NÁZOR - Státy by se neměly bát, že větší zdanění bohatých poškodí jejich ekonomiky, pokud rozhodují o tom, jak zaplatit účet za koronavirus. V komentáři pro server The Conversation to tvrdí politický ekonom David Hope a politolog Julian Limberg z londýnské King's College.
Nový výzkum Hopea a Limberga realizovaný na 18 vyspělých ekonomikách ukazuje, že naopak velké snížení daní pro bohaté v posledních 50 letech pouze vystupňovalo nerovnosti, aniž by mělo podstatný vliv na hospodářský růst či nezaměstnanost. Tato zjištění dle autorů komentáře vnášejí nové světlo do debaty, která dlouho rozděluje politiky, kteří na jedné straně tvrdí, že vyšší zdanění bohatých posílí příjmy státu a sníží nerovnosti, zatímco ti na druhé straně argumentují, že nízké daně pro bohaté jsou nejlepší cestou k široké ekonomické prosperitě.
"Data ukazují, že nízké zdanění bohatých přináší malý ekonomický užitek, a to naznačuje, že existuje silný ekonomický důvod pro zvýšení daní pro bohaté, aby se pomohlo nápravě veřejných financí po pandemii," píšu odborníci z King's College. Deklarují, že pandemie celosvětově dostala státní finance pod tlak a spolu s tím se vyšší zdanění bohatých opět stává politickým tématem.
Nově zvolený americký prezident Joe Biden již slíbil zvýšit daně lidem s nejvyššími příjmy i korporacím a hlasy požadující zdanění bohatých sílí také v Británii a Německu, poukazují Hope a Limberg. Dodávají, že s ohledem na škody, které pandemie způsobila ekonomikám má představa, že účet mají pomoci zaplatit ti nejvíce prosperující, mnoho stoupenců, proti kterým ovšem stojí ti, kteří trvají na tom, že pro stimulaci ekonomiky jsou zásadní nízké daně.
Argument o přínosu výhod nízkých daní pro bohaté byl hnací silou předchozího snižování daní, připomínají experti. Poukazují, že od 80. let došlo v mnoha zemích k výraznému snížení zdanění bohatých, například v USA během prezidentství Ronalda Reagana v letech 1982 a 1987 nebo v Británii během vlády Margareth Thatcherové, která výrazně snížila daně v letech 1979 a 1988.
Hope a Limberg nicméně zjistili, že pokles zdanění bohatých koreluje s nárůstem nerovností, především co se týká rozložení těch nejvyšších příjmů. "Tento trend byl nejzávažnější v anglosaských zemích. Spojené státy skutečně vyčnívají, kdy více než pětina celostátních příjmů před zdaněním nyní putuje k procentu nejbohatších jedinců," píšou autoři komentáře.
Malý ekonomický přínos nízkých daní pro bohaté
Experti ve svém výzkumu porovnávali země, které v konkrétních letech výrazně snížily daně, s těmi, které tak neučinily. Zkoumali například ekonomické výsledky Austrálie a Spojených států, kde došlo k daňovým reformám v letech 1987, resp. 1982, a výsledky ostatních zemí, kde k podobnému snižování daní nedošlo. Tuto komparaci následně zopakovali pro každý případ výrazného snížení zdanění bohatých v 18 vyspělých zemích OECD mezi lety 1965-2015.
"Naše výsledky ukazují, že v zemích, které zavedly velké snížení daní, nejbohatší procento zvýšilo v nadcházejících letech podíl svých příjmů," pokračují Hope Limberg. Upozorňují, že pět let po daňové reformně byl výsledkem nárůst podílu celostátních příjmů, které směřují k nejbohatšímu procentu obyvatel, a to o 0,8 %, zatímco například ve Spojených státech směřovalo k nejchudším 10 % obyvatelům pouze 1,8 % celostátních příjmů.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Výzkumníci z King's College proti tomu nezaznamenali větší efekt snížení daní na hospodářský růst a nezaměstnanost. Zdůrazňují, že HDP na obyvatele a míra nezaměstnanosti byly v zemích, které snížily daně bohatým, po pěti letech téměř prakticky stejné jako v zemích, které tak neučinily.
Účet za koronavirus mohou zaplatit bohatí
Mnoho analytiků a politiků věří, že v nadcházejících letech budou muset daně růst, aby se zajistila udržitelnost veřejných financí, deklarují Hope a Limberg. Konstatují, že vyšší zdanění bohatých by mohlo pomoci financovat zásadní a potenciálně dlouhodobou expanzi vládních výdajů a sociální ochrany, čehož jsme svědky během pandemie.
Vyšší zdanění bohatých může také pomoci řešit zdravotní a ekonomické nerovnosti, které koronavirus a jeho hospodářské dopady jen prohloubily, míní akademici. Vyzdvihují, že takové zvýšení daní není bezprecedentní a historicky k němu docházelo během válek a ekonomických katastrof, tudíž koronavirová krize může mít podobný efekt.
Výzkum Hopea a Limberga především ukázal, že ekonomický smysl nízkého zdanění bohatých není velký. "Velké snižování daní pro bohaté od 80. let zhoršilo příjmovou nerovnost, aniž by posílilo hospodářský výkon. To může být vítaná zpráva pro stoupence vyššího zdanění bohatých v důsledku pandemie," uzavírají autoři komentáře.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Ekonomika , Daně , nejbohatší lidé světa , peníze
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě