Lockdowny vyhlašované vládami kvůli pandemii nemoci covid-19 mohou vyvolat posun společnosti k většímu autoritářství. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server The Guardian konzultant Torsten Bell, ředitel britského nezávislého think tanku Resolution Foundation.
Veřejné nálady ovlivňují vládu, vláda ovlivňuje veřejné nálady
"Víme, že vlády jsou ovlivňovány veřejným míněním," připomíná autor komentáře. Obratem doplňuje, že bychom neměli zapomínat, že to platí i obráceně a vládní politika může změnit společnost.
Veřejné mínění zjevně dokáže ovlivnit veřejnou politiku, konstatuje konzultant, který v minulosti pracoval pro britskou Labouristickou stranu. Doplňuje, že to je věc, okolo které se točí celá demokracie, nebo přinejmenším zainteresované skupiny, jež se na ní podílejí.
Na druhou stranu se ukazuje, že vztah mezi politikou a veřejným míněním je dvousměrný, vyzdvihuje ředitel think tanku Resolution Foundation. Deklaruje, že vládní opatření dokážou podobným způsobem ovlivňovat veřejné mínění.
Jako příklad platnosti tohoto tvrzení uvádí Torsten Bell závěry nového výzkumu, který se zaměřil na ochotu německého obyvatelstva nechat se očkovat proti nemoci covid-19.
Němečtí respondenti byli v rámci uvedeného průzkumu dotazováni, nakolik by souhlasili s podstoupením vakcinace v případě různých postojů své vlády, nastiňuje autor komentáře. Shrnuje výsledek, podle kterého naprosto jasná většina účastníků zaujala pozitivnější postoj k očkování proti covidu-19, pakliže by probíhalo na dobrovolné bázi a nebylo povinné.
"Tento rozdíl odráží jejich reakci na vládní přístup," interpretuje výsledky Torsten Bell. Podotýká, že za rozdílem naopak nestojí různé informace o přínosech a rizicích postoupení očkování proti covidu-19.
Touha po Velkém bratrovi
Ochotu nechat se naočkovat proti zmíněné nemoci spojuje ředitel Resolution Foundation také s důvěrou společnosti ve veřejné instituce. Domnívá se tak, že úspěch, který zaznamenala vakcinační kampaň například ve Spojeném království, rozhodně nelze přičíst pouhé dostupnosti očkování. Autora komentáře na výše zmíněném výzkumu nicméně zaujal ještě další faktor.
Závěry totiž odhalily, že ochota mladších Němců podstoupit očkování se napříč zemí příliš neliší, ale jinak tomu je těch obyvatel, kterým bylo v době pádu berlínské zdi alespoň dvacet let, upozorňuje Torsten Bell. Vysvětluje, že těmto Němcům z území bývalé NDR vadila případná očkovací povinnost výrazně méně než jejich stejně starým spoluobčanům pocházejícím ze západního Německa.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Autoři výzkumu na základě těchto zjištění naznačují, že postoj k případnému povinnému očkování formuje právě zkušenost života v autoritářském režimu, uvádí konzultant. Doplňuje, že kvůli ní mohou starší východní Němci více podporovat opatření ve formě nařízení.
"Momentálně si nemyslím, že by nás všechny osmnáct měsíců pandemických lockdownů posunulo k autoritářství," píše autor komentáře. Zároveň ale odkazuje na aktuální průzkum společnosti Ipsos Mori, který zjistil, že téměř pětina britských respondentů podporuje zachování zákazu vycházení po desáté hodině večerní, a to i po odeznění současné pandemie.
Torsten Bell v tomto světle závěrem přemítá, zda by přece jen nebyly na místě větší obavy, zda pandemické restrikce přece jen nepodnítily ve společnosti touhu po "Velkém bratrovi".
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Německo , demokracie , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
včera
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
včera
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
včera
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
včera
Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození
včera
Slovensko čelí masivnímu kybernetickému útoku, oznámil Fico těsně před demonstracemi
včera
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
včera
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
včera
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
včera
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
včera
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
včera
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
včera
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
včera
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
včera
Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít
včera
Výhled počasí pro pololetní prázdniny. Zásadní změna se neočekává
23. ledna 2025 21:56
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
23. ledna 2025 20:30
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
23. ledna 2025 19:51
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
23. ledna 2025 19:08
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
Středočeští hasiči neměli v noci ze středy na čtvrtek poklidnou službu. Vyjížděli totiž k požáru haly v Brandýse nad Labem. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. Požár se po půlnoci podařilo lokalizovat. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě