Nový britský král Karel III. dnes spolu se svým nejstarším synem Williamem, novým princem z Walesu, překvapivě přišel za lidmi, kteří stojí dlouhé hodiny ve frontě, aby se mohli ve Westminsterském sálu poklonit rakvi s britskou královnou Alžbětou II.
Celková doba čekání ve frontě podle průběžně aktualizovaného odhadu britských úřadů nyní činí až 14 hodin, což je podstatně méně než během noci a brzy ráno, kdy to bylo až 25 hodin. Teplota v Londýně v noci klesla pod deset stupňů Celsia, ani to však tisíce lidí neodradilo od čekání na možnost vzdát panovnici poslední hold. Po chladném ránu odpoledne vysvitlo slunce.
Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let ve svém skotském venkovském sídle Balmoral. Státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách se uskuteční v pondělí.
Zástup lidí se táhne od parku Southwark, podél jižního nábřeží Temže a následně přes most k Westminsterskému sálu britského parlamentu, kde je umístěn katafalk s rakví.
Nový král Karel III. a jeho syn, princ William, se odpoledne vydali promluvit s lidmi čekajícími ve frontě v centrálním Londýně. Dav králi po příchodu třikrát provolal slávu. Někteří s ním patrně také žertovali a potřásli si rukou. Princ William lidem poděkoval za to, že přišli, a popřál jim, aby ve frontě nečekali dlouho. "Nikdy by nevěřila, že přijde tolik lidí," řekl o své babičce Alžbětě II. William se na místě zdržel déle než jeho otec. "Můj otec je mnohem rychlejší než já," zažertoval.
Přístup do fronty byl v pátek kvůli naplnění kapacity přerušen. Během noci odhadovaná doba čekání přesáhla 25 hodin. Londýnská záchranná služba doporučila lidem, aby si s sebou vzali teplé oblečení a léky, pokud nějaké pravidelně užívají. Podél fronty podle zpravodajského webu BBC hasiči během chladné noci rozdávali čaj, kávu, vodu a deky.
Mohammed, nadšený obdivovatel královny, strávil ve frontě 13 hodin. "Jsem v šoku," řekl BBC. "Je to největší moment v životě, nic se tomuto okamžiku nevyrovná," dodal. Královna byla pro jeho rodinu, která se před desítkami let přestěhovala z Bangladéše do Británie, důležitou osobností. "Myslím, že když moje matka vyrůstala, potřebovala nějaký vzor," řekl Mohammed s tím, že jej našla v královně, protože ji inspirovalo její chování.
Podle zpravodaje Sky News Ivora Bennetta fronta stále roste, ale již není tak dlouhá jako před několika hodinami. Při popisu situace poznamenal, že někteří lidé patrně přišli poté, co se v noci posilňovali pivem a pizzou, zatímco jiní třímají kelímky s kávou. Jedna skupinka žen mu řekla, že se doporučením úřadů nenechaly odradit a přišly "z úcty ke královně". Na cestu si vzaly banány, vodu a brambůrky.
Hlasatelka BBC Victoria Fritzová ve frontě čekala 14 hodin. Zkušenost popsala jako "neskutečnou a nesmírně emotivní". Čím více se člověk blíží ke konci fronty, tím vážnější je podle ní atmosféra.
V pátek kolem 22:00 místního času (23:00 SELČ) byl ve Westminsterském sálu zatčen muž, který se odpojil od fronty a běžel ke královnině rakvi. Zdroj listu The Guardian řekl, že muž vyběhl z fronty, vystoupil po schodech a podařilo se mu dotknout se rakve. Následně byl zadržen. Londýnská policie ani parlament podle listu tento popis událostí nezpochybnily. Muž je nyní ve vazbě.
"Někdo se rozhodl, že odstrčí mou sedmiletou neteř, přiběhne k rakvi, zvedne standartu a pokusí se udělat nevím co," řekla Sky News svědkyně Tracey Hollandová. Policie muže podle ní zadržela do dvou vteřin. "Strašné, naprosto hrozné, tak neuctivé a neuvěřitelné. A to ubohé malé sedmileté dítě, to bude její vzpomínka na královnu," dodala.
Ve frontě ke královnině rakvi zdravotníci ošetřili přes 700 lidí
Londýnská záchranná služba za tři dny ošetřila 710 lidí, kteří čekali v několikahodinové frontě vedoucí k sídlu britského parlamentu a rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II. Do nemocnice odvezli zdravotníci dalších 81 lidí a obávají se, že počty čekajících s obtížemi by mohly kvůli velmi chladnému počasí dále stoupat, napsal dnes list The Guardian. Příznivci královny už se také začali seskupovat v místech, o kterých se domnívají, že jim poskytnou dobrý výhled na procesí při pondělním pohřbu, informovala agentura AP.
Ve středu zdravotníci pomáhali 291 lidem na místě, 17 jich skončilo v nemocnici. Ve čtvrtek ošetřili 144 osob a odvezli 25, v pátek to bylo 275 ošetřených na místě a 39 hospitalizovaných. Délka fronty je proměnlivá a úřady ji regulují, aktuálně je čekací doba delší než 13 hodin, v pátek večer museli lidé počítat i s více než 25 hodinami čekání.
Vedoucí záchranné služby Darren Farmer veřejnost varoval, že v noci bude opět velmi chladno. Vyzval, aby se lidé dobře oblékli a vzali si s sebou své léky a dostatek pití a potravin.
Na internetových aukcích už se objevilo několik pásků na ruku, které lidé dostávají při čekání ve frontě. Podle serveru Sky News už se jich prodalo nejméně pět, jeden z nich se vydražil za téměř 200 liber (5600 korun). Každý den mají pásky jinou barvu, ty dnešní jsou světle oranžové a za jeden z nich jsou lidé na eBay připraveni zaplatit přes 400 liber (11.200 korun). Cennější jsou podle zájemců ty neporušené, které jejich nositelé sundali bez přetržení.
Davy truchlících se shromažďují nejen ve frontě k rakvi, ale také u vstupů do parků v blízkosti Buckinghamského paláce, kde lidé pokládají květiny k uctění panovnice. Podle záběrů na sociálních sítích jsou tyto oblasti zcela neprostupné.
V centru Londýna už vznikají improvizovaná tábořiště lidí, kteří čekají na pondělní pohřeb královny. Je mezi nimi i dvaašedesátiletá Shirin Thorpeová, která přijela spolu s kamarádkami. Přivezly si nafukovací matrace, spací pytle, baterky, britskou vlajku a portrét královny. "Přijedou miliony lidí a nechtěly jsme přijít o tuto příležitost," řekla AP Thorpeová. Dvě chladné noci prý přečkají. "Jsme silné ženy stejně jako královna," uvedla žena.
Související
Z New Yorku do Londýna za hodinu? Plány na tunel za 20 bilionů dolarů opět ožívají
Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák