Lukašenko vyzval Rusko a Ukrajinu k jednání o vězněných žoldnéřích

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval Ukrajinu a Rusko k jednání o údajných ruských žoldnéřích, které Minsk zadržuje kvůli obviněním z terorismu. Problém by se podle něj měl vyřešit na setkání generálních prokurátorů všech tří zemí. Informovala o tom dnes státní agentura Belta.

Kyjev usiluje o vydání části zadržovaných, neboť se podle něj účastnili bojů v Donbasu na straně proruských separatistů. Moskva popírá, že se jedná o nájemné vojáky i že by měli za cíl destabilizovat situaci v Bělorusku.

Bělorusko minulý týden zadrželo u Minsku 33 ruských občanů. Podle vyšetřovatelů se jedná o žoldnéře, kteří pracovali pro takzvanou Vagnerovu soukromou vojenskou společnost, válčící na Ukrajině, v Sýrii, Libyi a jinde. Před prezidentskými volbami v Bělorusku, naplánovanými na 9. srpna, prý měli pomoci vyvolat nepokoje.

"Sedněte si ve třech a dělejte, co uznáte za vhodné. Rozhodněte o těch chlápcích (zadržovaných Rusech) na základě zákonů a mezinárodních právních aktů. Bude to tak, jak se vy tři dohodnete," vyzval prokurátory tří zúčastněných zemí k jednáním v Bělorusku. Podle něj je třeba skoncovat s dosavadními "jalovými" rozhovory na toto téma. "Pokud nepřijedou (ukrajinský a ruský žalobce), otázku vyřešíme sami bez nich," dodal autoritářský prezident.

Kreml dříve uvedl, že nemá záměr destabilizovat situaci v sousední republice a že pro zadržování ruských občanů není žádný zákonný důvod. Skupina měla podle něj namířeno do Latinské Ameriky, kde měla pracovat pro soukromou bezpečnostní firmu.

Podle Kyjeva se 28 členů skupiny účastnilo bojů na východní Ukrajině na straně povstalců. Požádal proto Minsk o jejich vydání a ve středu si na toto téma s Lukašenkem telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V médiích později vyjádřil naději, že Minsk zadržované Rusy vydá ukrajinské straně. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba nicméně přiznal, že běloruské oficiální orgány dosud záměr zadržované ruské občany vydat nepotvrdily.

I když je Bělorusko Rusku z bývalých sovětských republik nejbližší, mezi vedeními obou zemí bývá patrné napětí. Lukašenko mimo jiné v roce 2014 nepodpořil ruskou anexi ukrajinského Krymu a opakovaně dává najevo, že nepřipustí pohlcení své země Ruskem.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko Ukrajinská krize Rusko Ukrajina Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy