Krutá zima může hrát Rusku do karet, upozornila AFP

Zatímco na Ukrajině pokračují boje, Evropané se připravují na protivníka, který je stejně nejistý jako nezvladatelný: zimu, jejíž nápor hrozí příděly energie a výpadky proudu. Podle některých analytiků by obzvláště chladná a dlouhotrvající zima ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi určitě prospěla vzhledem k tomu, že Moskva v odvetě za západní podporu Kyjevu drasticky omezila dodávky plynu do Evropy, napsala agentura AFP.

V posledních letech zažila západní Evropa obzvláště krutou zimní sezonu na přelomu let 2010 a 2011 a takzvanou sibiřskou zimu v roce 2018, která zabila desítky lidí a způsobila velká přerušení dopravy. Pokud se to stane znovu, mohlo by to v souvislosti s nedostatkem ruského plynu, který představuje významnou část energetických dodávek pro některé evropské země, způsobit velké potíže, jejichž důsledkem by mohlo být oslabení odhodlání Evropské unie podpořit Ukrajinu.

"Energie je jednoranná zbraň a právě vystřelila," řekl válečný historik a bezpečnostní expert Eliot A. Cohen z Centra pro strategická a mezinárodní studia na americké Univerzitě Johnse Hopkinse.

Řada vlád vyzvala domácnosti a podniky, aby ztlumily topení a šetřily energiemi v rámci evropského plánu na snížení spotřeby plynu v letošní zimě nejméně o 15 procent oproti průměru za posledních pět let. Sedmadvacítka rovněž urychlila naplňování svých strategických rezerv, i když to znamená platit vysoké ceny za plyn Alžírsku, Kataru, Norsku nebo USA.

Evropská unie je tak nyní s přibližně 90 procenty naplněných rezerv dobře vybavena k zajištění energetické bezpečnosti pro své občany. Zejména proto, že se očekávají "normální" povětrnostní podmínky, uvedl Alírezá Nahví z poradenské společnosti Wood Mackenzie.

Toto zabezpečení je ale nejisté a krutější zima než obvykle by představovala Damoklův meč. S ohledem na tuto skutečnost mnoho průmyslových i politických činitelů sleduje Evropské centrum pro střednědobou předpověď (ECMWF).

Organizace, vybavená superpočítači schopnými shromažďovat data z různých národních meteorologických služeb, je mimo jiné zodpovědná za vypracování klouzavých tříměsíčních předpovědí prostřednictvím své služby Copernicus Climate Change Service (C3S).

"Letos je tato otázka jednoznačně předmětem geopolitického zájmu," řekl šéf služby Carlo Buontempo před čtvrtečním zveřejněním prognóz na období od listopadu do ledna. Na úplně přesné předpovědi je sice ještě příliš brzy, ale první dostupné údaje naznačují, že zima bude celkově mírná, i když v listopadu a prosinci hrozí brzké ochlazení.

"Záleží na směru větru. Pokud se od poloviny listopadu do prosince objeví silný vítr z východu a sníh nad Evropou, bude to mít určitě vliv na poptávku po plynu, ceny a geopolitiku," říká Buontempo. Na druhou stranu je Atlantický oceán po rekordně teplém létě v Evropě teplejší než obvykle a západní větry by mohly udržet mírné teploty.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nedávno spočítala, že při průměrných teplotách a za předpokladu, že poptávka po plynu se letos sníží přibližně o devět procent, se Evropa obejde bez větších problémů.

Pokud však "bude zima o deset procent chladnější než obvykle, evropská plynárenská soustava bude pod tlakem", varuje Gergely Molnar, který v IEA pracuje jako analytik.

Nepřehlédnutelným faktorem bude výše zásob, které se nacházejí především ve vyčerpaných plynových polích nebo vodonosných vrstvách. Tyto rezervy mohou být naplněny asi z 90 procent, ale jsou těžko dostupné, protože s vyčerpáním zásob se tlak snižuje, takže posledních 30 procent se těžko těží.

Pozdní ochlazení v únoru nebo březnu, kdy je tlak nízký, je "Achillovou patou bezpečnosti evropských dodávek plynu", varovala IEA.

Související

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 
Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA Komentář

Úpadek amerického vlivu. Je ohrožena pozice nejmocnější země světa?

Americká pozice světové velmoci se otřásá v základech. Zatímco Čína rychle roste a vojensky dominuje v Jihočínském moři, USA ztrácejí vliv v různých koutech světa, od Blízkého východu až po Latinskou Ameriku. Výsledkem je narůstající geopolitická izolace a úpadek hegemonie.

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda válka na Ukrajině Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

před 3 hodinami

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

před 8 hodinami

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 11 hodinami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 12 hodinami

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 12 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy