Lockdowny vyhlašované vládami kvůli pandemii nemoci covid-19 mohou vyvolat posun společnosti k většímu autoritářství. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server The Guardian konzultant Torsten Bell, ředitel britského nezávislého think tanku Resolution Foundation.
Veřejné nálady ovlivňují vládu, vláda ovlivňuje veřejné nálady
"Víme, že vlády jsou ovlivňovány veřejným míněním," připomíná autor komentáře. Obratem doplňuje, že bychom neměli zapomínat, že to platí i obráceně a vládní politika může změnit společnost.
Veřejné mínění zjevně dokáže ovlivnit veřejnou politiku, konstatuje konzultant, který v minulosti pracoval pro britskou Labouristickou stranu. Doplňuje, že to je věc, okolo které se točí celá demokracie, nebo přinejmenším zainteresované skupiny, jež se na ní podílejí.
Na druhou stranu se ukazuje, že vztah mezi politikou a veřejným míněním je dvousměrný, vyzdvihuje ředitel think tanku Resolution Foundation. Deklaruje, že vládní opatření dokážou podobným způsobem ovlivňovat veřejné mínění.
Jako příklad platnosti tohoto tvrzení uvádí Torsten Bell závěry nového výzkumu, který se zaměřil na ochotu německého obyvatelstva nechat se očkovat proti nemoci covid-19.
Němečtí respondenti byli v rámci uvedeného průzkumu dotazováni, nakolik by souhlasili s podstoupením vakcinace v případě různých postojů své vlády, nastiňuje autor komentáře. Shrnuje výsledek, podle kterého naprosto jasná většina účastníků zaujala pozitivnější postoj k očkování proti covidu-19, pakliže by probíhalo na dobrovolné bázi a nebylo povinné.
"Tento rozdíl odráží jejich reakci na vládní přístup," interpretuje výsledky Torsten Bell. Podotýká, že za rozdílem naopak nestojí různé informace o přínosech a rizicích postoupení očkování proti covidu-19.
Touha po Velkém bratrovi
Ochotu nechat se naočkovat proti zmíněné nemoci spojuje ředitel Resolution Foundation také s důvěrou společnosti ve veřejné instituce. Domnívá se tak, že úspěch, který zaznamenala vakcinační kampaň například ve Spojeném království, rozhodně nelze přičíst pouhé dostupnosti očkování. Autora komentáře na výše zmíněném výzkumu nicméně zaujal ještě další faktor.
Závěry totiž odhalily, že ochota mladších Němců podstoupit očkování se napříč zemí příliš neliší, ale jinak tomu je těch obyvatel, kterým bylo v době pádu berlínské zdi alespoň dvacet let, upozorňuje Torsten Bell. Vysvětluje, že těmto Němcům z území bývalé NDR vadila případná očkovací povinnost výrazně méně než jejich stejně starým spoluobčanům pocházejícím ze západního Německa.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Autoři výzkumu na základě těchto zjištění naznačují, že postoj k případnému povinnému očkování formuje právě zkušenost života v autoritářském režimu, uvádí konzultant. Doplňuje, že kvůli ní mohou starší východní Němci více podporovat opatření ve formě nařízení.
"Momentálně si nemyslím, že by nás všechny osmnáct měsíců pandemických lockdownů posunulo k autoritářství," píše autor komentáře. Zároveň ale odkazuje na aktuální průzkum společnosti Ipsos Mori, který zjistil, že téměř pětina britských respondentů podporuje zachování zákazu vycházení po desáté hodině večerní, a to i po odeznění současné pandemie.
Torsten Bell v tomto světle závěrem přemítá, zda by přece jen nebyly na místě větší obavy, zda pandemické restrikce přece jen nepodnítily ve společnosti touhu po "Velkém bratrovi".
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Německo , demokracie , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě