Lavrov řeší rozdílný pohled Ruska a Polska na válku. Co se stane v Izraeli?

Polsko se snaží přesvědčit západní představitele, aby příští týden na připomínkových akcích v Izraeli k uctění památky obětí holokaustu ve svých vystoupeních podpořili postoj Polska proti pohledu Ruska na druhou světovou válku. V Moskvě to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že nepojede do Izraele na připomínkové akce k 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi sovětskou armádou. Varšavě vadí, že organizátoři setkání v jeruzalémském památníku holokaustu Jad Vašem nedali Dudovi prostor vystoupit s projevem, zatímco ruský prezident Vladimir Putin má patřit k hlavním řečníkům. Česko bude na akci zastupovat premiér Andrej Babiš.

"Příští týden se v Jeruzalémě uskuteční mezinárodní akce k uctění památky obětí holokaustu, které se mimo jiné zúčastní i prezident Putin. Víme jistě, že naši polští kolegové - ač prezident Duda už oznámil, že se této akce nezúčastní - se snaží přesvědčit západní účastníky tohoto ceremoniálu - a budou tam USA a někteří vedoucí západní představitelé -, aby ve svých vystoupeních přednesli polský pohled na přístup Ruska ke druhé světové válce," uvedl Lavrov na tiskové konferenci věnované bilanci činnosti ruské diplomacie v uplynulém roce.

"Takové metody jsou naprosto nevhodné vzhledem k události, v jejímž rámci budou použity," zdůraznil ministr.

Lavrov, který je po středeční demisi vlády zatím úřadujícím šéfem ruské diplomacie, se mimo jiné rovněž znovu kriticky vyjádřil k rušení památníků věnovaných sovětským vojákům padlým ve druhé světové válce v Polsku. V této souvislosti ocenil prezidenta České republiky. "Plně sdílím pozici těch, včetně českého prezidenta Miloše Zemana, kteří se vyslovují proti ničení památníků této války," řekl Lavrov bez dalšího.

Zeman loni v září označil za ostudu rozhodnutí zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit pomník maršála Ivana Koněva. "Je to naše ostuda, protože ať byl Koněv, jaký byl, byl to symbol těch vojáků, kteří mimo jiné padli i při osvobozování Prahy," řekl prezident v komentáři vysílaném televizí Barrandov.

Mezi Varšavou a Moskvou se rozhořel verbální konflikt kolem druhé světové války poté, co ruský prezident Vladimir Putin v prosinci popuzeně reagoval na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Šéf Kremlu při tom mimo jiné obvinil Varšavu z podílu na vypuknutí války, když se Polsko po mnichovské dohodě z roku 1938 podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Polský premiér a následně i parlament Putinovi poté vyčetli, že záměrně lže. Sejm ve své rezoluci zároveň zdůraznil stanovisko, že bezprostřední příčinou války byl Pakt Ribbentrop-Molotov, uzavřený 23. srpna 1939 mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov Rusko Polsko II. světová válka Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy