Norská vláda čelí krizi, pomáhá dětem islamistů

Rozhodnutí Norska povolit ženě spjaté s teroristickou organizací Islámský stát (IS) návrat zpět do země by mohlo mít pro vládu premiérky Erny Solbergové dalekosáhlé negativní důsledky. Uvedl to server The Local.

Oslo v úterý oznámilo, že souhlasí s repatriací ženy spojené s Islámským státem a jejích dvou dětí ze Sýrie do Norska. Rozhodnutí bylo přijato z humanitárních důvodů, uvedla norská vláda, podle níž je jedno z dětí vážně nemocné.

Ministerská předsedkyně Solbergová se ale okamžitě stala terčem kritiky. Protiimigrační Strana pokroku, která je v koaliční vládě partnerem konzervativců Solbergové, zdůraznila, že riziko přijetí osoby napojené na Islámský stát svým významem převažuje nad humanitární povinností země vůči zmíněnému dítěti. Strana pokroku tím de facto Solbergovou obvinila, že nestaví bezpečnost Norska na první místo, napsal The Local.

Šéfka Strany pokroku Siv Jensenová prohlásila, že "pohár trpělivosti se naplnil" a že její strana nehodlá zůstávat součástí kabinetu za každou cenu. Strana pokroku předá Solbergové požadavky týkající se další účasti ve vládě, dodala Jensenová.

Odchod Strany pokroku z vlády by potenciálně mohl vést k tomu, že by premiérka Solbergová byla nucena vypsat předčasné volby, uvedl server The Local. Další možností je, že by se Solbergová pokusila s Jensenovou dojednat novou smlouvu. Konzervativci by pak mohli například pokračovat v čele menšinové vlády s podporou Strany pokroku.

Řada regionálních vůdců protiimigrační strany je podle veřejnoprávní televize NRK nakloněna odchodu z koalice. Poslanec za Stranu pokroku Roy Steffensen obvinil na sociálních sítích vládu z "vyjednávání s teroristy". "Teroristé zvítězili," podotkl na twitteru.

Deník The Local ve svém dřívějším článku uvedl, že žena chystající se k návratu do Norska z Blízkého východu je pákistánského původu. V roce 2013 odcestovala do Sýrie, kde se provdala za norského džihádistu, který poté v bojích v syrské občanské válce padl.

Podle televize NRK má být 29letá matka spojená s Islámským státem po příletu do Norska zatčena a obviněna z členství v teroristické organizaci. Její děti ve věku tři a pět let tedy dostanou dočasného opatrovníka.

Související

Více souvisejících

norsko Erna Solbergová - Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy