Lukašenko nechával vraždit oponenty? Bývalý policista promluvil

Bývalý člen elitní jednotky běloruské policie se svěřil německé rozhlasové stanici Deutsche Welle, že býval příslušníkem "eskadry smrti", která v roce 1999 zavraždila tři opoziční politiky. V obviněních vůči autokratickému režimu dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka je to nový prvek, napsala dnes agentura AFP.

Expolicista Jurij Garavskij je první aktér událostí, který se rozhodl vypovědět, jak byl na jaře 1999 unesen a zabit bývalý ministr vnitra Jurij Zacharenko. O pár měsíců později asistoval při únosu a vraždě bývalého šéfa volební komise Viktora Gončara a jeho přítele, podnikatele Anatolije Krasovského.

Běloruští vyšetřovatelé uvedli, že o rozhovoru, odvysílaném v pondělí večer, vědí. Dosud na něj však nijak nereagovali, napsala AFP.

Garavskij coby bývalý příslušník zásahového komanda SOBR vysvětlil, že na rozkaz velitele jednotky, podplukovníka Dmitrije Pavličenka se 7. května podílel na únosu Zacharenka, kterého pak s pytlem na hlavě odvezli na vojenskou základnu ležící západně od Minsku. Hodili jej na zem a "Pavličenko dvakrát vystřelil ve směru Zacharenkova srdce", vyprávěl na kameru Garavskij, který se podle svých slov od loňska skrývá v jedné z německy mluvících zemí.

Dva další opozičníky unesla v září 1999 stejná jednotka, opět za Garavského účasti, a po zavraždění je pohřbila v lese. V Bělorusku nebyly tyto zločiny nikdy objasněny. Parlamentní shromáždění Rady Evropy v roce 2004 dospělo k závěru, že do zločinů byli zapleteni vysocí představitelé běloruského režimu.

Garavskij, kterému v době vražd bylo dvacet let, neuvedl, kdo činy nařídil, tvrdil nicméně, že rozkaz přišel "shora".

Jde o první přímé svědectví, ale obvinění ohledně existence "eskadry smrti" a proti Pavličenkovi nejsou podle AFP novinkou. Například ruská televize NTV v roce 2010 odvysílala svědectví Dmitrije Novičoka, jiného bývalého příslušníka SOBR. Ten uváděl, že mu o vraždách opozičníků vyprávěl jeden z jeho kamarádů, který se na nich podílel.

Bývalý velitel SOBR Pavličenko podle serveru Tut.by Garavského svědectví odmítl. SOBR podle něj neměl nic společného se zmizením trojice opozičních politiků, Garavskij pod jeho velením nikdy nesloužil a v uvedené době si odpykával trest za vydírání. Úřady se vyjádření zdržely. A v médiích se objevily dohady, zda za Garavského interview není Kreml, aby vyvinul nátlak na běloruského vůdce před chystaným jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Opozice už roky obviňuje lidi z nejbližšího okolí Lukašenka, že nechali zlikvidovat jeho odpůrce. Minsk tato obvinění odmítá.

Při parlamentních volbách, které se v Bělorusku konaly minulý měsíc, nebyl zvolen žádný kandidát opozice. Lukašenko je u moci už od roku 1994.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko policie Bělorusko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy