NÁZOR: Lockdowny živí autoritářské nálady? Konzultant upozornil na zarážející průzkumy

Lockdowny vyhlašované vládami kvůli pandemii nemoci covid-19 mohou vyvolat posun společnosti k většímu autoritářství. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server The Guardian konzultant Torsten Bell, ředitel britského nezávislého think tanku Resolution Foundation.

Veřejné nálady ovlivňují vládu, vláda ovlivňuje veřejné nálady

"Víme, že vlády jsou ovlivňovány veřejným míněním," připomíná autor komentáře. Obratem doplňuje, že bychom neměli zapomínat, že to platí i obráceně a vládní politika může změnit společnost.

Veřejné mínění zjevně dokáže ovlivnit veřejnou politiku, konstatuje konzultant, který v minulosti pracoval pro britskou Labouristickou stranu. Doplňuje, že to je věc, okolo které se točí celá demokracie, nebo přinejmenším zainteresované skupiny, jež se na ní podílejí.  

Na druhou stranu se ukazuje, že vztah mezi politikou a veřejným míněním je dvousměrný, vyzdvihuje ředitel think tanku Resolution Foundation. Deklaruje, že vládní opatření dokážou podobným způsobem ovlivňovat veřejné mínění.

Jako příklad platnosti tohoto tvrzení uvádí Torsten Bell závěry nového výzkumu, který se zaměřil na ochotu německého obyvatelstva nechat se očkovat proti nemoci covid-19.  

Němečtí respondenti byli v rámci uvedeného průzkumu dotazováni, nakolik by souhlasili s podstoupením vakcinace v případě různých postojů své vlády, nastiňuje autor komentáře. Shrnuje výsledek, podle kterého naprosto jasná většina účastníků zaujala pozitivnější postoj k očkování proti covidu-19, pakliže by probíhalo na dobrovolné bázi a nebylo povinné.

"Tento rozdíl odráží jejich reakci na vládní přístup," interpretuje výsledky Torsten Bell. Podotýká, že za rozdílem naopak nestojí různé informace o přínosech a rizicích postoupení očkování proti covidu-19.

Touha po Velkém bratrovi

Ochotu nechat se naočkovat proti zmíněné nemoci spojuje ředitel Resolution Foundation také s důvěrou společnosti ve veřejné instituce. Domnívá se tak, že úspěch, který zaznamenala vakcinační kampaň například ve Spojeném království, rozhodně nelze přičíst pouhé dostupnosti očkování. Autora komentáře na výše zmíněném výzkumu nicméně zaujal ještě další faktor.

Závěry totiž odhalily, že ochota mladších Němců podstoupit očkování se napříč zemí příliš neliší, ale jinak tomu je těch obyvatel, kterým bylo v době pádu berlínské zdi alespoň dvacet let, upozorňuje Torsten Bell. Vysvětluje, že těmto Němcům z území bývalé NDR vadila případná očkovací povinnost výrazně méně než jejich stejně starým spoluobčanům pocházejícím ze západního Německa.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Autoři výzkumu na základě těchto zjištění naznačují, že postoj k případnému povinnému očkování formuje právě zkušenost života v autoritářském režimu, uvádí konzultant. Doplňuje, že kvůli ní mohou starší východní Němci více podporovat opatření ve formě nařízení.

"Momentálně si nemyslím, že by nás všechny osmnáct měsíců pandemických lockdownů posunulo k autoritářství," píše autor komentáře. Zároveň ale odkazuje na aktuální průzkum společnosti Ipsos Mori, který zjistil, že téměř pětina britských respondentů podporuje zachování zákazu vycházení po desáté hodině večerní, a to i po odeznění současné pandemie.

Torsten Bell v tomto světle závěrem přemítá, zda by přece jen nebyly na místě větší obavy, zda pandemické restrikce přece jen nepodnítily ve společnosti touhu po "Velkém bratrovi".

Související

Lidé v centru Prahy

Strach z covidu je minulostí. Češi se nejvíc obávají války

Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války, odpověděla tak téměř třetina lidí. Následují zdražování a zhoršení životní úrovně. Naopak covidu-19 se už obávalo pouhé jedno procento dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo demokracie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 9 minutami

před 25 minutami

před 26 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí

Turecko a Sýrii dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 568 mrtvých. Bilance se zvýšila poté, co ji aktualizoval turecký vicepremiér Fuat Oktay, a pravděpodobně dále poroste. Zraněných jsou tisíce. Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov. Záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Různé země přicházejí s nabídkami pomoci.

před 1 hodinou

Dívky, ilustrační fotografie

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

před 2 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy