Několik zemí EU, prý včetně Česka, odvolává velvyslance z Minsku

Po Litvě a Polsku odvolávají své velvyslance z Běloruska další země Evropské unie - Česko, Německo, Estonsko a Lotyšsko. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo litevské ministerstvo zahraničí. Oficiální vyjádření Černínského paláce se ČTK zatím nepodařilo získat.

V Bělorusku pokračují demonstrace proti oznámenému vítězství Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.

Bělorusko v pátek odvolalo ke konzultacím své velvyslance z Polska a Litvy a obě země obvinilo z vměšování do vnitřních záležitostí, neboť poskytují útočiště představitelům běloruské opozice. Minsk zároveň Polsko a Litvu vyzval, aby také odvolaly své diplomaty. Tento krok zpočátku obě země odmítly, v pondělí však litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius oznámil, že Varšava a Vilnius ve snaze snížit napětí své velvyslance dočasně stahují.

Mluvčí Černínského paláce podle dnešní zprávy Reuters uvedla, že Česká republika zvažuje solidární krok s Polskem a Litvou. Oficiální vyjádření Černínského paláce zatím není k dispozici.

Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu sdělil, že Bělorusko vyvíjí na Litvu a Polsko "neopodstatněný" tlak. "Našeho velvyslance z Běloruska jsme se rozhodli odvolat ke konzultacím do Tallinnu na protest proti běloruským krokům," uvedl Reinsalu.

Německý velvyslanec v Bělorusku odcestoval do Berlína ke konzultacím v úterý. Agentura DPA téhož dne napsala, že spolková vláda chce tímto způsobem vyjádřit solidaritu Polsku a Litvě.

Lotyšsko, Litva a Estonsko, někdejší sovětské pobaltské republiky, jako první ze zemí Evropské unie uvalily sankce na Lukašenka i na další běloruské činitele. Evropská unie minulý týden přijala sankce proti čtyřiceti běloruským představitelům, mezi nimiž ale Lukašenko není.

V Bělorusku od srpnových prezidentských voleb neutichají protirežimní protesty. Proti demonstrantům opakovaně zasahuje policie. Agentura Reuters v neděli napsala, že již bylo zadrženo 13.000 lidí a že hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

Související

Více souvisejících

Bělorusko velvyslanectví demonstrace v Bělorusku ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy