Mutace koronaviru? Vakcíny poskytují dostatečnou ochranu, tvrdí britský lékař

NÁZOR - Zpráva, že vakcína od firmu AstraZeneca chrání méně proti jihoafrické variantě koronaviru vyvolala značné znepokojení, poukazuje lékař a zdravotnický konzultant Peter English v komentáři pro server The Guardian. Sám tvrdí, že dříve, než se začneme obávat, je třeba vyjasnit si celou věc podrobněji.

Důležitý detail

Preparát od společnosti AstraZeneca je méně účinný proti jihoafrické variantě, proti britské mutaci ovšem nabízí jen o mírně nižší ochranu ve srovnání s původní verzí koronaviru, upozorňuje lékař. Dodává, že vakcína navíc zřejmě brání vážnému průběhu nemoci i u jihoafrické verze viru.

"To je důležitý detail," pokračuje English. Konstatuje, že dosavadní počet obětí například v Británii je velmi vysoký, v nemocnicích se léčí tisíce pacientů s covidem-19 a další umírají doma, tudíž klíčovou prioritou by mělo být snížení počtu těch, kteří viru podlehnou a vyžadují nemocniční péči, čímž přetěžují zdravotnický systém.

Pokud očkování od AstraZeneca dokáže efektivně bránit vážnému průběhu jihoafrické varianty koronaviru, mohlo by pomoci v obou uvedených aspektech, míní autor komentáře. Deklaruje, že vakcína, která zamezuje vážnému onemocnění, je do doby, než se pandemie dostane pod kontrolu, více než dostatečná.

Vakcíny všech typů jsou obecně nejefektivnější právě v bránění vážným formám nemoci a jejich efektivita při zamezení lehkých a středních forem klesá, upozorňuje konzultant. Vysvětluje, že očkování funguje tak, že připraví lidský imunitní systém na setkání s virem, tudíž jej tělo dokáže okamžitě rozpoznat.

Očkovaní lidé mohou mít dostatek neutralizujících protilátek v krvi, které ničí virus dříve, než vyvolá onemocnění, nastiňuje English. Doplňuje, že v opačném případě se u jedince projevuje buněčná imunita, která dokáže tyto protilátky rychle vytvořit, je-li to nutné.

Vakcinace navíc vede imunitní systém k dalším reakcím, například vytváření T lymfocytů, které ničí buňky infikované virem, uvádí lékař. Podotýká, že tato imunitní reakce může chvíli trvat, tudíž virus dokáže vyvolat jisté symptomy, ale i tak se výsledek očkování projeví včas a zamezí závažnému průběhu.

"Pochopitelně, pokud máme virus zcela porazit, budeme potřebovat vakcínu, která brání nákaze a přenosu," pokračuje autor komentáře. Přiznává, že zatím není jasné, zda stávající vakcíny zamezují přenosu viru prostřednictvím očkovaných osob, a to i u původní varianty. Třetí testovací fáze sice nepřinesla jasné výsledky, ale existuje důvod k optimismu, jelikož zprávy společnosti AstraZeneca mluví o snížení výskytu nákaz o 67 %, dodává lékař.

Nástup očkovacích platforem   

Vědci, které vyburcovalo šíření nemocí jako SARS, MERS či ebola, pracují více než desetiletí na tzv. platformách, systémech, které umožní rychlé vytváření vakcín, přibližuje English. Vysvětluje, že v minulosti probíhal vývoj očkovacích látek stylem "jeden preparát, jedna nemoc", tudíž vědci vyvíjeli s příchodem nových virů vždy novou vakcínu.  

Tradiční příprava vakcíny zahrnovala kultivaci patogenu a následné vpravení malého množství neutralizovaného viru či bakterií do těla pacienta, jehož imunitní systém zareaguje na antigeny na povrchu a vytvoří si protilátky schopné odvrátit nemoc, shrnuje lékař. Dodává, že očkovací platformy umožňují vědcům určit geny patogenu a následně vložit geny té části, antigenu, proti kterým si lidské tělo potřebuje vytvořit protilátky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jakmile taková platforma existuje, je snadné rychle a snadno vkládat do ní různý genetický materiál, což umožňuje mnohem rychlejší vývoj očkovacích látek proti různým variantám nemoci, uvádí konzultant. Dodává, že díky tomu by vývoj vakcín proti novým typům viru SARS-CoV-2 měl být relativně snadný a pokud k nim zdravotnické regulační úřady budou přistupovat podobně jako ke každoročně pozměňovaným vakcínám proti chřipce, mělo by jít o poměrně hladký proces.  

"V budoucnu bychom dokonce mohli mít každoročně jedinou injekci, která nás ochrání před novými variantami SARS-CoV-2 a chřipky," věří English. Soudí, že budoucí vakcíny proti novým variantám koronaviru pomohou dále snížit počet případů nemoci, jelikož budou potlačovat její přenos, nakonec stlačí reprodukční číslo pod hodnotu jedna a v ten moment začne nemoc mizet.

I když stávající vakcíny nejsou dokonalé proti všem variantám koronaviru, je třeba rychle postupovat a naočkovat co nejvíce lidí, abychom omezili vážný průběh nemoci covid-19 a počet úmrtí na ni, konstatuje lékař. Dodává, že v momentě, kdy bude méně hospitalizací a obětí, bude možné zaměřit se na potlačení přenosu viru a lehkých a středních případů.

Související

Čína, ilustrační foto

Čína dál mírní protiepidemická opatření, do MHD v Pekingu lidé mohou bez testu

Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření. Například lidé v Pekingu a nejméně dalších 16 velkých městech mohou ode dneška do městské hromadné dopravy, aniž by k tomu potřebovali test, který není starší než 48 hodin. Agentura AP nicméně podotýká, že úřady stále ještě nedaly veřejnosti najevo, kdy by mohla skončit takzvaná politika nulového covidu, kvůli které musejí miliony lidí zůstávat doma a kvůli které v uplynulých dnech propukly protesty.
Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) AstraZeneca očkování

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 25 minutami

Čína, ilustrační foto

Čína dál mírní protiepidemická opatření, do MHD v Pekingu lidé mohou bez testu

Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření. Například lidé v Pekingu a nejméně dalších 16 velkých městech mohou ode dneška do městské hromadné dopravy, aniž by k tomu potřebovali test, který není starší než 48 hodin. Agentura AP nicméně podotýká, že úřady stále ještě nedaly veřejnosti najevo, kdy by mohla skončit takzvaná politika nulového covidu, kvůli které musejí miliony lidí zůstávat doma a kvůli které v uplynulých dnech propukly protesty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Svátek svatého Mikuláše 2022: Děti dnes jako každý rok navštíví Mikuláš s čertem a andělem

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každý rok vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, v některých případech za zlobení uhlí nebo brambory. Zájem o mikulášskou nadílku je stále velký, přestože v některých rodinách bohatost nabídky ovlivní ekonomické problémy.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Za mikulášskou nadílku a kostýmy Češi letos utratí přes půl miliardy

Dnes se ulice i vsi zase jednou zaplní čerty i anděly. Mikuláš je dle ekonoma Lukáše Kovandy z hlediska obchodníků 8. nejvýnosnější událost v roce (viz informace níže). Češi během něj ve zvýšené míře utrácí zejména za sladkosti, půjčení či koupi kostýmu nebo kostýmových doplňků typu mikulášského plnovousu či čepice, drobnější dekorativní předměty a menší dárky. Mikuláš totiž v některých rodinách představuje „zahřívací kolo“ před Vánoci.  

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Francie dokázala porazit Poláky 3:1

MS ve fotbale Katar 2022: Mbappé poslal Francii dvěma parádními trefami a jednou asistencí do čtvrtfinále

Ani ve třetím osmifinále letošního fotbalového světového šampionátu v Kataru nepřišlo na řadu žádné překvapení a obhájci titulu z Francie tak i nadále budou figurovat na tomto turnaji, když dokázali porazit Poláky 3:1. Stalo se tak zásluhou dvou útočníků země galského kohouta. Jednak Oliviera Girouda, jenž se svou 52. trefou za reprezentaci stal nejlepším střelcem vůbec ve francouzském národním týmu a překonal tak tedy v této statistice Thierryho Henryho, a jednak jeden z nejtalentovanějších útočníků současnosti Kylian Mbappé, jenž přidal v zápase ještě dva oku lahodící góly a dosud na tomto MS tak nastřílel pět branek. Poláci předvedli svůj nejlepší výkon na turnaji a Lewandowského gól z penalty v závěru tak byla jen odměnou za jejich srdnatý boj.

včera

Donald Trump

Trump vyzval ke zrušení americké ústavy. Kritizují ho republikáni i demokraté

Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i Demokratické strany kvůli svým výzvám ke zrušení částí americké ústavy. Trump v pátek znovu připomněl své nepravdivé tvrzení o vítězství v prezidentských volbách v roce 2020 a uvedl, že "podvod takového rozsahu je základem pro zrušení zákonů i pravidel", a to i těch ústavních, napsala dnes agentura AP.

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda střeží své území

Ve vojenském prostoru Libavá už cvičí první ukrajinští vojáci

Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení, řekl dnes serveru iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ministerstvo podle serveru nesdělilo z bezpečnostních důvodů přesný počet vojáků ani informace o tom, kdy do Česka přijeli.  

Aktualizováno včera

včera

Lyžování

V Česku začala lyžařská sezóna. Na Černé hoře bylo o víkendu tisíc lyžařů

Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K dispozici měli zkrácenou sjezdovku Anděl s asi půl metrem sněhu. Od pondělí bude areál mimo provoz. Opět otevře v pátek 9. prosince, kdy by se mělo lyžovat na celé sjezdovce Anděl o délce 1,1 kilometru. ČTK to dnes řekla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. V pátek by se mělo začít lyžovat i ve Špindlerově Mlýně.

včera

Představitelé Kyjeva, Finska a Pobaltí kritizují návrh Macrona dát Rusku bezpečnostní záruky

Představitelé Ukrajiny, Finska a Baltských států dnes kritizovali výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v rozhovoru s francouzskou televizí TF1 naznačil, že v rámci budoucích jednání o ukončení války na Ukrajině bude potřeba dát Rusku bezpečnostní záruky. Podle Kyjeva či Pobaltí je to ale Moskva, kdo by se měl po ukončení invaze zaručit Evropě. Napsal to list Financial Times (FT).

Zdroj: ČTK

Další zprávy