Koronavirus: Většina Anglie bude mít přísnější režim, až skončí plošná uzávěra

Většina Anglie bude čelit přísnějším opatřením poté, co příští týden skončí celoplošná uzávěra. Podle serveru BBC to dnes uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock při prezentaci fungování nového systému restrikcí, který začátkem prosince nahradí dosavadní plošnou uzávěru.

Kvůli strmému nárůstu počtu nových případů koronavirové nákazy nařídil na konci října premiér Boris Johnson celoplošnou uzávěru v Anglii. Její platnost skončí 2. prosince. Opatření vyvolalo vlnu nevole mezi podnikateli i některými členy Johnsonovy Konzervativní strany. Vláda bude nyní opět prosazovat regionální přístup, stejně jako před říjnovou uzávěrou.

Velká část středoanglického regionu Midlands, Severovýchodní a Severozápadní Anglie a rovněž hrabství Kent bude ve třetí, tedy nejpřísnější z celkem tří úrovní koronavirových restrikcí. Většina území Anglie včetně Londýna či Liverpoolu bude ve druhém stupni a pouze tři regiony - ostrov Wight, souostroví Scilly a hrabství Cornwall - budou v nejnižší úrovni.

Nový systém podle BBC zahrnuje přísnější pravidla pro pohostinství. Oproti současnému stavu bude více regionů podléhat přísnějším opatřením proti šíření koronaviru.

"Naděje je na obzoru, ale musíme ujít ještě kus cesty. My všichni musíme napřít veškeré síly," řekl Hancock před britskými poslanci. Zasedání parlamentu se osobně zúčastnil také premiér Johnson, který dnes ukončil 11denní preventivní izolaci po kontaktu s nakaženým zákonodárcem.

V oblastech v prvním, tedy nejméně rizikovém, stupni se bude smět stýkat nejvýše šest lidí, a to venku i vevnitř. Hospody budou moci fungovat bez omezení do 23:00. Tribuny na sportovních utkáních budou moci být zaplněny nejvýše z 50 procent. Maximální počet diváků bude 4000.

V oblastech zařazených do druhé úrovně budou setkání v šesti lidech povolena pouze venku, například soukromých zahradách či zahrádkách restaurací. Otevřít budou moci obchody, posilovny či kadeřnictví. Hospody budou smět obnovit provoz pouze za předpokladu, že servírují jídlo. Alkohol se bude smět podávat pouze k pokrmu. Sportovní utkání bude moci sledovat 50 procent z kapacity diváků, maximálně však 2000. S omezeními se budou moci opět konat bohoslužby či svatby.

Ve třetím stupni budou setkání možná pouze na veřejných místech, jako jsou parky či pláže. Restaurace budou moci fungovat pouze přes výdejní okénko či rozvážku. Sportovním utkáním nebudou smět přihlížet žádní diváci. Vláda nedoporučuje cestovat do ani z těchto oblastí.

O zařazení do jednotlivých stupňů bude rozhodovat kombinace faktorů, jako je počet nakažených lidí starších 60 let, podíl pozitivních testů, naplněnost kapacit místních nemocnic či rychlost nárůstu nebo poklesu počtu infikovaných.

Nový systém se vztahuje pouze na Anglii - Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Matt Hancock (britský politik) Boris Johnson Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy