 zahraničních hostů reprezentujících 200 zemí a teritorií. Bude mezi nimi téměř stovka prezidentů a šéfů vlád a přes 20 příslušníků královských rodin. Přijedou například bahrajnský korunní princ, katarský emír a ománský sultán. Zastoupena bude i saúdská královská rodina, potvrdil zdroj. Čína dnes uvedla, že se ještě nerozhodla, zda nějakého představitele pošle.

Král Karel III. se dnes s manželkou Camillou vydal do Walesu, kde se v Llandaffské katedrále zúčastnil bohoslužby. Poté se pozdravil v ulicích s davy příznivců a zamířil do velšského národního shromáždění, které králi vyjádřilo soustrast po úmrtí Alžběty II. Na Cardiffském hradě se král setkal s velšským premiérem Markem Drakefordem.

Návštěvou Walesu končí Karel III. cestu po Spojeném království v roli nového krále. Wales má pro něj zvláštní význam, protože pět desetiletí, do nástupu na trůn minulý týden, nynější král nosil titul princ z Walesu, připomíná agentura Reuters.

Večer se nový král společně se svými sourozenci, princeznou Annou, princem Andrewem a princem Edwardem vydal na čtvrthodinovou vigilie u rakve své matky.

V sobotu večer pak obdobně mlčky postojí u rakve zemřelé královny jejích osm vnoučat, včetně princů Williama a Harryho.

Prvním truchlícím z řad veřejnosti, kdo spatřil královninu rakev ve Westminsterském sále, byla podle BBC Vanessa Nanthakumaranová. Na nábřeží Temže strávila více než 50 hodin. Uvedla, že jí tato zkušenost mimo jiné pomohla vypořádat se se smrtí manžela, který zemřel v únoru. Když stanula u rakve Alžběty II., v duchu se podle svých slov pomodlila a poděkovala královně za "skvělou službu".

Annette Nearyová se byla poklonit královnině rakvi již v katedrále v Edinburghu a poté se ve čtvrtek ráno vydala se svými dětmi z Worcestershiru do Londýna. Ve frontě před parlamentem strávili osm hodin, Nearyová ale ujistila, že to rozhodně stálo za to.

Všichni čtyři potomci zesnulé britské královny drželi vigilii u její rakve

Všichni čtyři potomci zesnulé britské královny Alžběty II., včetně krále Karla III., se postavili ke stranám její rakve ve Westminsterském sále britského parlamentu, čímž začala vigilie k uctění památky panovnice. Karel III., princezna Anne a princové Andrew a Edward sešli do sálu po kamenném schodišti, všichni oblečení ve slavnostních uniformách. Anne je první ženou, která se této tradice dosud vyhrazené mužským potomkům monarchy účastní. Sourozenci u rakve setrvali asi deset minut, poté opět odešli. Ceremoniál živě přenášela stanice Sky News.

Tradice vigilie princů vznikla v roce 1936 po úmrtí krále Jiřího V., uvedla Sky News. Při posledním úmrtí panovníka, Jiřího VI. v roce 1952, se tento obřad nekonal, protože král neměl mužského potomka, ale dvě dcery. Letos poprvé se tradice dosud výhradně určené princům účastní i princezna, Alžbětina dcera Anne.

Na vyvýšeném pódiu na straně Westminsterského sálu stáli členové širší královské rodiny, včetně Karlovy manželky Camilly. Cestu královské rodiny z Buckinghamského paláce k sídlu parlamentu provázelo nadšené tleskání přihlížejícího davu. Atmosféra v sále je velmi slavnostní, lidé čekají téměř 24 hodin, aby se mohli osobně královně poklonit. Také v době vigilie okolo pódia s vystavenou rakví procházeli lidé.

V sobotu večer pak obdobně mlčky postojí u rakve zemřelé královny jejích osm vnoučat, včetně princů Williama a Harryho.

Související

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Více souvisejících

Londýn Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy