Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně dva mrtví

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi ázerbájdžánskými vojáky vyžádal dva mrtvé a pět zraněných. Z vyvolání incidentu se obě strany obviňují navzájem. Informovaly o tom agentury AFP a TASS.

"Arménské ozbrojené síly za podpory dělostřelectva přešly do ofenzivy. Po protiútoku utrpěly ztráty a stáhly se. Dva ázerbájdžánští vojáci zahynuli a pět bylo zraněno," citovala agentura AFP sdělení ministerstva obrany v Baku.

Arch-foes Armenia and Azerbaijan on Sunday traded accusations of launching a military offensive using artillery fire along their shared border, with Baku reporting two troops killedhttps://t.co/BrWZyN4bzG

— AFP news agency (@AFP) July 12, 2020

Podle agentury TASS ministerstvo uvedlo, že dnes brzy odpoledne jednotky arménských ozbrojených sil dělostřeleckou palbou na pozice ázerbájdžánských sil "hrubě porušily příměří" na společné hranici mezi oběma státy v oblasti Tavuš.

Prakticky stejné obvinění, ale z opačné strany, vznesl Jerevan vůči Baku. Arméni tvrdí, že z děl začali střílet Ázerbájdžánci s cílem obsadit pozice arménských sil. "Byli však s lidskými ztrátami zahnáni zpět," napsal na facebooku mluvčí arménského ministerstva obrany Sušan Stepanjan. Tvrdil přitom, že arménské jednotky neutrpěly žádné ztráty.

Obě země mají mezi sebou nevyřešený spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988. Většinou arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala asi 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků.

K ozbrojeným incidentům v oblasti dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Například v srpnu 2014 v bojích zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu hlásila pět vlastních padlých. V dubnu 2016 si čtyři dny bojů vyžádaly desítky mrtvých. Menší přestřelky se odehrávají neustále.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nachází pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované. Nicméně dnešní konflikt se odehrál na zcela jiném místě. Oblast Tavuš přiléhá k nejsevernějšímu úseku arménsko-ázerbájdžánské hranice.

Související

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

Více souvisejících

ázerbájdžán arménie Náhorní Karabach

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy