Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i cestování

Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Po dnešní půlnoci bude rovněž zakázáno prodávat alkohol v barech a restauracích. Oznámil to ministr zdravotnictví Bent Höie při prezentaci nových zpřísněných opatření proti šíření koronavirové infekce.

"Myslím, že většina z nás pochopila, že prázdniny jsou za námi. Musíme si vyhrnout rukávy, protože tu máme práci. Nemyslím tím práci, za niž dostáváme plat, ale práci nutnou k tomu, abychom nemuseli zemi znovu zavřít," citoval Höieho deník Dagens Nyheter. "Zpomalíme, abychom pak nemuseli rychle brzdit a vyhnuli se náhlému uzavření velkých částí společnosti," zdůvodnil znovuzavedení některých restrikcí namísto dříve plánovaného uvolňování.

Ministr uvedl, že norští občané se vystavují riziku nákazy koronavirem kdekoliv v cizině. "V Norsku je stále málo nakažených, ale vidíme nárůst infikovaných v zemích, které měly dosud situaci pod kontrolou," uvedl. "Doporučujeme Norům vyhnout se zbytnému cestování do zahraničí, a to jak do červených, tak zelených zemí," dodal.

Jako "zelené", tedy bezpečné země, označuje norský institut veřejného zdraví (FHI) státy s méně než 20 potvrzenými případy nákazy na 100.000 obyvatel. Do rizikových "červených" zemí se doporučuje necestovat vůbec, lidé přijíždějící z těchto států navíc musejí do desetidenní karantény.

K dnešní půlnoci se v "červené" kategorii ocitne společně s Francií, Švýcarskem a Monakem také Česká republika a některé regiony sousedního Švédska. Již od dřívějška na tomto seznamu figurují balkánské státy Evropské unie a také Španělsko a Portugalsko.

Kabinet se podle ministra dále rozhodl nerozšířit maximální počet účastníků hromadných akcí na 500 lidí, ale ponechá jej na současných 200. Nezruší také pravidlo nejméně metrového odstupu mezi lidmi v kinech a konferenčních sálech. Od soboty bude v celé zemi platit zákaz prodeje alkoholu v barech a restauracích po půlnoci.

Očekávanou povinnost nošení roušek vláda zatím nezavádí, do příštího pátku však zváží, zda tuto ochrannou pomůcku doporučí v prostředcích hromadné dopravy. "Chci zdůraznit, že roušky nejsou alternativou fyzického odstupu. Jeden metr chrání daleko lépe než rouška," řekl Höie. Roušky jsou v současnosti v Norsku povinné pouze pro ty, kteří se vracejí z epidemicky rizikových zemí.

Severská země s 5,4 miliony obyvatel dosud podle FHI zaregistrovala 9468 nakažených koronavirem, z toho 59 za poslední den. S covidem-19 celkově zemřelo 256 lidí. S nákazou se v posledních dnech potýkají zejména norské výletní lodi, na 21 infikovaných bylo zjištěno mezi účastníky jedné soukromé oslavy.

Související

Více souvisejících

norsko cestování Alkohol Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy