Nová encyklika tepe ekonomickou nespravedlnost, papež opět vyzval k přijímání migrantů

Vatikán dnes zveřejnil novou encykliku papeže Františka podepsanou v sobotu v historickém italském městě Assisi. Text nazvaný "Bratři všichni" se zabývá ekonomickými a sociálními nespravedlnostmi, souvislostmi migrace i polarizací ve společnosti.

Hlava katolické církve mimo jiné označuje pandemii covidu-19 za nový důkaz toho, že nízká míra zdanění bohatých a působení tržních sil nevytváří slibované pozitivní důsledky.

"Byli zde tací, kteří by nás rádi přesvědčili, že svoboda trhu byla dostatečným předpokladem k tomu, aby (po vypuknutí pandemie) všechno zůstalo v pořádku," cituje z encykliky agentura Reuters. Papež dále tvrdí, že soukromé vlastnictví nemůže být za všech okolností bráno jako nezcizitelné právo, když někteří žijí v přepychu, zatímco jiní nemají nic.

Také kritizuje ekonomickou teorii označovanou anglickým výrazem trickle-down (prosakování), kterou zastávají někteří konzervativní politici a ekonomové. Podle tohoto myšlenkového proudu daňové úlevy a další opatření na podporu velkých firem v konečném důsledku přinášejí pozitiva i pro zbytek společnosti díky soukromým investicím a vytváření pracovních míst, tedy "prosakováním" bohatství shora dolů.

Papež František v encyklice toto uvažování odsuzuje jako "magickou teorii" a jako součást "dogmatu neoliberální víry". Také se vyjádřil k finanční krizi po roce 2008, která byla podle něj promarněnou šancí na změnu. Místo toho prý krize vyústila v nárůst svobod u "skutečně mocných, kteří vždy najdou způsob, jak vyváznout bez újmy".

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vzhledem k obsahu se ta poslední zařadí mezi encykliky sociální. Text o několika částech se kromě ekonomických otázek vyjadřuje k řadě dalších témat, čtvrtá kapitola nazvaná "Srdce otevřené celému světu" hovoří i o přijímání migrantů.

"Je naší povinností respektovat právo každé lidské bytosti na to najít si místo, kde může nejen uspokojit své primární potřeby a potřeby své rodiny, ale také se naplno realizovat jako člověk," citovala z dané kapitoly agentura ANSA.

František dále varuje před budováním skutečných i pomyslných zdí ve snaze zabránit kontaktům s jinými kulturami. "Ten, kdo vztyčí zeď... skončí jako otrok mezi zdmi, které vybudoval, bez obzorů," napsal papež. Aniž by jmenoval konkrétní země či osobnosti, odsoudil politiky, kteří se na cestě k popularitě snaží využívat "nejzákladnějších a nejsobečtějších" tendencí lidí nebo praktikují politiku nenávisti a strachu ve vztahu k jiným národům.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Vatikán římskokatolická církev uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy