Kyjev a separatisté na východě Ukrajiny si vyměnili vězně

Na východě Ukrajiny se dnes uskutečnila výměna vězňů mezi vládou a proruskými separatisty. Z povstaleckých území bylo propuštěno 20 Ukrajinců, uvedl úřad ukrajinského prezidenta. Podle agentury Interfax Ukrajina putovalo opačným směrem 14 lidí.

"Propuštění 20 ukrajinských občanů, kteří byli zadržováni na dočasně okupovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti, skončilo," uvádí se na internetových stránkách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V ranním prohlášení hovořila prezidentská kancelář o chystaném návratu 19 Ukrajinců.

Oleksij Reznikov, který Ukrajinu zastupuje na mírových rozhovorech v Minsku, podle agentury Interfax Ukrajina uvedl, že ze separatistické Doněcké lidové republiky se na Ukrajinu vrátilo devět ukrajinských občanů. Propuštěno na území mimo kontrolu Kyjeva bylo naopak deset separatistů, přičemž jeden další se vrátit odmítl. Z druhé odštěpenecké oblasti v Donbase, neuznané Luhanské lidové republiky, bylo propuštěno 11 Ukrajinců výměnou za čtyři separatisty. Tři lidé návrat do Luhanska odmítli.

Jde o třetí výměnu zajatců za dobu vlády prezidenta Volodymyra Zelenského a první v letošním roce. První se uskutečnila v září loňského roku, kdy bylo ze zajetí propuštěno 35 Ukrajinců. Při prosincové výměně to bylo 76, uvedla Zelenského kancelář.

O propuštění Ukrajinců zadržovaných na území Ruskem anektovaného poloostrova Krym i v samotném Rusku se podle Zelenského kanceláře nadále vedou jednání.

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu, dílčí výměny vězňů a zajatců se separatisty a Moskvou jsou považovány za první výsledek tohoto snažení.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Rusko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Luhanská lidová republika Doněck (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cameron: Rusko využívá střední Asii k obcházení sankcí

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Uvedl to irský server Irish News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy