Přemístěním šesti desítek vojenských transportních letounů Il-76 na operační letiště a střelbami více než 30 válečných lodí v Kaspickém moři začalo dnes na jihu Ruska velké vojenské cvičení Kavkaz-2020. Agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany napsala, že se manévrů účastní celkem na 80.000 lidí, včetně vojáků armád šesti dalších zemí, mezi nimiž jsou Čína a Írán.
Strategické velitelsko-štábní manévry Kavkaz-2020 se v Rusku konají na území jižního vojenského okruhu a v Černém a Kaspickém moři a potrvají do soboty 26. září. Cvičení velí náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil armádní generál Valerij Gerasimov.
Do manévrů se podle agentury TASS zapojí téměř 13.000 vojáků, ale také tisíce příslušníků ruské národní gardy a pracovníků ruského ministerstva pro mimořádné události. Účastní se jich také kolem tisícovky vojáků z Arménie, Barmy, Běloruska, Číny, Íránu a Pákistánu.
Dnešní úvodní střelby v Kaspickém moři provádějí raketová válečná plavidla a dělové čluny. Palba je zaměřená jak na hladinové, tak na vzdušné cíle. Dnes rovněž vyplulo více než 20 lodí v Černém moři, informovalo novináře ruské ministerstvo obrany.
Součástí manévrů je mimo jiné likvidace diverzních skupin útočících na přesouvající se armádní jednotky. Letky protivzdušné obrany jižního vojenského okruhu zase v součinnosti s íránskými bojovými plavidly nacvičují "blokování a zneškodnění ozbrojených formací mezinárodních teroristických organizací", sdělilo ministerstvo.
Související
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
Ruská armáda , Rusko , Čínská armáda
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 1 hodinou
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 2 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 3 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 4 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 5 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 5 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 6 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 6 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 8 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
Premiér Andrej Babiš (ANO) hodlá s koaličními partnery přehlasovat veto prezidenta Petra Pavla, který poslancům vrátil novelu zákona ohledně pravidel rozpočtové odpovědnosti. Babiš zároveň vyzval hlavu státu, aby sama na Pražském hradě šetřila.
Zdroj: Jan Hrabě