Klíčová role dronů ve válce. Ukrajinci s nimi plánují velkou protiofenzivu

Ukrajinské ozbrojené síly po několik týdnů hovořily o začátku protiofenzívy na jihu země. Vysoký důstojník ukrajinské armády oznámil, že chtějí během několika týdnů převzít Cherson zpět pod kontrolu. Namísto útoku velkého rozsahu však předpokládá osvojení jiné strategie, v níž sehrají hlavní roli malé jednotky dronů.

Člen ukrajinských speciálních operačních sil má oči přilepené k monitoru a obsluhuje dron letící nad ruskými pozicemi. Pak spatří obrněné vozidlo skryté v zákopech. „Střílejte, až budete připraveni,“ zní ve vysílačce. Ruské linie jsou jen 3 kilometry daleko a tento voják navíc musí skrývat svou identitu. Říká si Maverick podle hlavní postavy z filmu Top Gun. Úkolem Mavericka a jeho týmu je identifikace potenciálních cílů a předání jejich souřadnic. O zbytek se postará dělostřelectvo.

„Toto je válka dělostřelectva, vyspělých zbraní a mysli. Vojáci jsou stále důležití, ale úspěch většinou závisí na raketách, dělech a leteckých úderech,“ říká pro britský server BBC generálmajor ukrajinské armády Dmytro Marchenko. Ten na jaře pomohl při úspěšné organizaci obrany jihu města Mykolajiv proti ruskému útoku. „Není to jako druhá světová válka, kdy jedna velká armáda napadala druhou,“ upozorňuje.

Na tuto taktiku se ruská ofenzíva spoléhala na jihu a východě Ukrajiny. Nelítostné salvy dělostřelectva okupantů ničily vše, co jim stálo v cestě. Nešlo jen o vojenské pozice, ale také obydlené oblasti.

Podle ukrajinských úřadů Rusové na jih posílají dalších 30 taktických praporů, což znamená asi 22 000 vojáků. Připravují se na protiofenzivu, o které Ukrajinci již po delší dobu mluví. Obavy v řadách okupantů vzbuzují nově přivezené raketové systémy HIMARS a M270 z USA. Umožňují obráncům zasahovat ještě vzdálenější cíle než dřív. Ukrajinci však upozorňují, že tyto systémy se budou hodit spíše na likvidaci protivzdušných systémů, muničních skladů a zásobovacích tras nepřítele.

Marchenko upozorňuje na potřebu prorazit ruskou statickou defenzivní strategii. „Musíme mít třikrát více vojenské síly, zbraní a děl. Bohužel, nyní takovou výhodu nemáme. Proto musíme postupovat nestandardně. Chceme je vytáhnout z jejich statických pozic a vyrovnat tak síly,“ míní důstojník ukrajinské armády.

Jedna ze zmíněných nestandardních taktik zahrnuje úzkou spolupráci dělostřelectva se skupinami vzdušného průzkumu. To by podle Marchenka mohlo pomoci rozdělit ruské síly na menší skupiny, které následně obránci obklíčí bez větších ztrát. V případě otevřené ozbrojené konfrontace by ztráty byly daleko vyšší. „Překročili jsme řeku Inhulec a nyní se snažíme rozprostřít síly a zásobit je vybavením. Poté chceme rozdělit ruské síly na dvě skupiny, Kachovku a Cherson,“ pokračuje. Klíčovou fází ukrajinské strategie je rozdvojení zásobovacích tras na jihu.

„V Chersonské oblasti jsme za poslední dva týdny zlikvidovali více než 20 muničních skladů. Vedle nich jsme odstřelili několik strategicky důležitých mostů a zneškodnili mnoho velitelských a kontrolních center okupačních sil,“ vypočítává Marchenko.

Mosty přes Dněpr byly průběžně několikrát zasaženy v okolí Chersonu a Nové Kachovky již od července. Nedávné exploze na letecké základně a muničním skladu na Krymu vypadají jako část stejného plánu, ačkoli se k útokům ukrajinská armáda nepřihlásila.

Identifikace podobných cílů a řízení dělostřeleckých útoků je nebezpečná práce. Maverick a jeho spolubojovníci pozorně monitorují ruská vozidla, u nichž věří, že by mohly poškodit ukrajinské komunikační signály.

Piloti dronů popsali, že se nejblíže s létajícím strojem dostali k cíli na 15 metrů. Až poté ruské jednotky odpověděly. Následně děsivý hvizd nepřítelova granátu pošle všechny zpět do bezpečí hangáru.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Drony Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 55 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy