NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers

Po zveřejnění tzv. Panama Papers před pěti lety se jisté byznysové kruhy snažily líčit pochybnou firmu Mossack Fonseca, která stála v jádru celé kauzy, jako vyvrhele, zkažené jablko v prosperujícím sadu skvělých profesionálů usnadňujících světový obchod a pomáhajících korporacím platit spravedlivé, byť minimální daně, připomíná Drew Sullivan v komentáři pro server Washington Post. Protikorupční aktivista a spoluzakladatel Projektu pro hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) dodává, že odhalení tzv. Pandora Papers toto tvrzení vyvrací.

Zkažená jablka      

Pandora Papers, nebo-li šetření Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů z více než 150 světových médií a OCCRP, ukazují, jaká je skutečná podstata offshoreového finančního byznysu, deklaruje autor komentáře. Důkazy se podle něj nacházejí ve 12 milionech dokumentů uniklých ze 14 firem, které poskytují offshoreové služby, přičemž jde o šokující ukázku toho, na co se dlouhá desetiletí opakovaně poukazuje při vyšetřování globálního zločinu a korupce.

"Tito profesionální činitelé jsou většinou zkažená jablka - a jsou do jádra prohnilí," nebere si servítky Sullivan. Konstatuje, že jde o prosperující, celosvětový sektor "kriminálních služeb" zahrnující finanční agenty, bankéře, právníky, účetní a další aktéry, kteří jsou klíčem k převodu bilionů dolarů z korupce a trestné činnosti v rozvojových zemích do hedgeových fondů, luxusního majetku a nepřiznaných aktiv na Západě.

Bez těchto služeb by nebylo možné přesouvat tak velké finanční sumy, vysvětluje aktivista. Dodává, že sice došlo k velkému progresu při nuceném rozkrývání vlastnických struktur, offshoreový byznys ovšem dále uniká.

Nejnovějším problémem jsou zákony ve Spojených státech, domnívá se Sullivan. Poukazuje, že Jižní Dakota se nedávno přidala k dalším tzv. byznysu přívětivým státům jako New York, Nevada či Wyoming, kde není snadné zjistit, kdo stojí za konkrétními společnostmi. Za poslední roky pak více než desítka amerických států schválila legislativu usnadňující přístup cizích a anonymních uživatelů k místním poskytovatelům finančních služeb, kritizuje aktivista.  

OCCRP sídlí ve východní Evropě, kde jsou škody páchané offshoreovým systémem očividné, jelikož jej tamní politici, veřejně činné osoby a byznysmeni využívají k vyvádění ohromných finančních částek do zahraničí, nastiňuje autor komentáře. Připomíná, že v regionu docházelo a dochází k drancování přírodních zdrojů, tunelování penzijních systémů i státních společností a vykuchávání státních rozpočtů skrze korupci, přičemž zisky končí v nemovitostech na Manhattanu, v Londýně nebo Dubaji.

"Jeden z nejkřiklavějších případů v Pandora Papers je z Ázerbájdžánu, kde jsme zjistili, že přední rodina vlastní luxusní nemovitosti v Londýně za 700 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun, pozn. red.)," píše Sullivan. Podotýká, že i v případě dalších velkých úniků z této země není ojedinělé, když se sumy pohybují v řádech stovek milionů dolarů.  

Transparentnost především

Souběžně s tím se organizovaný zločin globalizoval a za pomoci offshoreových služeb se stává silnější a někdy i bohatší než státní aktéři, varuje aktivista. Upozorňuje, že výsledkem je vysoká cena půjček pro domácnosti a firmy ve východní Evropě, která násobně převyšuje ceny na Západě.  

Západ sice posílá do těchto zemí pomoc v objemu stovek milionů dolarů, ale desítky miliard z trestné činnosti plynou opačným směrem, shrnuje autor komentáře. Připomíná, že tyto prostředky by mohly snížit chudobu, vyrovnat státní rozpočty, poskytnout zdravotní péči a vzdělání či zlepšit infrastrukturu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na Západ tedy proudí pochybné peníze, které poskytují pochybnou sílu, uvádí Sullivan. Vysvětluje, že offshoreové systémy jsou prostředkem k financování nenávistných skupin a extrémistických politických uskupení, které těží ze struktur organizovaného zločinu, uplácení veřejných činitelů a obecně podrývají demokracii a dobrou správu států,  tudíž představují zásadní bezpečnostní riziko.

Mezinárodní měnový fond říká, že americké společnosti mají z offshorových převodů zisky v hodnotě 2,6 bilionu dolarů, což připravuje americký rozpočet o stovky miliard dolarů, deklaruje autor komentáře. Doplňuje, že podle americké centrální banky FED dluží americké firmy přes 11 bilionů dolarů, ale nikdo neví, kolik peněz mají ukrytých v offshoreovém systému a jak velké je tedy riziko opakování scénáře bankrotu společnosti Enron.  

"Záleží na vynucování transparentnosti," zdůrazňuje Sullivan. Apeluje, aby nejen Spojené státy požadovaly od offhoreových systémů rozkrytí vlastnických struktur, pokud mají v zemi legálně působit. Stejně tak je nutné zpřísnit a vymáhat zákony, které znemožní využívání finančních služeb, hedgeových fondů a nákup majetku anonymními zákazníky.

Změna musí přijít rychle a je třeba si uvědomit, že offshoreové ráje a ti, kteří k nim umožňují přístup, představují riziko, nikoliv optimalizované řešení, a proto je nutná jejich regulace, deklaruje autor komentáře. Podotýká, že cenu za toto škodlivé a neprůhledné uspořádání platíme všichni.

Související

Více souvisejících

Pandora Papers Korupce organizovaný zločin finance peníze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Manuel López Obrador

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země

Mexický prezident dnes pobouřeně odmítl komentáře šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který prohlásil, že mexická vláda ztratila kontrolu nad částmi země, kde operují drogové kartely. Prezident Andrés Manuel López Obrador nicméně připustil, že se kartelům podařilo dostat své lidi do mexické agentury pro kontrolu léčiv, aby tak získaly souhlas pro dovoz chemikálii potřebných pro výrobu fentanylu z Číny. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

TikTok

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu". Píše to dnes deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

před 4 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.

před 5 hodinami

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

před 5 hodinami

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

před 5 hodinami

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

před 5 hodinami

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných

V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl muž automobilem do lidí. Ti podle policejního mluvčího, na něhož se odvolává agentura DPA, dokázali nejspíš uskočit, a utrpěli převážně jen lehká zranění. Řidič také narazil do několika dalších aut. Podle mluvčího existují náznaky, že muž má psychické problémy.

před 6 hodinami

OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy