NÁZOR: Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z Pentagonu

Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je označován za produkt, který má být prodáván na mezinárodních trzích, připomíná Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu v té souvislosti vznáší otázku, jaké země si potenciálně mohou ruský stroj opatřit.

Zákazníků nemusí být dostatek

"Prodá Rusko své letouny Šachmat Spojeným arabským emirátům, které projevily zájem o (americké) bojové letouny F-35?" ptá se Osborn. Dodává, že Moskva by mohla nabídnout nový stroj také Íránu, Turecku a dalším zemím, které mají zájem pořídit si stíhačky takzvané páté generace.

Z pohledu Ruska by dávalo smysl vytvořit koalici zemí, které provozují Šachmat, podobně jako Spojené státy vytvořily koalici států provozujících F-35, míní autor komentáře. Soudí, že tím by Moskva mohla čelit masivnímu sdílení dat, které s sebou nese nadnárodní projekt zmíněného konkurenčního stroje.

Může se však jednoduše stát, že se neobjeví dostatek zemí, které si budou chtít Šachmat pořídit, aby Moskva mohla účinně konkurovat celosvětovému dosahu programu F-35, deklaruje bývalý pracovník Pentagonu.

Jako příklad dává Osborn Indii. Připomíná, že jde nepochybně o amerického spojence, který je sice oddán myšlence nezúčastněnosti, ale zároveň je země považována za extrémně důležitou součást americké snahy čelit Číně.

"Proč nemá Indie letouny F-35?" táže se provokativně publicista. Za pozoruhodnou považuje to, že několik Spojeným státům přátelsky nakloněných zemí si v poslední době pořídilo ruskou vojenskou techniku. Jako příklad uvádí nejen zmíněnou Indii, ale také Turecko, které v obou případech investovaly do ruského protivzdušného systému S-400, což se představitelům amerického ministerstva obrany příliš nelíbí.   

Osborn soudí, že význam letounu Šachmat se bude silně odvíjet nejen od jeho výkonnostních parametrů, ale také od jeho schopnosti plně se vyrovnat konkurenčním stojům páté generace, které se ve světě objevují. To ale zůstává nejisté, tudíž nelze posoudit, jaký by byl dopad indického nákupu ruských suchojů na odstrašování Číny, dodává publicista.

Protiváha F-35? Sotva

Důležitá bude také schopnost Šachmatu vytvořit kolektivní hrozbu skrze snadné a bezpečné propojení nejen s dalšími Šachmaty, ale také s letouny čtvrté generace, domnívá se bývalý pracovník amerického obranného resortu. Vysvětluje, že taktický dopad stroje F-35 například exponenciálně roste díky jeho schopnosti operovat coby součást široké útočné skupiny.

"Má letoun Šachmat něco srovnatelného s Multifunkčním pokročilým datalinkem letounu F-35? Dokáže Rusko vyrobit dostatečně velkou flotilu letounů Šachmat, která - pokud by se úspěšně propojila a byla globálně dodávána zainteresovaným zákazníkům - může představovat protiváhu odstrašujícího efektu letounu F-35?" táže se autor komentáře. Deklaruje, že tomu s velkou pravděpodobností nic nenasvědčuje.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Indie je navíc v mnoha ohledech zásadním americkým spojencem, především díky již zmíněnému společnému zájmu obou zemí čelit Číně, poukazuje Osborn. Dodává, že střety mezi Indií a Čínou na jejich společné hranici přinášejí možnost nějaké formy jejich vojenské konfrontace, která bude v indickém vojenském uvažování nadále přítomná.

Nakonec může Indie zjistit, že s Ruskem nesdílí tolik společných zájmů, aby investovala do propojené, spojenecké síly v podobě letounů Šachmat, domnívá se autor komentáře. Očekává proto, že pokud si Indie uvedené stroje opatří, bude je zřejmě provozovat na vlastní pěst a nestanou se součástí případné nadnárodní propojené flotily těchto ruských letounů.   

Související

Cena nového Suchoje je ve srovnání s modelem Su-57 (na snímku) podezřele nízká.

NÁZOR: Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský historik

Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní agentura Rostech hodlá postavit jeho úspěch na neutuchajícím přílivu poptávky na trhu, konstatuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest pokládá otázku, kdo a proč by si ovšem tento stroj pořizoval.

Více souvisejících

Suchoj Šachmat F-35 Joint Strike Fighter Neviditelná letadla stealth Indie Rusko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend: Při sněhové nadílce bude až -10 stupňů

Z prvního únorového víkendu zbývá ještě neděle, přičemž v noci na dnešek měly teploty při sněhové pokrývce klesat až k -10 °C. V podstatě to samé slibuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také na příští víkend. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy