NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers

Po zveřejnění tzv. Panama Papers před pěti lety se jisté byznysové kruhy snažily líčit pochybnou firmu Mossack Fonseca, která stála v jádru celé kauzy, jako vyvrhele, zkažené jablko v prosperujícím sadu skvělých profesionálů usnadňujících světový obchod a pomáhajících korporacím platit spravedlivé, byť minimální daně, připomíná Drew Sullivan v komentáři pro server Washington Post. Protikorupční aktivista a spoluzakladatel Projektu pro hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) dodává, že odhalení tzv. Pandora Papers toto tvrzení vyvrací.

Zkažená jablka      

Pandora Papers, nebo-li šetření Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů z více než 150 světových médií a OCCRP, ukazují, jaká je skutečná podstata offshoreového finančního byznysu, deklaruje autor komentáře. Důkazy se podle něj nacházejí ve 12 milionech dokumentů uniklých ze 14 firem, které poskytují offshoreové služby, přičemž jde o šokující ukázku toho, na co se dlouhá desetiletí opakovaně poukazuje při vyšetřování globálního zločinu a korupce.

"Tito profesionální činitelé jsou většinou zkažená jablka - a jsou do jádra prohnilí," nebere si servítky Sullivan. Konstatuje, že jde o prosperující, celosvětový sektor "kriminálních služeb" zahrnující finanční agenty, bankéře, právníky, účetní a další aktéry, kteří jsou klíčem k převodu bilionů dolarů z korupce a trestné činnosti v rozvojových zemích do hedgeových fondů, luxusního majetku a nepřiznaných aktiv na Západě.

Bez těchto služeb by nebylo možné přesouvat tak velké finanční sumy, vysvětluje aktivista. Dodává, že sice došlo k velkému progresu při nuceném rozkrývání vlastnických struktur, offshoreový byznys ovšem dále uniká.

Nejnovějším problémem jsou zákony ve Spojených státech, domnívá se Sullivan. Poukazuje, že Jižní Dakota se nedávno přidala k dalším tzv. byznysu přívětivým státům jako New York, Nevada či Wyoming, kde není snadné zjistit, kdo stojí za konkrétními společnostmi. Za poslední roky pak více než desítka amerických států schválila legislativu usnadňující přístup cizích a anonymních uživatelů k místním poskytovatelům finančních služeb, kritizuje aktivista.  

OCCRP sídlí ve východní Evropě, kde jsou škody páchané offshoreovým systémem očividné, jelikož jej tamní politici, veřejně činné osoby a byznysmeni využívají k vyvádění ohromných finančních částek do zahraničí, nastiňuje autor komentáře. Připomíná, že v regionu docházelo a dochází k drancování přírodních zdrojů, tunelování penzijních systémů i státních společností a vykuchávání státních rozpočtů skrze korupci, přičemž zisky končí v nemovitostech na Manhattanu, v Londýně nebo Dubaji.

"Jeden z nejkřiklavějších případů v Pandora Papers je z Ázerbájdžánu, kde jsme zjistili, že přední rodina vlastní luxusní nemovitosti v Londýně za 700 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun, pozn. red.)," píše Sullivan. Podotýká, že i v případě dalších velkých úniků z této země není ojedinělé, když se sumy pohybují v řádech stovek milionů dolarů.  

Transparentnost především

Souběžně s tím se organizovaný zločin globalizoval a za pomoci offshoreových služeb se stává silnější a někdy i bohatší než státní aktéři, varuje aktivista. Upozorňuje, že výsledkem je vysoká cena půjček pro domácnosti a firmy ve východní Evropě, která násobně převyšuje ceny na Západě.  

Západ sice posílá do těchto zemí pomoc v objemu stovek milionů dolarů, ale desítky miliard z trestné činnosti plynou opačným směrem, shrnuje autor komentáře. Připomíná, že tyto prostředky by mohly snížit chudobu, vyrovnat státní rozpočty, poskytnout zdravotní péči a vzdělání či zlepšit infrastrukturu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na Západ tedy proudí pochybné peníze, které poskytují pochybnou sílu, uvádí Sullivan. Vysvětluje, že offshoreové systémy jsou prostředkem k financování nenávistných skupin a extrémistických politických uskupení, které těží ze struktur organizovaného zločinu, uplácení veřejných činitelů a obecně podrývají demokracii a dobrou správu států,  tudíž představují zásadní bezpečnostní riziko.

Mezinárodní měnový fond říká, že americké společnosti mají z offshorových převodů zisky v hodnotě 2,6 bilionu dolarů, což připravuje americký rozpočet o stovky miliard dolarů, deklaruje autor komentáře. Doplňuje, že podle americké centrální banky FED dluží americké firmy přes 11 bilionů dolarů, ale nikdo neví, kolik peněz mají ukrytých v offshoreovém systému a jak velké je tedy riziko opakování scénáře bankrotu společnosti Enron.  

"Záleží na vynucování transparentnosti," zdůrazňuje Sullivan. Apeluje, aby nejen Spojené státy požadovaly od offhoreových systémů rozkrytí vlastnických struktur, pokud mají v zemi legálně působit. Stejně tak je nutné zpřísnit a vymáhat zákony, které znemožní využívání finančních služeb, hedgeových fondů a nákup majetku anonymními zákazníky.

Změna musí přijít rychle a je třeba si uvědomit, že offshoreové ráje a ti, kteří k nim umožňují přístup, představují riziko, nikoliv optimalizované řešení, a proto je nutná jejich regulace, deklaruje autor komentáře. Podotýká, že cenu za toto škodlivé a neprůhledné uspořádání platíme všichni.

Související

Více souvisejících

Pandora Papers Korupce organizovaný zločin finance peníze

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus

59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy