Koronakrize je příležitostí pro systémové změny, soudí papež František. Církev má svět "zpomalit"

Koronavirová krize je vhodným momentem pro přehodnocení priorit a lidstvo se po ní nemůže vrátit ke starým politickým a ekonomickým systémům. V eseji publikované americkým deníkem The New York Times (NYT) tento názor vyjadřuje papež František. Podle hlavy katolické církve musí svět "zpomalit" a nalézt lepší způsob soužití. Dnes je prý více rozdělený než v minulosti, ačkoli je více propojený.

"Toto je chvíle pro velké sny, pro přehodnocení našich priorit: čeho si ceníme, co chceme, co hledáme," píše František. "Nemůžeme se vrátit k falešným zárukám politických a ekonomických systémů, které jsme měli před krizí," pokračuje 83letý rodák z Buenos Aires.

Svět podle něj potřebuje hospodářské modely, které poskytnou všem přístup k základním potřebám, jako jsou půda, střecha nad hlavou a práce. Politika by zase z jeho pohledu měla "integrovat a vést dialog s chudými, vyloučenými a zranitelnými". "Musíme zpomalit, ohlédnout se a navrhnout lepší způsoby společného života na této planetě," míní papež.

Slova publikovaná ve čtvrtek na webu NYT jsou převzatá z nové knihy, která je společným dílem Františka a jeho životopisce Austena Ivereigha. Dílo s názvem Let Us Dream vychází příští úterý a podle nakladatelství Simon & Schuster se jedná o "povznášející a praktickou knihu", která vysvětluje, proč dnešní svět potřebuje zásadní změny.

Podle čerstvě zveřejněné eseje pandemie odhalila paradox, "že ačkoli jsme více propojení, jsme také více rozdělení". Stejně vážných krizí, jako je ta způsobená šířením koronaviru, je přitom podle papeže nespočet. "Jen jsou od některých z nás tak vzdálené, že se můžeme tvářit, jako by neexistovaly," uvádí, načež odkazuje na krvavé konflikty v různých koutech světa, chudobu či na klimatickou změnu.

František kromě toho v textu komentuje i zavádění karanténních opatření, většina vlád podle něj postupovala zodpovědně, když přistoupily k tvrdým krokům ve snaze potlačit šíření viru. Papež následně kritizuje protesty proti restrikcím a nedodržování pravidel. Odmítá, že by "opatření, která vlády musí zavést pro dobro lidu", představovala útok na osobní svobody.

"Pro některé je příliš snadné vzít jistou myšlenku, v tomto případě osobní svobodu, a proměnit ji v ideologii, vytvořit prizma, skrze které posuzují veškeré dění," míní hlava katolické církve.

Související

Více souvisejících

Papež František Vatikán římskokatolická církev Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 41 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy