Nová ohniska koronaviru v Evropě vzbuzují obavy z druhé vlny. V Americe nákaza nepolevuje

Ačkoli velká část evropských států pokračuje s uvolňováním koronavirových restrikcí, některé země jako Německo či Španělsko se potýkají s novými ohnisky a diskutují o riziku druhé vlny epidemie.

Koronavirus nepolevuje ani v nejhůře zasažených státech světa USA a Brazílii, které dnes evidovaly vysoké denní bilance infekcí. S rekordními přírůstky se potýká rovněž Indie a některé země Latinské Ameriky, kde část států navíc ještě podle expertů nedosáhla vrcholu epidemie.

USA jsou z hlediska potvrzených případů nákazy i úmrtí nejhůře zasaženou zemí světa. Univerzita Johnse Hopkinse dnes oznámila kolem 35.000 nově zjištěných nákaz v zemi, což je nejvyšší 24hodinový součet od konce dubna. Případy přibývají v Texasu či v Kalifornii. Celková bilance známých nakažených se v USA po týdnech rušení restrikcí přiblížila ke 2,35 milionu.

Vysoké počty nakažených i zemřelých hlásí i latinskoamerické země, kde od začátku pandemie podle propočtů agentury Reuters zemřelo více než 100.000 lidí s covidem-19. Rekordní denní nárůst nakažených oznámilo dnes Mexiko či sousední Guatemala a výrazně vyšší denní nárůst infikovaných nově oznámil Ekvádor. Nejhůře zasaženou zemí v regionu je však nadále Brazílie, která za úterý oznámila 1374 úmrtí s covidem-19 a 39.436 infikovaných. Oba údaje jsou druhé nejvyšší od prvního odhaleného případu v zemi v polovině března.

V Rusku, které je celosvětově co do počtu potvrzených případů infekce na třetím místě, počet nakažených překonal 600.000. V nejhůře zasažené Moskvě se dnes konala slavnostní vojenská přehlídka k 75. výročí válečného vítězství nad nacistickým Německem a kvůli nebezpečí nákazy byl přístup na defilé omezen.

Právě Američané, Brazilci a Rusové budou mít podle informací ČTK patrně ještě nějakou dobu zapovězený vstup do Evropské unie. O tom, občanům kterých třetích zemí od července otevře EU hranice, dnes jednaly unijní státy, ale ke shodě zatím nedospěly.

Nakažených přibývá i v některých evropských zemích, kde se situace v posledních týdnech vyvíjela pozitivně. Například Španělsko za uplynulý den evidovalo 196 nových infekcí, což je nejvyšší číslo za poslední tři týdny. Polovina těchto případů pochází z metropole Madridu a severovýchodního regionu Aragonie, kde kvůli nové vlně infekcí byla ve čtyřech okresech znovu zavedena některá opatření proti šíření nemoci.

Počet infikovaných stoupá také v Německu. Zatímco v posledních týdnech se denní průměr pozitivních testů pohyboval kolem 350, nyní několik dní v řadě překonává 500. Nárůst nových případů souvisí mimo jiné s propuknutím infekce na jatkách v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve dvou tamních okresech tento týden německé úřady zavedly přísnou karanténu, jež se dotkla asi 640.000 obyvatel. Sousední Rakousko proto varovalo před cestami do této nejlidnatější spolkové země.

Samotný alpský stát však dnes oznámil další uvolňování protikoronavirových opatření: od 1. července ruší omezení pro sportování a zvýší se limity návštěvníků kulturních a společenských akcí. Od začátku následujícího měsíce počítá s volnějším režimem i Belgie, kde budou lidé moci navštěvovat akce ve vnitřních i vnějších prostorách.

Rozsáhlé uvolňování, které na 4. července chystá Británie, dnes v otevřeném dopise kritizovali zdravotničtí experti. Důrazně varovali před "skutečným nebezpečím" druhé vlny infekcí.

Pozitivní zprávy dnes oznámila Francie, která má pátý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 na světě. Dnešní bilance jedenácti úmrtí je nejnižší za posledních pět dní. Celkem v zemi zemřelo 29.731 lidí.

Koronavirové restrikce dnes opět zavedly izraelské a palestinské úřady, v regionu stoupl počet nakažených. Podle expertů to může signalizovat nástup obávané druhé vlny infekce.

V Indii se koronavirus nově potvrdil u rekordních 16.000 lidí. Rekordní nárůst zaznamenalo i hlavní město Dillí, kde se virus za poslední den prokázal u 3900 osob. Nejvyšší počet případů nákazy od počátku května dnes oznámilo Tokio, nově nakažených je 55. Pevninská Čína v úterý ohlásila 12 nových případů koronaviru. Sedm z nově evidovaných infekcí bylo odhaleno v Pekingu, kde se jedno z tržišť stalo novým ohniskem infekce.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy