Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i cestování

Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Po dnešní půlnoci bude rovněž zakázáno prodávat alkohol v barech a restauracích. Oznámil to ministr zdravotnictví Bent Höie při prezentaci nových zpřísněných opatření proti šíření koronavirové infekce.

"Myslím, že většina z nás pochopila, že prázdniny jsou za námi. Musíme si vyhrnout rukávy, protože tu máme práci. Nemyslím tím práci, za niž dostáváme plat, ale práci nutnou k tomu, abychom nemuseli zemi znovu zavřít," citoval Höieho deník Dagens Nyheter. "Zpomalíme, abychom pak nemuseli rychle brzdit a vyhnuli se náhlému uzavření velkých částí společnosti," zdůvodnil znovuzavedení některých restrikcí namísto dříve plánovaného uvolňování.

Ministr uvedl, že norští občané se vystavují riziku nákazy koronavirem kdekoliv v cizině. "V Norsku je stále málo nakažených, ale vidíme nárůst infikovaných v zemích, které měly dosud situaci pod kontrolou," uvedl. "Doporučujeme Norům vyhnout se zbytnému cestování do zahraničí, a to jak do červených, tak zelených zemí," dodal.

Jako "zelené", tedy bezpečné země, označuje norský institut veřejného zdraví (FHI) státy s méně než 20 potvrzenými případy nákazy na 100.000 obyvatel. Do rizikových "červených" zemí se doporučuje necestovat vůbec, lidé přijíždějící z těchto států navíc musejí do desetidenní karantény.

K dnešní půlnoci se v "červené" kategorii ocitne společně s Francií, Švýcarskem a Monakem také Česká republika a některé regiony sousedního Švédska. Již od dřívějška na tomto seznamu figurují balkánské státy Evropské unie a také Španělsko a Portugalsko.

Kabinet se podle ministra dále rozhodl nerozšířit maximální počet účastníků hromadných akcí na 500 lidí, ale ponechá jej na současných 200. Nezruší také pravidlo nejméně metrového odstupu mezi lidmi v kinech a konferenčních sálech. Od soboty bude v celé zemi platit zákaz prodeje alkoholu v barech a restauracích po půlnoci.

Očekávanou povinnost nošení roušek vláda zatím nezavádí, do příštího pátku však zváží, zda tuto ochrannou pomůcku doporučí v prostředcích hromadné dopravy. "Chci zdůraznit, že roušky nejsou alternativou fyzického odstupu. Jeden metr chrání daleko lépe než rouška," řekl Höie. Roušky jsou v současnosti v Norsku povinné pouze pro ty, kteří se vracejí z epidemicky rizikových zemí.

Severská země s 5,4 miliony obyvatel dosud podle FHI zaregistrovala 9468 nakažených koronavirem, z toho 59 za poslední den. S covidem-19 celkově zemřelo 256 lidí. S nákazou se v posledních dnech potýkají zejména norské výletní lodi, na 21 infikovaných bylo zjištěno mezi účastníky jedné soukromé oslavy.

Související

Více souvisejících

norsko cestování Alkohol Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 7 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy