NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama, konstatují geoložky Rachel Holmesová a Alice Fugagnoliová a paleobiolog Jan Zalasiewicz v komentáři pro server The Conversation. Pokládají ale otázku, jak lze pandemii hodnotit z hlediska miliard let vývoje Země.
Nepřímé stopy
Odpověď podle vědců zasazuje současné lidské drama do větší perspektivy a může být kritická k naší budoucnosti. "Pandemie nezanechá přímou stopu virů, aby je zkoumali budoucí geologové, protože viry nefosilizují," vysvětlují autoři komentáře. Dodávají, že z fosilií obětí bude zřejmě těžké určit příčinu smrti.
Nalézt půjde nepřímé náznaky, například zvýšený výskyt konkrétních technofosilií, jako jsou miliardy roušek a rukavic, které jsou nyní celosvětově vyhazovány do přírody a vstupují do geologického cyklu, uvádějí odborníci. Dodávají, že jde o plasty, které jsou odolné a snadno fosilizují.
Fosilizace může mít různé podoby a relativně neporušené rukavice a roušky se mohou nahromadit v říčním podloží a na dně jezer, kde je časem pokryjí další sedimenty a stanou se fosilií v nově formovaných horninách, vysvětlují vědci. Podotýkají, že jiné roušky a rukavice se dostanou do oceánu a doplují ke vzdáleným břehům, což ukazuje nárůst použitých osobních ochranných pomůcek na plážích.
Další roušky a rukavice se přidají k ostrovům plastů v oceánech, kde se časem rozpadnou a jejich částečky pozvolna potopí a spolu s bezpočtem miliard mikroplastů zapadnou do bahna hluboko na dně, konstatují Holmesová, Fugagnoliová a Zalasiewicz. Zdůrazňují, že pro nás a mnoho dalších generací půjde o velký environmentální problém, který se přidá k milionům různých technofosilií.
Zvyšuje se tedy šance, že bystrý paleontolog v daleké budoucnosti zachytí signály o událostech roku 2020, soudí odborníci. Odkazují na skutečnost, že momentálně roste znečištění plasty, zatímco ubývá uhlíkových emisí, které bude zachytitelné ve fosilizovaných stopách atmosférického CO₂ v polárních ledových vrstvách.
"Zatím je však tento úbytek malý," píšou autoři komentáře. Poukazují, že se však snížila i koncentrace dalších skleníkových plynů, například oxidu dusíku, což by mohlo poskytnou další fosilní stopu, navíc vzduch je čistší a jezerní sedimenty mohou na krátkou dobu vykazovat méně fosilizovaných smogových částic.
Budoucnost vepsaná v kameni
Pokles emisí má pozitivní dopad na oceány, upozorňují vědci. Připomínají, že s globálním obchodem a lodní dopravou se do všech koutů světa v posledních letech rozšířily invazivní druhy, například slávička mnohotvárná, což formuje flóru a faunu antropocénu. Na tom se podle expertů nic nezmění, ale úbytek rybolovu a lodní dopravy v souvislosti s koronavirem může tuto paleontologickou stopu oslabit a zpomalit šíření nových invazivních druhů mezi světovými přístavy.
Stopy po tomto zpomalení budou jemné a pokud ze ekonomika nastartuje, jak předpovídá Mezinárodní měnový fond, možná veškeré důkazy zamete, uvádějí Holmesová, Fugagnoliová a Zalasiewicz. Obávají se, že může být hůř, protože nové zákony, které mají podpořit stavebnictví, omezují ochranu přírody a ohrožují dosud chráněné živočichy, jako čolka velkého, kterého britský premiér Boris Johnson označil za ekonomickou přítěž.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Vědci se obávají, že to bude znak dopadů současné pandemie, protože státy se globálně snaží zvýšit výrobu a odstraňování zelených opatření omezujících rozvoj infrastruktury, které má nastartovat ekonomiku, urychlí konec většího množství ohrožených druhů a již probíhající masové vymírání.
"Skutečným geologickým dopadem ale bude, pokud by pandemie zafungovala jako katalyzátor změny důsledků společnosti pro planetu, například prostřednictvím dekarbonizace světového průmyslu," pokračují autoři komentáře. Odkazují na filozofa Bruno Latoura, který za hlavní lekci pandemie označil poznání, že globální ekonomická mašinerie se může zastavit, stejně jako na bývalou šéfku klimatické konvence OSN Christianu Figuerasovou, podle níž je možné využít ekonomického zotavení k transformaci průmyslu a omezení emisí.
Pokud by nedošlo k návratu "do normálu", ale byla realizována nová zelená opatření, pak by se geologické stopy pandemie mohly stát trvalými, naznačují odborníci. V praxi by podle nich vypadaly tak, že omezování emisí skleníkových plynů by se promítlo nejen v ledu a jezerních sedimentech, ale také v korálech, letokruzích a stalagmitech po celém světě.
Investice do posílení a obnovy ekosystému by se ekonomicky vyplatily, zvýšily sociální spravedlnost i diverzitu rostlin a živočichů, jejichž kosti, lastury a pyl skončí v sedimentačních vrstvách, tvrdí vědci. Soudí, že rozvoj oběhové ekonomiky v reakci na současnou recesi by mohl zpomalit a nakonec zastavit záplavu jednorázovými plasty.
Budoucí test kyselosti vrstev hornin, které se nyní začínají formovat, tak ukáže buď urychlení trendů, které s sebou přinesl antropocén, nebo naopak úkrok z cesty k potenciální "horké Zemi" směrem k nové stabilitě, deklarují experti. "Budoucnost zatím není vepsána v kameni, ale z velmi dlouhodobého hlediska nám kameny prozradí, kterou cestou jsme se kolektivně vydali," uzavírají svůj komentář.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Vědci , životní prostředí , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 30 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák