Kyjev zvažuje žádost o vyslání sil OSN na Donbas, minské mírové dohody konflikt nevyřešily

Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud uplatňování minských mírových dohod nepřinese žádné výsledky. V kyjevském rozhlasu to dnes řekl ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. O žádosti rozhodne prezident Volodymyr Zelenskyj, ministerstvo ji ale doporučí, řekl podle ukrajinské agentury Unian.

"Jakmile uvidíme, že v rámci Minska se nic neděje, můžeme zvážit tento krok," konstatoval Prystajko. Minské mírové dohody, uzavřené v běloruské metropoli v roce 2015, ukládají bojujícím stranám na východě Ukrajiny zastavení palby a stanoví podmínky nového správního uspořádání povstaleckých zón založeného na poměrně rozsáhlé autonomii.

Vyslání mírotvorců OSN na Donbas připouští Kyjev i Moskva, obě země ale mají rozdílné představy o jejich rozmístění. Podle Ruska by měly síly OSN střežit hlavně frontovou linii mezi povstalci a ukrajinskou armádou, Ukrajina doporučuje, aby byly vyslány na část ukrajinsko-ruské hranice, kterou Kyjev nekontroluje.

Vůči textu minských mírových dohod má ukrajinské vedení stále silnější výhrady. Kyjev dal před několika dny najevo, že připravuje návrh na jejich změnu, hotov má být do jara příštího roku. Moskva ale trvá na tom, že minské dohody v jejich nynějším znění nemají alternativu.

O řešení donbaského konfliktu minulé pondělí jednali v Paříži nejvyšší představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Na jednání byla dohodnuta výměna zajatců mezi Kyjevem a povstalci, která by se měla uskutečnit do konce roku. K většímu sblížení stanovisek mezi Ukrajinou a Ruskem ale při jednání nedošlo.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Rusko OSN Vadym Prystajko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 49 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy